V základní části dorazilo do Maroldovky, neboli ARMEX Sportcentra, 12090 diváků, návštěvnost jednotlivých domácích zápasů narostla skoro o 19 procent (1099/925). Nejvyšší návštěvnost letos vykazuje Opava (20 303), nejvyšší nárůst eviduje Olomoucko – 58,89 procent (436/274).

„Musíme být spokojení, samozřejmě velká škoda, že nemáme větší halu. Zájem je teď obrovský. Rozdíl je v tom, že lidi letos chodí od začátku sezony. Máme teď vyprodáno na každý zápas, je plno na sezení i na stání. Ta hala je napěchovaná, pomohly i malé tribuny, kde sedí naši mládežníci. Atmosféra je skvělá,“ řekl Deníku Lukáš Houser, generální manažer BK ARMEX Děčín.

Fotogalerie: Sport basketbal diváci třetí finále Děčín Opava play-off 2023

Statistikám návštěvnosti dominuje mistrovská Opava, která se doma může spolehnout na své „žluté peklo” s téměř dvěma tisícovkami příznivců v zádech. V průměru jich chodí 1846. Loni, kdy se Opava pohybovala během základní části uprostřed tabulky, byla její průměrná návštěvnost 1175, i tak ale vévodila pořadí. 

Efekt zisku mistrovského titulu po dlouhé době „hladovění“ se naplno projevil, meziročně přišlo v základní části o 57 procent více fanoušků. Opava také jako jediný tým v lize za 11 domácích zápasů překonala metu 20 tisíc příznivců. Z celé ligové návštěvnosti to odpovídá 18 procentům. Jen v jediném utkání s Pískem na konci roku se i díky účasti herecké star Ivana Trojana dostavilo do arény Slezanů dokonce 3485 fanoušků. 

Ligový basketbal ovšem táhne napříč republikou. Hned několik klubů se pyšní výrazně dvojciferným procentuálním nárůstem fanoušků. V Olomouci letos přišlo na základní část o 58 procent více (loni průměr 274, letos 436). I přes nepříznivý start do sezony se věrnými fanoušky bezesporu chlubí v Ostravě. Letos jich na Tatran dorazilo o 30 procent více než loni a Ostrava patří mezi pouhé čtyři týmy, na něž přišlo během základní části více než 10 tisíc lidí (10.460). Loni se tuto metu podařilo překonat vedle Opavy a Děčína také Pardubicím.

O téměř 28 procent si polepšil i Nymburk, v průměru na jeho utkání chodilo 558 příznivců. O 20 procent více lidí plní halu i v Ústí, kde se průměrná návštěva už přehoupla přes tisícovku (1003) a celkem se dostavilo 11.030 lidí. V tradičně hlučné a naplněné „Maroldovce” v Děčíně letos v základní části přišlo o 19 procent fanoušků více, celkem 12.090. V Brně se návštěvy zvýšily o 17 procent, na pražské Folimance o 15 a na Slavii o pět. 

Velké nadšení píseckých tifosi po postupu do nejvyšší soutěže také neopadlo. Doma vždy naplní halu a nemalý fanklub doprovází tým pravidelně i na venkovní utkání. Zatímco loni na Hradec Králové docházelo v základní části v průměru 241 (nejhorší v NBL), Písek se jako nástupce Sokolů v lize může pochlubit průměrnou návštěvou 756, což v rámci NBL značí osmé místo. 

Jedinými týmy, kde došlo k mírnému úbytku, jsou Kolín, který ale oproti minulé sezoně zaznamenal jen minimální propad (3,6 procenta), a Pardubice, kde se průměr snížil z 1050 diváků (po Opavě druhá nejvyšší návštěva v lize) na 883, což aktuálně stačí na páté místo.

Pokud by zájem fanoušků pokračoval stejným tempem, má letos NBL našlápnuto k tomu překonat metu 250 tisíc fanoušků. K tomu by stačilo, aby přišlo na nadstavbu, předkola play-off a samotné play-off o 14 tisíc fanoušků víc než loni. Přitom na základní část se letos dostavilo o 23 tisíc lidí více než v minulém ročníku.

Zdroj: nbl.basketball