Pětatřicetiletý Mikhail Trychyk z běloruského města Pinsk si oddechl. Vraždu sedmatřicetileté přítelkyně, bývalé profesionální vojákyně Volhy Roshchynu, ústecký krajský soud překvalifikoval na ublížení na zdraví s následkem smrti.
Původně mu hrozilo 10 až 15 let vězení. „Znalec nevyloučil, že smrtelné zranění, roztržení jater, si mohla poškozená způsobit sama pádem na tvrdou podložku, takže jsme překvalifikovali jeho čin na ublížení na zdraví,“ uvedla soudkyně Jana Kurešová.
Žena zemřela na ubytovně v Brozanech nad Ohří na vnitřní krvácení, které jí způsobil přítel při rvačce.
Před soudem během procesu vypovídali svědci a mapovali poslední den života zavražděné. Ten den byl pro zavražděnou Volhu Roshchynu velmi náročný.
Uváděli, že odpoledne kolem čtrnácté hodiny byla Volha Roshchynu ještě střízlivá.
Na ubytovně byla viděna po 21. hodině, jak sedí na schodech opilá, “počůraná a podělaná,“ jak uvedla jedna z obyvatelek ubytovny. Její druh stál vedle ní a snažil se opilou ženu dostat na pokoj. Přitom i Trychyk byl opilý. U soudu uvedl, že pil víno a vodku.
Opilost běloruského páru potvrzuje i toxikologické vyšetření. Hladina alkoholu v krvi pro kritický čas 15. října 2006 od 20. do 23. hodin byla u obžalovaného odhadnuta od 2,17 do 3,2 promile. Mrtvá měla v krvi 2,85 promile alkoholu.
Z psychologického hlediska osudový byl pro obžalovaného Trychyka i oběť alkohol. Psychickou zátěží pro něho byla existenční nejistota, neukotvené sociální vztahy osamělých lidí v cizině. To všechno lze hledat za výbuchem násilí posíleným alkoholem.