Národní basketbalová liga nabrala kvapíkové tempo, graduje její základní část i boj o vstupenky do vysněného play off. A úspěšný děčínský tým, který hodlá udržet strategicky výhodnou třetí pozici tabulky, se musí vyrovnat s nedostatkem hráčů. Tedy zdravých hráčů…

„Je nás v podstatě osm, točíme pouze tři pivoty a zápasy jdou v hrozně rychlém sledu,“ říká Pavel Budínský, zkušený trenér BK Děčín.

Středeční zápas v Kolíně jste prohráli po velké bitvě o šest bodů (72:78). A už po zápase jste naznačil, že se na výsledku podepsalo zranění opor týmu.

Ano, chyběli nám Pavel Houška, Alič a Prach. Věřím, že pokud by alespoň jeden z nich mohl nastoupit, mohli jsme myslet na vítězství. I bez marodů jsme sehráli slušný zápas, ale v závěru se projevila kvalita na straně domácích. Táhli je tři zkušení američtí borci, kteří nakonec o těsném vítězství rozhodli.

Jaký je momentálně zdravotní stav děčínských hráčů?

Největší potíže má Pavel Houška. Má natažené vazy v Kotníku, nosí ortézu. Chybí nám už čtrnáct dní a je jasné, že dál chybět bude.

A co Prach a Alič?

Pracha trápí koleno, Alič ulehl s virózou těsně před zápasem v Kolíně. Včera navíc nedokončil trénink ani Jakub Houška, který měl potíže se zubem. Trápila ho stolička, měl horečku, točila se mu hlava, proto také ulehl.

Kdo tedy nastoupí v sobotním utkání proti Poděbradům (začátek je v 18:00)?

Pavel Houška určitě ne, dál budeme hrát jen na tři pivoty. Věřím, že ostatní se dají do zápasu dohromady, i když to třeba nebude úplně na sto procent.

Nakolik je pro vás marodka zásadní problém?

Poměrně velký. Máme třináct hráčů, z toho dva mladé, kteří většinou v NBL nenastupují a sbírají zkušenosti v první lize. Když z jedenácti kluků, dva, tři klíčoví vypadnou, je to znát hodně. Není to jako v hokeji, kde máte přes dvacet lidí a když je nejhůř, stáhnete sestavu na tři pětky. Na druhou stranu mohou dostat šanci hráči, kteří by jinak kolik minut na palubovce neměli.

S jakými ambicemi do závěru základní části jdete?

Při pohledu na tabulku jsme na tom relativně dobře. V posledních osmi zápasech nechceme vypadnout z rytmu, pokusíme se současné postavení udržet.

Není základní část na 40 kol přeci jen poněkud dlouhá?

Je dlouhá. Hrací systém to není špatný, ale já jako trenér bych si přál širší kádr. Hráči jsou od října do dubna v jednom kole. Vedle NBL hrajeme i pohár. Pak se kvůli virózám některé zápasy přeloží a hrajete pořád. A jakmile dva tři hráči kvůli zranění vypadnou, sestavu lze těžko zacelit… Pro všechny týmy je to stejné, nás zranění postihla právě teď. Valí se to na nás, je docela brutální, že tak málo hráčů musí zátěž zvládnout.

Proti týmu Poděbrad jste nastoupili v sezoně již čtyřikrát, třikrát v lize a jednou v poháru. Je to tedy soupeř, kterého znáte nějak extra důvěrně?

Známe ho dobře. Zatím s ním máme bilanci tři výhry, jedna porážka. Rádi bychom vyhráli i v sobotu, ale víme, že nás čeká zdatný soupeř. Vede ho skvělý rozehrávač Pavel Beneš, v týmu jsou i další zkušení mazáci Špička, Strya, šikovní cizinci.

Cítíte, že už se láme chleba?

Jistě. Už v Kolíně bylo znát, že sezona vrcholí. I Poděbrady patří do skupiny týmů, které ve vyrovnané tabulce usilují o play off. Mezi šestým a desátým je pouhý bod rozdíl, do vyřazovacích bojů se může dostat i poslední Opava. Víme, že nás čeká těžký zápas, přesto chceme uspět.