Dítě bylo dehydrované a trpělo neznámou střevní infekcí. V nemocnici skončili i jeho čtyři sourozenci.
Mluvčí nemocnice Karel Krois řekl, že lékaři podali na rodinu trestní oznámení kvůli podezření ze zanedbání povinné péče. Do nemocnice se totiž prý chlapec dostal pozdě, byl v zuboženém stavu a trpěl silným průjmem. Druhý den po převozu na dětskou kliniku dítě infekci podlehlo. Ústecká policejní mluvčí Veronika Beranová uvedla, že případem se zabývají policisté. Zatím ale nezjistili, že by šlo o trestný čin, ani to, že by děti byly týrané.
Romská rodina není sociálním pracovnicím trmického úřadu ani ústeckého magistrátu neznámá. Letos v květnu porodila Fatima Poláková, matka zemřelého chlapečka, své jedenácté dítě. To však hned po porodu sociální pracovnice matce odebraly. Úmrtí dítěte si jeho matka nedovede představit. „Jídla i pití máme dost, o děti se staráme. Bydlíme ale jak bydlíme a pomoci se od nikoho nedočkáme. Smrt chlapečka je pro nás velká rána,“ řekla Fatima Poláková.
Starostka Trmic Jana Oubrechtová včera potvrdila, že její sociální pracovnice v poslední době v rodině dělaly asi pět kontrol. „Bylo to například na popud obvodní lékařky, když žena své děti nevodila na kontroly a podobně. Nezjistili jsme při kontrolách ale, že by děti strádaly nebo by byly podvyživené,“ řekla starostka Oubrechtová. Ústecký magistrát nevyloučil, že žena přijde i o další děti.
Podle krajského hygienika Josefa Trmala se na smrti chlapce mohly projevit vysoké teploty a nedostatek tekutin. Vyloučil, že by v trmické čtvrti Jíloviště obývané především sociálně slabými obyvateli, kde jeho rodina žila, vypukla nějaké epidemie.
Dva chlapcovi sourozenci leží také na infekčním oddělení, další dva jsou jinde s jinou diagnózou. Policisté podle jejich mluvčí Veroniky Beranové prozatím ale vylučují, že by děti hladověly, nebo je někdo týral.