Na hráčích vidí odhodlání. Cítí, že mají zlatou touhu. Třetí finálová série za poslední tři roky se blíží, děčínská basketbalová euforie graduje a zkušený trenér BK ARMEX Pavel Budínský se snaží partu Válečníků před dvěma posledními zápasy sezony proti megafavoritovi z Nymburka absolutně vyladit.

Na akci s krycím názvem Zimák III se těší. „Jako všichni. Na posledním tréninku jsem poznal, že všichni chceme parádní sezonu ještě dokrášlit. Máme touhu, odhodlání," říká děčínský kouč v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Finále se blíží, žádná nervozita?

Určitě ne. Já nejsem nervózní před žádným zápasem.

V play off jste v 1. kole vyřadili 4:1 na zápasy Kolín, v semifinále stejným poměrem Pardubice. Obě série však stály síly a hráči z nich mají šrámy. Stihli se dát za necelý týden dohromady?

Souhlasím, že kluci byli obouchaní, měli krvavé šrámy, naraženiny, modřiny, bolavá záda. Ale finále se hraje i s vykloubeným prstem… Svalový aparát však budou mít na 99 procent funkční.

Mimo hru je v play off zatím pouze křídelník Filip Kroutil. On vrchol sezony NBL stihne?

Filip je v péči fyzioterapeutky, zatím trénuje individuálně. Počítám, že bude připraven v dresu na lavičce. Hlavně pro případ nouze.

Už se z vaší „Maroldovky" přesouváte na zimní stadion, kde se ve středu potřetí finále uskuteční?

V úterý bude položena palubovka. Pak se přesuneme.

Jak bude tedy před středou vypadat poslední příprava?

V úterý odpoledne budeme mít na zimáku trénink, ve středu dopoledne střelecko – taktickou přípravu.

Nezvyklé prostředí si trochu osaháte, může to být výhoda?

Nechceme o výhodě nebo nevýhodě spekulovat. Je jasný, že zimák je prostorově jiný než naše Maroldovka. Ale spoléhat a sázet na paměť, že jsme tady hráli před rokem, to nemůžeme. Víme, že se basket hraje pro lidi a ten zájem je prostě mimořádný. Kapacita naší haly by nestačila. Fanoušky máme oddané, stojí při nás a zase tady graduje taková basketbalová euforie. Není samosebou prodat čtyři pět tisíc vstupenek, když jinde je problém třeba jen tisícovka. Mám zprávy, že přijedou i baskeťáci a fanoušci mimo region. Ta atmosféra ze zimáku z minulých let je nevšední, nezapomenutelná. Na české poměry něco neskutečného.

Finále se hraje jen na dva zápasy, odveta je skoro za týden, až v úterý…

Pod dojmem čtvrtfinálových a semifinálových sérií je to opravdu atypické. Na druhou stranu je pravda, že hrát čtyři zápasy v šesti dnech byl trochu kvapík a myslím, že například v pátém semifinále proti Pardubicím se to projevilo. Že je mezi finálovými zápasy takový prostor, to považuji za naší malou výhodu. Budeme mít čas na regeneraci, na taktiku. Karty jsou rozdány a pokud chceme uspět proti Nymburku, musíme mít energie plnou nádrž. Před rokem jsme se v prvním zápase rozkoukávali, ve druhém byl zimák a ve třetím nás zbylo osm, protože čtyři hráči měli příušnice. Třetí zápas v šesti dnech a byli jsme hotoví…

Nemrzí vás, že zlatá děčínská éra přišla v době, kdy v NBL nad všemi jasně dominuje finančně silný Nymburk?

Tuhle otázku dostávám často, hodně lidí se ptá… Nedá se nic nedělat. Nymburk vládne třináct sezon a víme, že chce i titul čtrnáctý. Je dobře, že tady tak ekonomicky i výkonnostně silný klub existuje, dobře reprezentuje v evropských pohárech. Finále by mělo gradovat, i proto se změnil formát na dva zápasy. Ještě si všichni pamatujeme, jak před časem hrál o titul Prostějov, zbylo mu sedm borců a jeden zápas se rušil. To pak soutěž degradovalo.

Zápas bude specifický pro Pavla Houšku a Tomáše Pomikálka, kteří ve středočeském klubu působili…

Bude to pro ně jiné. Například Pavel Houška byl v Nymburce roky, ale třeba jako hráč deset, dvanáct a loni ve finále nehrál. Teď naopak dostane tolik minut, že se bude potit.

S jakým výsledkem budete ve středu večer spokojen?

S takovým, který nás nechá ve hře o zlaté medaile i do odvety. Ideální scénář by byl porazit Nymburk o co nejvíce bodů a zvládnou „první poločas". To by byl parádní večer. Spokojeni ale budeme i s výhrou o pár bodů. A víme, že ani přijatelná porážka nemusí ještě nutně znamenat konec. Pokud dokážeme navázat na výkony, které jsme předvedli v Pardubicích. Víme, že ve finále můžeme překvapit, ve své podstatě nemáme co ztratit. A můžeme kousat!