Do prestižního severočeského derby Národní basketbalové ligy půjdou oba regionální rivalové v naprosto rozdílném rozpoložení. Zatímco domácí Válečníci padli pouze v premiéře a budou v sobotním šlágru 9. kola před vlastním publikem se sérií šestí vítězství v řadě v roli jasného favorita, ústecké Pandy si úvod nové sezony představovaly lépe než pouze s dvěma výhrami ze šesti zápasů. V minulém kole měly volno, a tak se na sobotní hit mohly povzbuzené výhrou v Brně připravit. Pravda je, že Ústí nad Labem nedokázalo v NBL vyhrát v sousedním Děčíně od sezony 1998/99!

Dnes by Ústí měla pomoci nová americká posila, 26letý americký point guard Glen Dean ze Seattlu, jenž hrál za univerzitní týmy v Idaho a Utahu. Naopak Kouč Válečníků nebude v derby moci počítat s křídelním tandemem Pavel Bosák (problémy s achilovkou) – Lukáš Bažant (rekonvalescence po operaci kolena).

„Ano, družstvo Děčína je bezesporu v tomto utkání favoritem. I přes tento fakt chci věřit, že odehrajeme důstojné utkání a bez ohledu na výsledek se za výkon nebudeme stydět," prohlásil Martin Stavěl, kouč devátého celku ligové tabulky.

„Utkání s Ústím jsou úžasná především proto, že mívají skvělou atmosféru, kterou vytvářejí fanoušci obou družstev. Derby má zkrátka silnější náboj – a to bude jistě platit i o našem prvním vzájemném utkání v letošním roce," řekl Pavel Budínský, trenér nyní druhého a v minulé sezoně vicemistrovského BK Armex Děčín.

„Očekávám vyprodáno a pekelnou atmosféru. Bavte se…!" vzkázal fanouškům na klubovém webu děčínský kapitán a pivot Jakub Houška.

Parádní kulisu čekají i hosté. „Každý tým, který jede do Děčína na zápas, se musí připravit na bouřlivou atmosféru, a nejinak tomu bude v našem případě, obzvláště když dorazí spousta lidí i od nás z Ústí. My si samozřejmě uvědomujeme sílu soupeře, ale nechceme dát naši kůži lacino a budeme bojovat. Máme za sebou kvalitní tréninkový týden a naše hra je zase lepší," burcuje ústeckou partu hrající manažer Vladimír Hejl.

„Ústí hledá od začátku sezóny svoji herní tvář, která by jim přinesla jistější a stabilnější herní projev. Soudě dle posledního utkání v Brně, nosnou osou byli čeští hráči – Čarnecký, Votroubek, Pecka, Jiříček, k nimž se přidali z druhého sledu američtí spoluhráči. Tyto role se však mohou obrátit, a proto musíme být připraveni na jakoukoliv situaci, zvláště když Ústí přivedlo novou zahraniční posilu. Tak jak to ale u nás bývá, my se chceme soustředit na svůj vlastní výkon, na svoji hru a pokusit se získat sedmou výhru v řadě," nastínil plány děčínský trenér Budínský.

Utkání se hraje v hale v Maroldově ulici v Děčíně v sobotu od 18:00.