Nová sezona se kvapem blíží, účastníci Národní basketbalové ligy zahajují hlavní část letní přípravy. Válečníci z Děčína se sešli včera dopoledne v Praze a podstoupili na fakultě testy. Obdobný scénář startu čekal rovněž sousední Pandy z nedalekého Ústí nad Labem.

„Týden dva bude mít hlavní slovo kondiční trenér. Včera jsme absolvovali na FTVS kondiční zátěžové testy, chceme mít přehled, jak na tom kdo na prahu nepopulárního drilu je a z jakých parametrů máme vycházet. Fyzičku budeme dělat doma v Děčíně a okolí," řekl včera do telefonu cestou do Prahy děčínský trenér Pavel Budínský.

„I my začneme hrubou přípravou, kterou nikdo nemá rád. Vím, že je nepříjemná. Pro nás je komplikací rekonstrukce haly, kde se chystá nová palubovka a další věci," uvedl před polednem Tomáš Hrubý, manažer BK Sluneta Ústí nad Labem.

Podobně jako model přípravy, tak mají oba zástupci severu Čech v NBL smělé ambice. „Chceme být do 6. místa. Nezahrát si play off? To by bylo zklamání," řekl na rovinu Hrubý s tím, že by byl rád, kdyby parta kolem trenéra Martina Stavěla navázala na úspěšný minulý ročník.

„I my máme cíle tradiční. Hrát pohledný basketbal, který se bude líbit divákům a opět je přivede do haly. Chceme prohánět špičku, i když víme, že ve skromnějším podmínkách než největší ligoví favorité. Jsou to tradiční ambice. Našim základním stavebním kamenem musí být výborná fyzička. I proto je příprava důležitá od začátku," zdůraznil Budínský.

Pokud se jedná o složení kádru a počet změn v něm, tady podobnost mezi děčínskými Válečníky a Pandami z Ústí nad Labem končí. Zatímco Děčín udělal změny kosmetické, Ústí tak trochu už tradičně naprosto zásadní.

Slunetu podle všeho posílí James Rahona, křídelník, jenž v uplynulé sezoně, své první profesionální, hrál za North Dallas Vandals v americké soutěži ABA. Promoval na univerzitě San Diego State, kde během poslední sezony dosahoval střeleckého průměru 7,1 bodu.

Dalším nováčkem je kanadský rozehrávač Hernst Laroche. „Je na pozice 1 či 2 k reprezentantovi Michalovi Čarneckému. Hernst v minulé sezoně ligu už hrál za Jindřichův Hradec a v dresu tamních Lvů doručoval průměrně 15,8 bodů na zápas, s průměrnou validitou 18,8. Jeho střelecké maximum je 35 bodů proti Kolín. Zkoušíme ještě Claitona Scota Wetteho. Je to bílý, důrazný hráč z USA na pozice 4, 5. V každém případě potřebujeme podkošovou sestavu doplnit o klasickou pětku. Jasno by mělo být ještě tento týden, neboť chceme mít kádr kompletní co možná nejdříve. Pokud se nám podaří realizovat i tento přestup, budeme hodně spokojení," řekl ústecký generální manažer s tím, že by se mělo jednat o dalšího hráče z USA.

„Zahraniční hráče si našel trenér Martin Stavěl a ti by měli doplnit českou osu Čarnecký, Alič, Pecka," nastínil strategii Hrubý.

Ústecký kádr naopak po povedené sezoně opustil nejužitečnější hráč minulého ročníku NBL Kwamain Mitchell, jenž neodolal atraktivní nabídce a podepsal roční kontrakt polskému nováčkovi Polfarmex Kutno. Na soupisce už nejsou ani další borci Austin Emerson, Vernon Lewis, Keith Steffeck či odcházející Jakub Krakovič.

V Děčíně po vypršení smlouvy skončil Matej Venta a kariéru po dlouhých letech uzavírá srdcař Miroslav Soukup. Místo nich Válečníci angažovali 27letého Jiřího Jelínka ze Svitav a včera ve 13:40 na ruzyňském letišti přistál americký rozehrávač Anthony Tucker. „Zkušenosti by měl sbírat i mladý Filip Kroutil, jenž hostoval v Sokolu Pražském a nyní je s národním týmem na evropském šampionátu do 18 let. Tím je kádr kompletní," dodal Pavel Budínský.

Národní basketbalová liga začíná 27. září. Děčín přivítá Jindřichův Hradec, Ústí nad Labem jede do Nymburka.