Po jedenácti letech se do Děčína vrátil All Star Game.

PO ÚSTÍ DĚČÍN

„Jaaaaakub Houškaaaaa," oznamoval krátce po půl páté příchod děčínského kapitána moderátor. Kromě ohně u vstupu na palubovku jej přivítala bouřící hala.

Stejně bouřlivě vítali domácí fanoušci i další děčínské hráče, kteří se v rámci exhibice mladých hráčů postavili proti těm starším – Tomáš Pomikálek nebo Pavel Houška, nebo děčínské legendy Levella Sandersa, současného trenéra Pardubic a během čtvrtečního odpoledne plného skvělých basketbalových kousků i jednoho z výběrů.

Fanoušci basketbalu měli během poslední dvou let již podruhé možnost vidět nejlepší hráče české basketbalové ligy. Loni se totiž utkání hvězd uskutečnilo v nedalekém Ústí nad Labem.

V utkání po celou dobu dominovaly Mladé pušky, které vyhráli 141:122. O zábavu se ale starali nejen současní basketbalisté. Do jedné ze soutěží se zapojil i bývalý hráč Děčína Miroslav Soukup nebo kapitán hokejového Litvínova Michal Trávníček. Nechyběla ani hudba, po celý zápas hrál DJ, přestávky vyplnil svým vystoupením Radek Banga.

ZCELA PLNÁ HALA

Hala se pro fanoušky otevřela již hodiny před začátkem utkání a od prvních chvil se ochozy zaplňovaly. Zájem fanoušků byl totiž o exhibiční utkání enormní.

„Vstupenky byly náš největší problém. Myslím, že bychom bez větších problémů dokázali zaplnit Maroldovku dvakrát nebo třikrát," říkal těsně před utkáním generální manažer děčínských Válečníků Lukáš Houser. A fanoušci, kteří dorazili na čtvrteční exhibici, mu jen dávají za pravdu.

„Chodím na všechna utkání, tak si nemohu nechat ujít ani All Star Game," říkal jeden z více než 1400 fanoušků, kteří zaplnili Armex Sport Centrum v Děčíně do posledního místečka.

Původně chtěl děčínský basketbalový klub získat do Maroldovky finálový turnaj Českého poháru. To se mu ale nepovedlo.

„Chtěli jsme dostat do Děčína pro naše fanoušky nějakou velkou akci. I když nemáme největší halu, tak všichni vědí, že jsme schopni udělat dobrou akci," vysvětluje Lukáš Houser, který má se svým týmem bohaté zkušenosti s pořádáním velkých basketbalových akcí. Vždyť v posledních dvou letech Děčín postoupil do finále ligy a svůj domácí zápas sehrál na zimním stadionu.

„U nás byla také jistota, že přijdou lidé," dodává Lukáš Houser, který přípravu exhibičního odpoledne, jehož součástí kromě samotného zápasu jsou i dovednostní soutěže, právě s finálovými zápasy na zimním stadionu. V případě finále ale měl děčínský klub na přípravu mnohem méně času než v případě All Star Game.

Přesto se v basketbalové hale v Maroldově ulici v posledních dnech pracovalo na plný plyn. Z podoby, v jaké ji znají fanoušci při ligových zápasech, se musela zcela proměnit do slavnostního hávu. Nové byly plachty i reklamy na palubovce.

Po skončení zápasu předali zástupci ligové asociace a Konta Bariéry šek z charitativní akce Každý koš pomáhá. V té letos basketbalisté vystříleli více než 130 tisíc korun, které si mezi sebe rozdělí dvě zdravotně postižené ženy.

Mladé pušky poprvé smázly MazákyJAROSLAV ZEMAN
Děčín – To byla parádní basketbalová show. Letošní Utkání hvězd se po 11 letech vrátilo do Děčína. A byl to povedený návrat.
V sestavě obou týmů, které na palubovku vyběhly, byla řada děčínských Válečníků. Z prvního vítězství v historii se nakonec radovaly Mladé pušky, které vedl Levell Sanders. Jeho svěřenci porazili Mazáky 141:122, kouč Ronen Ginzburg tak z posledního All Star Game.
„Bylo to hezké, přátelské, kamarádské. Ale pro nás smutné. Pro diváky to muselo být zajímavé, viděly akce, které normálně na palubovce nejsou. Snad se všichni dobře bavili," pravil po utkání děčínský Jakub Houška, pivot Mazáků.
„Mladíci" šli za vítězstvím od začátku, kdy šli do bodového trháku. A toho se do konce ofenzivního mače nevzdali. „Byli jsme prakticky vyzvání, abychom vyhráli. Mazáci se nám smáli, četli jsme to v médiích. Jsme rádi," usmíval se děčínský Lukáš Palyza, který Mladým puškám pomohl 26 body. A pochvaloval si tradičně výborné děčínské publikum. „Byla to paráda. Je vidět, že se tady lidi naučili na basket chodit. Navíc je dobré že jen nekoukají, ale dobře fandí," zdůraznil.
Na palubovce samozřejmě nechyběly dovednostní soutěže. V tříbodových pokusech zopakovala rok staré vítězství Karolína Elhotová, která ve finále porazila Michala Křemena košem z posledních vteřin. „Je to skvělý pocit. Proč se mi daří? Muži házejí pomaleji. nechci říct, že jsou líní, ale mají prostě jiný styl. Ale dobírat si nikoho nebudu, beru to s odstupem," podotkla Elhotová.
Elhotová přitom měla oproti loňsku k dispozici stejný časový limit jako muži. V minulém ročníku měly ženy o 15 vteřin navíc, což letos basketbalistka odmítla.
„Je vidět, že je to střelkyně. Můžu ji jen pogratulovat. Má parádní ruku, klobou dolů," ocenil kvality vítězství Jakub Houška.
V poločasové dovednostní soutěži smíšených družstev vyhrál tým složený z pardubického hráče Domineze Burnetta, hráčky Karlových Varů Karolíny Malečkové, bývalé opory Děčína Miroslava Soukupa a hráče na vozíku Michala Poláčka.
Nejlepším smečařem byl vyhlášen Lamb Autrey. Pardubický křídelní hráč ve finále porazil domácího favorita Tomáše Pomikálka nejtěsnějším rozdílem, když si nejprve nechal nahodit míč z tribuny za košem a při druhém pokusu si sám nahodil na smeč „windmill" neboli protočení míče před tělem.
Od poroty za to Autrey dostal 37 z možných 40 bodů.

Utkání hvězd NBL v Děčíně:„Mladé pušky" – „Mazáci" 141:122 (34:24, 81:62, 105:90)
Nejvíce bodů: Painter 29, Palyza 26, Autrey 17, Pecka 14, Lipkins 13, Pomikálek 12 – Slezák 14, Bosák 22, Švrdlík 15, J. Houška 12, Abercrombie 11, Křemen, Marko a P. Houška po 10.