Basketbalisté Ústí nad Labem odzbrojili v bitvě o krále severu děčínské Válečníky a po domácí výhře 76:66 usedli na trůn.
Sluneta dokázala ubránit největší snipery Děčína, to byl hlavní klíč k úspěchu. A pak drtivý nástup do třetí čtvrtiny, ve které domácí utekli o 18 bodů a zadělali na výhru. Velký děčínský finiš na tom nic nezměnil.

„Houši řekl, že když porazíme Děčín, tak každému koupí pivo. Tak snad to splní,“ smál se křídelník Filip Šmíd a už se těšil na rundu od exděčínského Houšky.

Domácí zvládli derby bez zavrávorání. V utkání ani jednou neprohrávali. „Hráči tam nechali všechno. Kolikrát jsem se až divil, kde se v nás berou druhé či třetí rotace, předvedli jsme opravdu výborný výkon,“ chválil kouč Pand Antonín Pištěcký. „Utkání rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli o 13 bodů, dostali se do pohody a už nepřipustili žádné drama. Podle mého jsme vyhráli zaslouženě,“ řekl Pištěcký.

„Ústí šlo za výhrou víc než my. Domácí si to zasloužili,“ uznal zklamaný trenér Děčína Pavel Budínský.

„Byl to super zápas. Z naší strany se to povedlo hlavně na obranné polovině, kde jsme odvedli kvantum práce. To byl základ našeho úspěchu,“ liboval si Šmíd.

PORÁŽKA. Česká Kamenice (v černém) prohrála 1:3 v Neštěmicích.
FOTO: Rumburk po půli spláchl naděje Junioru

Ústí dokázalo uhlídat největší hvězdy Děčína. Autrey s Carlsonem dali každý jen 14 bodů. Naopak v ústeckém dresu zářil Wallace (24 bodů). „Věděli jsme, kde je Děčín silný a soustředili jsme se na Autreyho, Carlsona a Pomikálka. To bylo klíčové.“

Děčínu derby nesedlo, od začátku tahal za kratší konec. „Nepovedlo se to od začátku, Ústí mělo strašně moc útočných doskoků. Přitom právě na tento faktor jsem se před zápasem zaměřovali. Táhlo se to s námi celý zápas,“ krčil rameny hostují Pavel Grunt.

Ve druhé periodě Děčín dokázal stáhnout desetibodové manko, jenže po přestávce si nechal soupeře znovu odskočit a šance na vítězství byla fuč.

„Ve třetí čtvrtině, která rozhodla, jsme byli naprosto sterilní,“ kroutil hlavou Budínský. „Byly tam pasáže, kdy jsme se přiblížili, ale pak se to vrátilo. Místo, abychom na ně ve druhém poločase vlétli, tak jsme to začali špatně, jako na začátku. Netrefovali jsme koše, nedávali šoupáky z pod koše. To byl největší problém,“ doplnil Grunt.

ÚSTÍ – DĚČÍN 76:66 (21:15, 41:38, 62:46)

Nejvíce bodů: Wallace 24, Pecka 14, Šotnar a Svejcar po 10 – Carlson a Autrey po 14, Ježek 11. Trojky: 31/11 – 20/7. TH: 7/7 – 4/3. Fauly: 17:11. Doskoky: 33:39. Diváci: 1420.