Nepříjemnou kaňkou na vítězství děčínských basketbalistů v Praze proti USK byl výkon rozhodčího Stanislava Kučery.

Co se přihodilo? Hned dva Válečníci byli v zápase vyloučeni, konkrétně jim byla udělena diskvalifikační chyba. V páté minutě druhé čtvrtiny jí nejprve dostal rozehrávač Ondřej Šiška, v osmé minutě třetí čtvrtky pak pro změnu Robert Landa. „Víme, že to mají rozhodčí těžké. Navíc tohle byl zápas, kde oba týmy hrají hodně fyzicky. Na druhou stranu to bylo důležité utkání a rozhodčí by to měli zvládnout. Nechceme rozhodčí lynčovat. Zároveň se nám ale nelíbí, aby naši hráči platili pokutu za něco, co neprovedli," řekl sportovní manažer BK ARMEX Děčín Jakub Důra.

Důvody vyloučení? Šiška dle sudích opakovaně a nevhodně neverbálně komunikoval směrem k rozhodčímu. Landa měl kopnout do ležícího soupeře.

„Ani s jedním verdiktem nesouhlasíme, už proběhlo odvolání. Oba hráči dostali peněžité tresty, dohromady do dělá deset tisíc. Navíc byla třeba zaplatit kauci při odvolání, která dělá dohromady šest tisíc. Pokud nám bude vyhověno, kauce bude vrácena," vysvětloval Důra.

Při detailnějším rozboru videa obou situací je zcela patrné, že Robert Landa rozhodně nechtěl úmyslně kopnout Jaromíra Bohačíka.

„Byl tam na mě odpískaný faul, následně na mě visel právě Jarda Bohačík. Tak jsem ho strhl a on spadl na zem. Měli jsme nohy zapletené mezi sebe, já ji chtěl vyndat. Na videu ten pohyb vypadá divně, ale rozhodně jsem nikoho nekopl. A vůbec ne úmyslně. Utkání jsme ale vyhráli, už to vlastně neřeším. Jen mě mrzí, že na to neměl Stanislav Kučera dobrý výhled. Přímo čelem stal rozhodčí Lukáš Kapaňa. A ten vůbec nereagoval," řekll Deníku právě Robert Landa.

V případě Ondřeje Šišky nelze rozpoznat, zda se sudím Kučerou nevhodně komunikoval. „V případě vyloučení Ondry je třeba zdůraznit, že nedošlo k žádné verbální komunikaci mezi hráčem a rozhodčím. V basketbale jsou diskvalifikační chyby opravdu vzácné. Když už je někomu udělena, tak je to opravdu velmi těžký prohřešek. Pokud se k tomu rozhodčí odhodlá, musí si být celou situací stoprocentně jistý. Na našich stránkách je odkaz na video obou inkriminovaných situací. Chceme, aby si veřejnost udělala sama obrázek," zdůraznil sportovní manažer Válečníků.

Jak Landa, tak Šiška, nedostali zápasovou stopku. Oba tak mohli nastoupit do posledního utkání nadstavby proti Kolínu.

„Jak říkám, už to neřeším. Odvolali jsme se a věříme, že se pravda ukáže. Já nemám moc rád, když se o mě píše. A rozhodně nechci mít neprávem nálepku hráče, který dostal „déčko." Využívám svých fyzických parametrů, dokážu rozdat, ale i přijmout. Hraji už 11 let, dostal jsem pár technických. Na druhou stranu pro mě bylo vyloučení na USK Praha zajímavou zkušeností," dodal Robert Landa.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube