Ach jo, zase z toho není titul. Ale co, vždyť tohle stříbro má příchuť zlata! Jinak to brát ani nejde. Nymburští basketbalisté protáhli hegemonii už na čtrnáct let, na Děčín zbylo potřetí v řadě „jen“ stříbro.

V jiných sportech by poražení finalisté truchlili, ale v českém basketbalu to tak nechodí. Nymburský gigant je zkrátka neporazitelný. Proto není divu, že Severočeši stříbrné medaile náležitě zapili. „Slavili jsme až do rána,“ spustil ochraptělým hlasem Jakub Houška den po finále. Kapitán Válečníků to táhl se svým batalionem celou noc a hráči pařili třeba i v děčínském klubu Havana.

Ve finále jste znovu padli, ale rozhodně je co slavit, že?
Určitě. Před play off se říkalo, že to nedokážeme, ale my jsme to dokázali. Pro nás i pro fanoušky to bylo jiné než jindy, když jsme do play off šli z druhého místa. O to to teď bylo hezčí. Ukázalo se, play off umíme hrát. Šli jsme si za tím a podařilo se nám to.

Základní částí a nadstavbou jste nepropluli tak hladce jako v minulých sezonách, ale v play off z vás rázem tryskala neuvěřitelná síla a hlavně sebevědomí. Co vás k té proměně vybičovalo?
My jsme sice prohrávali, ale věděli jsme, že nehrajeme úplně špatně a jenom se něco nedaří. Když jsme pak v play off šli na Kolín, který má výborný tým plný individualit, tak jsme si řekli, že je musíme zastavit společnými silami. To se nám podařilo. Potom následovaly Pardubice, které hrály celou sezonu úplně neskutečně. Řekli jsme si, že to prostě zkusíme. Trenér nám naordinoval, co máme dělat, a všichni to do posledního písmene dělali. V tu chvíli se tým úplně změnil. Změnil se v bojovnosti a zarputilosti. Najednou jsme byli týmem, který soupeři nic nepovolí, a to bylo rozhodující. Možná někdo řekne, že jsme play off tým. Ale my jsme si za tím šli, chtěli jsme ukázat, že to dokážeme, a to se nám povedlo.

Jakub Houška a spol. slaví v nočním baru.Zdroj: FacebookMotivovala vás vidina „hratelného“ finále, které bylo nově jen na dva zápasy a v podstatě rozhodovalo skóre?Jakub Houška a spol. slaví v nočním baru. Autor: Facebook
Abych řekl pravdu, tak když jsme hráli semifinále, tak na sytém finále jsme vůbec nemysleli. Chtěli jsme ukázat, že jsme dobří, že každý z nás je dobrý. To se povedlo. Pak před finále jsme si už říkali: Jo, teď je šance. To jsme si mohli říkat už před play off, ale my jsme šli zápas od zápasu. Dál a dál až jsme do toho finále došli.

Loni vás Nymburk ve finále převálcoval, jednou dokonce o víc než 60 bodů. Musí vás těšit, že letos to bylo mnohem vyrovnanější, co?
Určitě. Ve finále jsme odehráli dva dobré zápasy. Myslím si, že to bylo asi nejlepší finále, co jsme hráli. Byla to nejlepší série za ty tři roky. I na lidech bylo vidět, že za námi stojí a cítí, že letos je ta šance větší. Možná všichni věděli, jak to dopadne, ale cítili, že existuje taková ta paní (Štěstěna), co říká, že můžeme. Šli za námi a bylo to prostě úžasné.

Je pro vás letošní stříbro nejcennější nebo si víc vážíte toho prvního?
Loni jsme to měli nalajnované, že v semifinále přejdeme přes Prostějov, protože byl v problémech. To finále pak už ale bylo složité. První stříbrná sezona byla krásná, skvělý zážitek. Letos jsme byli podceňovaní a v tom je to krásný.

Třikrát v řadě ve finále, to je skvělý úspěch, ale neštve vás, že při současné síle Nymburka je titul nedosažitelný?
Uvidíme, jak dlouho na tom bude Nymburk finančně tak dobře… My jsme český tým. Já jen doufám, že ještě budu moct zažít takové finále, ve kterém půjde opravdu o všechno. Že to bude série, která může dopadnout jakkoliv. To jsme si říkali už cestou z Nymburka. Všichni doufáme, že to ještě stihneme (úsměv).