Přesto Děčín vybojoval historicky druhém místo v poháru. Děčínští Válečníci nemohli počítat s rozehrávači Boyerem a Sandersem.Přesto to byl právě severočeský tým, který šokoval favorita utkání úvodní šňůrou sedmi bodů. Během jedné minuty se ale Nymburku podařilo vyrovnat a začala tak přetahovaná o každý bod.Nymburk si držel mírný náskok i díky třem košům s faulem.

Druhou čtvrtinu začal stylově střelou za tři body Bejček. Za prvních pět minut se k němu ale střelecky přidal pouze Alič, a tak šel Nymburk do vedení. Zásluhu na tom měla především úspěšná střelba ze střední a dlouhé vzdálenosti.Střelecky dělal trenéru Budínskému vrásky především nymburský Abrams. Jenže jak Bejček druhou čtvrtinu začal, tak jí také ukončil – úspěšnou trojkou. I díky tomu šel do druhého poločasu s mírným náskokem Děčín.

Vstup do druhé půle se povedl lépe Děčínu. To donutilo trenéra nymburského celku, aby si zažádal o oddechový čas. Ihned po něm se nymburští dokázali na svého soupeře dotáhnout a pak nastala opravdová přetahovaná o každý bod. Dá se říci, že jakýkoliv koš měl cenu zlata. Toho zlata vydoloval o něco více obhájce titulu a do poslední čtvrtiny tak nastupoval s mírným vedením Nymburk.

Zkušený tým Nymburka si dokázal pohlídat nástup do poslední čtvrtiny a dokonce svůj odstup od bojovného soupeře zvýšil. Prokázal se tak zřejmě širší kádr Nymburka, když byl Děčín navíc oslabený o dva rozehrávače. I přes veškerou snahu se Děčínu nepodařilo zápas zvrátit. Oba týmy byly povzbuzovány bouřlivým publikem, a tak měl zápas atmosféru k finále příslušející.

"Dnešní zápas byl vyvrcholením celkově povedené akce, protože si myslím, že se ukázalo, že fanoušci v severních Čechách si dokážou najít cestu i na Český pohár. My jsme před dnešním utkáním řešili, zda se nám uzdraví někdo ze dvojice rozehrávačů. Bohužel tomu tak nebylo, takže na dopoledním tréninku jsme samozřejmě změnili všechny naše taktické manévry a bylo jasné, že do hry bude muset na pozici rozehrávače zasáhnout Luboš Stria a osmnáctiletý Honza Bejček. My jsme chtěli odehrát utkání na maximu svých možností a myslím si, že jsme šli i nad jejich rámec. Udělali jsme zápas, který se musel všem líbit. Odehráli jsme part, ve kterém jsme byli v situaci, do jaké jsme se ještě letos nedostali. V celkovém obraze jsme odevzdali výkon, za který se nemusíme stydět," podotkl trenér BK Děčín Pavel Budínský.

"Pro nás to před zápasem nebyla lehká situace. Hodně jsme se o tom bavili, co a jak budeme hrát. Nakonec jsme to zvládli celkem dobře s tou alternací na rozehrávce. Byl to parádní zápas pro diváky, parádní zápas do televize. Bylo to to pravé vyvrcholení Českého poháru. Jsem moc rád, že jsme byli ve finále, že jsme si mohli zahrát takový zápas, protože to obohatí nás i celý Děčín. Mně se to moc líbilo hrát takové utkání. Doufám, že takové zápasy letos ještě budou, zvláště s takovou kulisou,“ pronesl kapitán týmu Jakub Houška.

ČEZ Basketball Nymburk – BK Děčín 76:69 (19:21; 36:38; 50:47)
Střelci:
Benda 20, Abrams 15, Sokolovský 11, Lenzly 10, Nečas 7, Křemen 5, Wilson 4, Lawrence a Palyza po 2, Pumprla 0 – Burke 17, Pomikálek 15, Alič 14, Stria 12, Bejček 8, Houška P. 2, Soukup 1, Žampach, Landa a Houška J. 0
Rozhodčí: Ivo Dolinek, Petr Vrážel, Jan Hošek
Trestné hody: 14/9 – 15/12
Fauly: 18 - 19
Trojky: 5 – 11
Diváci: 1050

AUTOR: MARTIN PETERKA