Být nejlepším střelcem ligového utkání není pro basketbalového reprezentanta Vojtěcha Hrubana ničím mimořádným, ale poprvé se mu to povedlo ve vypůjčených botách. Hvězda Nymburka si totiž omylem přivezla do Děčína obě boty na levou nohu. Zachránil ho ale protihráč Tomáš Pomikálek, který mu půjčil jeden ze svých párů bot. Hruban pak 18 body přispěl k výhře Nymburka 86:69.

„Mám dva stejné páry bot a stala se mi taková nepříjemnost, že jsme si omylem vzal dvě levé boty,“ přiznal po utkání na tiskové konferenci Hruban, který se zhrozil, když v Děčíně otevřel batoh a zjistil, že ve svých botách nemůže hrát.

Vzápětí mu ale hlavou blýskla vzpomínka, že před lety si v Nymburce půjčoval boty s Tomášem Pomikálkem, který nyní hraje právě za Děčín. A tak ho šel poprosit o výpomoc. „Hned mě napadlo jít za Tomášem, protože si pamatuji, že máme stejnou velikost. Vybavuji si, že jsem mu jednou půjčoval boty, když se mu na jednom utkání rozbily. Takže jsem věděl, že jeho boty mi budou. A Pomi mi je půjčil, čímž mi vytrhl trn z paty,“ děkoval Hruban.

Pomikálek vůbec nepřemýšlel o tom, že by Hrubanovi boty nepůjčil a vyřadil tak oporu soupeře ze hry. „Tohle se může stát. Zažil jsem i to, že si hráč nevzal boty vůbec. To, že špatně sáhne, se může stát. S Vojtou se známe od 13 let, takže pro mě nebyl problém mu je půjčit. Teď mám v šatně troje páry. Jedny byly zpocené z tréninku, druhé jsme měl já a třetí zbyly na Vojtu,“ popisoval Pomikálek, který byl se 14 body nejlepším střelcem Děčína v utkání.

Hruban dal ve vypůjčených botách ještě o čtyři body více, za celý zápas minul jen dvě střely a odehrál jedno z nejlepších utkání v sezoně. „Kdybych věděl, že to Vojtovi dnes takhle půjde, tak mu je nepůjčím, ať hraje ve dvou levých,“ usmíval se Pomikálek.

Ačkoli hráči jsou většinou zatíženy na své boty a mají svou oblíbenou značku, podle Hrubana není zas tak důležité, v jakých botách hraje. „Když to jsou boty, které mi sedí, tak nevidím zas takový rozdíl v tom, jaké to jsou boty,“ uvedl.
Nyní už si ale bude hodně dávat pozor na to, jaké boty si na utkání balí. „Jsem blbej, balil jsem narychlo, ale to není omluva. Tohle by se stávat nemělo. Měl jsem štěstí, že se to stalo v české lize, kde bych asi byl schopný sehnat boty u každého soupeře. Ale kdyby to bylo v Lize mistrů, tak je to hodně špatné. Teď budu vše kontrolovat čtrnáctkrát, než odjedu na zápas,“ slíbil.

Hrubanovo nasazení do utkání bylo pro Nymburk o to důležitější, že Děčín sehrál s úřadujícím mistrem dobrou partii a byl hodně nepříjemný. „Do dnešního zápasu jsme dali hodně energie, ale nehráli jsme moc chytře. Naopak Děčín zaslouží kredit za to, že nás donutil hrát naplno až do konce. Byl to zápas, který se musel divákům líbit. Hrálo se rychle, bylo tam spousta pěkných akcí, takže spokojenost může být na všech stranách,“ hodnotil utkání Hruban.
Šlágr sledovalo v „Maroldovce“ 1 100 diváků.

Už v úterý čeká děčínskou partu důležitý domácí zápas 4. kola Alpe Adria Cupu proti Osijeku. Hrát se bude od 18.00.

BK ARMEX Děčín – Nymburk 69:86 (32:45)

Body: Pomikálek 14, Autrey 11, Feštr, Carlson a Šiška 9, Grunt 8 – Hruban 18, Bohačík a Dalton 11, Booker a Rogič 10.

Trenéři po utkání: 

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme bojovali celý zápas, netrefili jsme vůbec nic, ale alespoň jsme nepřecházeli pozice, měli jsme dobré pasáže, tam byl vidět pokrok oproti posledním zápasům. Teď se rozjela sezóna naplno, v úterý máme zápas proti Osijeku, za což jsme rádi a soustředíme se na další zápas.“

Oren Amiel, trenér ERA Basketball Nymburk: „Jako vždy to tady bylo těžké utkání. Oni bojovali, my jsme bojovali. Oni hráli tvrdě, my jsme hráli tvrdě. Dohráli jsme bez zranění, což je pro nás důležité. Soustředíme se na Champions League. Vyhráli jsme, splnili jsme tento zápas a koukáme dál.“