„Pocta to je, ale také velká zodpovědnost,“ svěřil se Deníku Pavel Budínský. „Český basketbal se po sestupu do divize B nachází v nelehké situaci, čeká nás hodně práce a náročných úkolů,“ uvědomuje si kouč, který v letech 2006 a 2007 pracoval jako asistent Zdeňka Hummela a společně tým přivedli i k postupu na mistrovství Evropy.

Na jménu pětatřicetiletého lodivoda děčínského klubu se ve čtvrtek usnesl výbor České basketbalové federace. Budínský dostal přednost před srbským koučem Slobodanem Nikoličem, který byl druhým uchazečem o funkci.

„Věřil jsem si, když už jsem se přihlásil. Kdybych ale nevyhrál nedělal bych z toho tragédii. To hlavní, ta podstatná práce je pro mě v Děčíně,“ přiznal.

Dal tak najevo, že klubovou scénu neopustí. I vedení Děčína s Budínským nadále počítá. „Trenér Budínský má v našem klubu platnou smlouvu do konce sezony 2010/2011 a jak trenér, tak i my ji hodláme dodržet,“ nechal se slyšet na klubovém webu generální manažer Lukáš Houser.

Obě strany se budou snažit vyjít vstříc. „Bude to pro nás komplikace, obzvlášť v období letní přípravy, kdy bude Budínský s reprezentací. Trenér má však naši podporu a uděláme všech proto, aby případné komplikace byly co nejmenší,“ slíbil Houser.

„Jak dokážu skloubit reprezentaci s povinnostmi v klubu? To se mě zeptejte na začátku nové sezony. Už mám zkušenosti jako reprezentační asistent. Tehdy mi lidé v klubu podali pomocnou ruku a jsme domluveni, že i teď mi pomůžou,“ cenní si Budínský.

V Děčíně mají z uvedení Budínského do funkce reprezentačního trenéra radost. „Pro náš klub je to ohromná čest a i jisté ocenění nejen Pavlovi, ale i naší práce a v neposlední řadě práce našich hráčů. Jsem přesvědčen o tom, že je to dobrá volba. A protože mám možnost sledovat Pavlovu práci po celou dobu jeho děčínského angažmá, a to jak z pozice hráče, tak z pozice manažera, myslím, že to dokážu posoudit,“ míní manažer Houser.

Vést národní tým, to Budínský považuje za vrchol trenérské kariéry. „Je to role, na kterou to ne každý dotáhne. Je to mimořádná věc a pro všechny trenéry u nás by to měl být nejvyšší post.“

Hned po svém jmenování se pustil s vedením svazu do jednání. „Dvě hodiny jsme řešili prvotní kroky. Úkol je jasný, návrat do elitní skupiny je přání nás všech.“ Postup prý není podmíněn setrváním Budínského ve funkci, smlouvu má na dva rok s opcí. „Za jak dlouho se nám návrat podaří, to záleží na tom, kteří hráči budou k dispozici.“ Když nepomůžou osobnosti typu Welsche a Bartoně, reprezentace bude pracovat koncepčně a o postup se pokusí v horizontu několika let.

Úřadovat Budínský začne až po sezoně. „V první řadě požádám některé lidi o spolupráci. Také bych chtěl oslovit všechny kluby, aby českému basketu pomohly. Reprezentace musí být na prvním místě a klubové zájmy musí jít stranou,“ naplánoval si.

Budínský osm let své hráčské kariéry strávil i v první lize, mimo jiné i v Ústí nad Labem a Chomutovu. S USK slavil zisk mistrovského titulu. Jako trenér dovedl Budínský v roce 2003 do první ligy Chomutov a od roku 2004 působí v Děčíně, se kterým v minulé sezoně získal bronz.