Basketbaloví fajnšmejkři na severu Čech si přijdou na své. Během nadcházejících pěti dnů budou hltat dvojnásobnou dávku derby.

První duel mezi Děčínem a Ústím se uskuteční dnes od 18.00 v Děčíně na závěr základní části NBL. Na další střet dojde hned ve středu už v rámci nadstavbových bojů ve skupině A1.

Oba tábory mocně zbrojí na derby a napětí je cítit ze všech stran. Děčínští se přijeli podívat na středeční zápas alpsko-adriatického poháru, ve kterém Ústí udolalo chorvatské Škrljevo 90:89, třebaže poslední dvě minuty nedalo ani koš.

První derby sezony opanovala Sluneta 76:66. Dnes jsou na tahu Válečníci, kteří se budou chtít pomstít. „Vzhledem k tomu, že hrajeme doma a první vzájemné utkání jsme prohráli, chceme rozhodně vyhrát,“ vzkázal děčínský kouč Pavel Budínský.

„První derby v sezoně jsme prohráli, ale od té doby jsme naši hru dost posunuli. Před porážkou v Nymburku jsme byli na dobré vítězné vlně. Po celém intenzivním tréninkovém týdnu příprav na našeho rivala z Ústí budeme na sobotní duel připraveni,“ zahlásil klíčový muž Válečníku Lamb Autrey.

VÍTĚZSTVÍ. Rezervní tým mladších dorostenců překvapil v Roudnici, kde vyhrál 59:55.
Basketbalový víkend Děčína: Jedna výhra za druhou

V prospěch Děčína hovoří vzájemná bilance. Vždyť Ústí nevyhrálo v Děčíně dlouhých 16 let a poslední dvě sezony vždy vítězí domácí tým.

„Pokusíme se tuto bilanci zlomit,“ zvolal ústecký pivot Pavel Houška, který do letošní sezony oblékal dres Válečníků. „Oba týmy se navzájem znají, hrají zde hráči, kteří dříve působili v druhém klubu a tak o vítězi budou rozhodovat maličkosti. Koncentrovaný výkon po celých čtyřicet minut je cesta k úspěchu,“ má jasno.

Severočeské bitvy zná přímo z palubovky i současný kouč Ústí Antonín Pištěcký. „Musíme se vyrovnat s agresivní a tvrdou obranou domácích. Musíme se vyvarovat byť jen malých výpadků. Pokud zvládneme lépe doskoky na obou stranách hřiště a pokud dokážeme přežít bleskové útoky Děčína, máme na úspěch šanci.“

Dokáže ústecká Sluneta po dlouhých 16 letech dobýt děčínskou halu, nebo vyprodaná Maroldovka opět dotáhne Válečníky k dalšímu skalpu arcirivala?