Tak trochu kupovali zajíce v pytli. A riskantní obchod se jim bohatě vyplácí. Z Williama Hatchera se vyklubala nová hvězda basketbalového Děčína, nejspíš druhý Levell „Ell“ Sanders.

Čtyřiadvacetiletý snědý rozehrávač z Michiganu učaroval všem hned ve svém premiérovém vystoupení na českém území. Sám odprásknul favorizované Pardubice.

„Po prvním utkání ho nechci vynášet do výšin,“ snaží se dívat na výkon Hatchera střízlivými oči kouč Děčína Pavel Budínský.

Američan nasázel 27 bodů, když pět jeho šípů vyslaných z perimetru našlo terč.

„Když kupujete hráče, víte jaké má přednosti a slabiny, ale až v sezoně se ukáže, jestli splňuje vaše požadavky. Proto mě výkon Hatchera až tolik nepřekvapuje,“ nechal se slyšet Budínský.

„Podal koncentrovaný výkon s velkou efektivností. Přál bych si, aby tak hrál pořád. Je příjemné zjištění, že proti tak silnému týmu dokáže dirigovat hru a zakončovat. Je to příslib do budoucna.“

Z Hatcherova repertoáru vyčnívá u Američanů pramálo vídaný jev – cit pro souhru. V Děčíně naopak vlastnost, na níž postavili filozofii klubu.
„Zásobuje nás přihrávkami a jak se říká, on nás dělá,“ děkuje kapitán Jakub Houška.

„Preferuje týmovost. Navíc je to komplexní hráč, umí zahrát na obou polovinách hřiště. Je vidět, že kromě přirozené lidské inteligence má i tu basketbalovou,“ vyzdvihuje Budínský Hatcherovy plusy, které na něm našel během společného desetitýdenního soužití.

I po lidské stránce je bývalá hvězda univerzitního týmu z Miami bez chybičky. „Je to inteligentní a přemýšlivý člověk. Je skromný, obrovsky pokorný. Basketbal je jeho vášeň. Trochu mi tím připomíná Sanderse,“ pouští se kouč do srovnání s americkým rozehrávačem, který před přestupem do Pardubic našel v Děčíně druhý domov.

„Přál bych si, aby se Hatcher v Děčíně zabydlel stejně jako Sanders. Pakliže se mu ale bude dařit, jeho cena se zdvojnásobí a těžko ho tady udržíme,“ uvědomuje si.

V loňské sezoně opora rumunského klubu Atlassib Sibiubez chápe angažmá na severu Čech jako posun v kariéře. „Oproti Rumunsku je to výrazný posun,“ pokyvuje hlavou.

Malé město si ihned zamiloval. „V Děčíně se mi líbí, jsem mile překvapený. Je tu hezká hala a lidé jsou příjemní. Město nepatří mezi velká, ale s tím problém nemám. Vyrůstal jsem v jen o něco větším městě,“ vypráví rodák z Flintu ve státě Michigan, odkud pochází třeba zpěvačka Madonna či legendární boxer Muhammad Ali.

Hatcher chce dát Děčínu vše, co v něm je. „Chci hrát co nejlépe a Děčínu pomoci k co nejlepším výsledkům. Neznám historii klubu, ale vnímám, jak se tady všichni baví o medaili. Chtěl bych tým dotáhnout aspoň do semifinále.“

Co o něm říkají:

Pavel Budínský (trenér): Je vidět, že kromě přirozené lidské inteligence má i tu basketbalovou. Je to skromný kluk, obrovsky pokorný. Basketbal je jeho vášeň.

Jakub Houška (kapitán): Je pozitivní, že je to týmový hráč. Dokázal, že umí i zakončovat a zatím na něj máme jen slova chvály. Přišel s pokorou, nehraje si na hvězdu, a to je dobrý. Táhne za jeden provaz, je to super borec. Zatím je ale brzo na to říkat, že to bude druhý Ell.

Lukáš Houser (manažer): Je to velice inteligentní kluk, který má zájem nejen o basketbal, ale i o dění kolem, což je u každého hráče plus. Už od začátku bylo jasné, že se stane posilou. Post rozehrávače je citlivou záležitostí a když si i nadále povede jako proti Pardubicím, tak budeme spokojeni.