Je klíčovou postavou v play-off, dává body, dokáže přejít jeden na jednoho, sbírá na svou osobu fauly. Lamb Autrey, křídlo BK ARMEX Děčín, už vyhlíží šestý zápas semifinále proti Svitavám, které se hraje v pátek od 18 hodin v Maroldovce. „Můj vzkaz fanouškům? Pojďme udělat tento večer nezapomenutelným,“ vyzývá usměvavý Američan.

Páté utkání ve Svitavách jste těsně vyhráli. Co rozhodlo?
Byli jsme mentálně silní a hráli správně agresivně. Klíč ke každému utkání je kontrola nad doskokem. Tuři jsou skvěle doskakující tým, především na útočné polovině. Nedovolit jim koše z druhých šancí je zásadní, protože jsou útočně nebezpeční zvenku. Také je třeba kontrolovat tempo a emoce.

Vedete 3:2, dnes můžete doma stvrdit postup do finále. Necítíte tlak?
Možnost ukončit sérii doma je pro nás velká výhoda, necítím to jako tlak. Máme skvělé fanoušky, kteří nám dodávají ještě víc energie a motivace. Lepší variantu než mít šanci postoupit doma jsme si nemohli přát.

Svitavy byly papírovým favoritem, vy máte k postupu blíž. V čem jste lepší?
Naše hlavní zbraň je odevzdávat všechno po celý zápas. Používat tlak na obou polovinách hřiště. Pokud hned od vstupu do zápasu určujeme tempo, není lehké nás zastavit. Všichni naši hráči si důvěřují a chtějí být důrazní.

Necítíte únavu? Přeci jen jste v play-off odehráli už dvanáct zápasů.
Já se vůbec necítím unavený. Máme výborný trenérský a realizační tým, který se stará o naše zdraví a těla a také dělá vše, abychom udrželi nejlepší možnou výkonnost. Skvělou práci odvádí fyzioterapeutka Tereza a masér Pepa. Další věc je, že extra velká motivace únavu potlačuje, protože na ni vůbec nemyslím. Třeba před sedmým zápasem s Opavou jsem toho moc nenaspal, protože jsem musel pořád myslet na blížící se zápas.

Soupeři si na vás dávají větší pozor. Nevadí vám, že jste v centru pozornosti?
Líbí se mi, že se na mě soustředí, protože mi to dovoluje ukázat, že umím víc než jen skórovat. Basket je týmový sport a ten nemůže nikdo vyhrát sám. Potřebuji své spoluhráče jako oni potřebují mě. Pokud se na mě soupeř soustředí, mohu víc tvořit pro spoluhráče. To, že se mě protivníci snaží eliminovat, je v pohodě, protože vím jak být efektivní bez nutnosti dávat přes dvacet bodů za zápas.

Jak velkou motivací je vidina finále?
Finále je pro mě šílená motivace! Tak dlouho na tu příležitost čekám. Pro mne je to první příležitost v profesionální kariéře dostat se do finále a hrát zápasy o titul. Nechci, aby to znělo arogantně, ale pokud se nám to podaří, tak to pro mne bude největší dosažený úspěch kariéry. Chci to víc pro město Děčín a celou tuto organizaci. Tenhle rok byl jak na houpačce. Tenhle tým, tohle město, tihle fanoušci si zaslouží jen to nejlepší. A postup do finále je skvělý způsob, jak mohu prokázat můj vděk a respekt.

Jak se vám zamlouvá nový trenér Tomáš Grepl?
S trenérem vycházíme velmi dobře. Rozumí mi jako hráči a já jemu jako trenérovi. Je velmi jasný v tom, co ode mne požaduje a já se o to snažím. Vzájemně se velmi respektujeme, což je podle mě hodně důležité. Také má hodně energie. Občas při hře vidím, jak poskakuje u postranní čáry, jako kdyby hrál. Je parádní to vidět, protože to ukazuje, jak velkou vášeň pro hru má. Je to fajn chlapík.

Jak vnímáte domácí zápasy, ve kterých je často elektrizující atmosféra?
Miluji to! Energie, kterou mi fanoušci přináší, je neskutečná. Je to jako dávka něčeho nadpřirozeného! Není lepší pocit než moct hrát před rodinou. A říkám rodina, protože to přesně tady v Děčíně jsme.

Co byste vzkázal fanouškům před šestým zápasem?
Pojďme udělat páteční večer nezapomenutelným. Chtěl bych vidět plné tribuny celé v bílém a slyšet fandění hlasité jako nikdy dřív.