Přetěžký úkol stojí před děčínskými Válečníky. Ani výhra na palubovce basketbalového multišampiona, která by se rovnala zázraku, jim totiž nezaručí zisk ligového titulu.

Vyzyvatelé mistrovského Nymburku musejí v dnešní finálové odvetě zvítězit o víc jak 11 bodů, jinak trofej získají už počtrnácté v řadě favorizovaní Středočeši.

„Ačkoliv se zdá, že nemáme šanci, tak i kdyby byla jednoprocentní, musíme se o ni porvat. Vždyť je to poslední utkání pro děčínský basketbal už tak úspěšné sezony,“ hecuje děčínský trenér Pavel Budínský.

„My si musíme vštípit do hlavy, že Nymburk je hratelný i doma, a s tím do toho jít. Pokud nebudeme mentálně vybavení, tak nemáme vůbec šanci uspět,“ přidává pivot Pavel Houška.

„Do zápasu chceme rozhodně jít s tím, že o vítězi zlaté medaile není doposud rozhodnuto. Jsme si vědomi soupeřových kvalit, ale nic není nemožné,“ burcuje rozehrávač Ondřej Šiška.

Severočeši si musejí dát pozor na úvod utkání. V prvním finále totiž prohrávali po třech minutách 0:13.

„Musíme chytit začátek, to bude klíčové. Nymburk bude chtít rozhodnout hned na začátku, aby se utkání netáhlo. My budeme muset vydržet úvodní nápor a pokusit se udržet krok, co nejdéle to půjde,“ ví exnymburský Houška.

„Musíme se ve druhém utkání vyvarovat hluchých míst, která Nymburk nekompromisně trestá,“ nabádá trenér Budínský.

Nymburští se mají na pozoru, i když do odvety půjdou s jedenácti body k dobru. „V tomto podivném systému je to jako pohárové utkání, kdy se do jednoho zápasu vtěsná úsilí celé sezony,“ vyzdvihuje význam dnešního posledního utkání sezony trenér Ronen Ginzburg.

Podobnost s pohárovými zápasy je velká, rozdílem je, že o úspěchu se rozhoduje ve dvou zápasech a vlastně rozhoduje rozdíl ve skóre.

„Jedenáct bodů v poločase finále stačí. Druhý poločas budeme hrát doma. Je to samozřejmě pozitivum, ale budeme to muset potvrdit,“ přikyvuje nejzkušenější hráč z týmu obhájců trofeje a reprezentant Jiří Welsch.

„S náskokem můžeme být spokojení, protože na domácí palubovce nás málokdo porazí. V Nymburce máme více nastříleno, máme více sebevědomí a větší podporu fanoušků,“ dodává pivot Petr Benda.