Na kost vyhublý, shlubokými, hnisajícími ranami na krku, tak vypadal tři a půl roku starý pitbullteriér majitele Georga Hronka zČeské Kamenice ve chvíli, kdy mu jej na návrh veterináře odebírali zaměstnanci děčínského útulku pro opuštěná zvířata. Pes včera bojoval oživot, veterináři mu nasadili kapačky sléky, aby alespoň trochu posílili jeho organismus. Pes sténal ze spánku ipřes utišující léky. „Není jisté, zda přežije, hrozí mu nebezpečí selhání ledvin, dopoledne měl krizi,“ řekla vedoucí útulku Evelína Jahelková.

Odebrání psa předcházela kontrola veterinárního lékaře na popud českokamenické radnice. „Je to můj druhý případ týrání, se kterým se přišla do styku. Ten první nebyl zdaleka tak otřesný, jako tento,“ povzdychla si úřednice Alena Neškodová.

Veterinář Miroslav Náplava uvedl, že zranění psa rozhodně byla na životě ohrožující. „Ikdyž se majitel snažil rány něčím léčit, na jeho kůži byly zbytky něčeho zeleného, psovi nepomohl. Chatrný kotec zdrátů byl plný výkalů a psovi rány hnisaly. Kdyby to nebylo tak houževnaté plemeno, už by nežil,“ uvedl veterinář Náplava. Na jeho návrh pracovníci útulku psa odebrali. „Majitel tvrdil, že se snažil psa léčit, ale že nemá peníze, že ho chtěl inechat utratit či někomu darovat, ale ani jedno se nepovedlo,“ doplnil veterinář.

Případ předal děčínskému magistrátu kdořešení. Pokud zvíře nezemře, hrozí Hronkovi maximálně pokuta do výše třicetitisíc korun. „Pokud by pes zemřel, předáme případ státnímu zastupitelství kpřezkoumání, zda jde otrestný čin utýrání a pak by případ převzala policie,“ vysvětlila vedoucí oddělení ochrany přírody a zemědělství děčínského magistrátu Naděžda Moučková. Pak by mu hrozil až rok vězení.

Proč muž psa týral, nebylo možné zjistit. Ikdyž se kouřilo zkomína jeho domu, nikdo neotevřel. Podle sousedů je to však podivín, který se snikým nestýká. Do České Kamenice se přestěhoval asi před rokem zVerneřicka. „My ho vůbec neznáme, poznali jsme ho až poté, kdy nás poštovní doručovatelka upozornila na jeho zbědovaného psa,“ uvedl strážník českokamenické městské policie Miloslav Smejkal. Ion popsal, že pes žil vnesnesitelných podmínkách.

Stýranými psy má vedoucí děčínského útulku Evelína Jahelková bohaté zkušenosti. Případů prý přibývá. „Přitom lidé, když se nemohou zjakéhokoliv důvodu ozvíře postarat, mají tisíce možností, jak mu zařídit dobrý život někde jinde. Existují inzeráty a internetu, mohou dát nabídku iknám,“ poradila Jahelková.