„Pro nás výhra nad Tury znamená opravdu hodně. Je to výborný tým, který má bohatý herní systém a dvakrát nás v sezóně porazil. Bylo to úžasné utkání proti skvělému týmu, které jsme odehráli jen se šesti ztrátami proti dvaadvaceti soupeře,“ pochvaloval si děčínský trenér Pavel Budínský.

První poločas přitom daleko lépe zvládly Svitavy. Druhý tým ligové tabulky si v něm hýčkal desetibodový náskok. „Svitavy měly v prvním poločase neskutečnou úspěšnost střelby za tři body a daly nám pětačtyřicet bodů, což je strašně moc,“ všiml si děčínský křídelník Tomáš Pomikálek.

„My jsme hráli pětadvacet minut basketbal, který nás baví a sluší nám,“ hlesl svitavský kouč Lubomír Růžička.

Třetí čtvrtka ale jednoznačně patřila Válečníkům. Severočeši hráli tuhle desetiminutovku 27:13 a šli do rozhodujícího trháku. „Jakoby nám došel dech, ve třetí čtvrtině to byl z naší strany zkrat. Dali jsme hlavy dolů a začali ztrácet míče. Jak šel Děčín do vedení tak v té atmosféře, která tu panovala, to bylo těžké otáčet,“ přiznal svitavský Šimon Puršl.

Válečníkům se navíc rozehrála cizinecká legie. Lamb Autrey zaznamenal ve druhém poločase všech svých 21 bodů, když trefil pět trojek. Zdatně mu sekundoval Klint Carlson, autor 16 bodů. „Za druhý poločas chci poděkovat nejen hráčům, ale také našim fanouškům, protože atmosféra mi připomněla staré dobré časy. Diváci vlili do hráčů obrovskou porci energie, kterou přetavili v comeback, který zahájili Autrey s Carlsonem. A pak se k nim přidali i ostatní,“ zdůraznil Budínský.

„Ve druhém poločase se do naší hry dostaly ztráty, to je v poslední době náš častý nešvar. A dvaadvacet ztrát je prostě strašně moc. My teď potřebujeme oddechnout, protože to byl třetí zápas v šesti dnech a bylo to na nás znát,“ dodal trenér Svitav.

Svěřenci Pavla Budínského jsou tak vůbec prvním účastníkem Final Four. Další tři soupeře poznají Válečníci až příští týden.