Vítěz letos vzejde ze čtveřice Děčín, Pardubice, Prostějov a Brno. Nymburk, který ovládl posledních 11 ligových sezon a k tomu přidal i deset pohárů (jen v roce 2006 jeho panování v poháru přerušila Mlékárna Kunín), totiž vzhledem k náročnému programu z poháru odstoupil.

„Letos je to specifický rok, pohár se totiž dá skutečně vyhrát. Přes Nymburk to dřív bylo hodně těžké a už finále bylo velký úspěch. Takže letos to má úplně jiný náboj a člověk se může radovat, že konečně něco vyhrál. A to je ten nejlepší pocit, jaký sportovec může mít," prohlásil děčínský kapitán Jakub Houška.

Děčín je favoritem, v ligové tabulce je druhý, z posledních 12 soutěžních zápasů prohrál jediný. Ani jednou za posledních jedenáct let nechyběli Válečníci minimálně ve čtvrtfinále poháru, čtyřikrát byli v semifinále a jednou dokonce došli až do finále.

„Vyhrát nějakou dlouhodobou soutěž, což letošní pohár v podstatě taky je, je něco výjimečného. Děčín jako klub tím žije," řekl Houška, který byl v roce 2012 u prohraného finále s Nymburkem v domácí hale. „Bylo to takové nedotažené vítězství, ale jinak nádherný zápas. Zažít něco podobného, ale s vítězným koncem, to je ten motor, který vás žene dál."

Aby se Děčínu splnil letitý sen, nejprve musí v pátečním semifinále vyřadit Pardubice (16.30), s kterými v této sezoně už dvakrát prohrál a v poháru s nimi vypadl čtyřikrát z posledních osmi ročníků. „Pardubice a pohár, to je pro nás letitý evergreen! Vždy se jednalo o bitvy v závěrečných fázích soutěže a většinou jsme odcházeli poražení," řekl trenér Děčína Pavel Budínský. „Pro úspěch v podobě jakékoliv medaile jsme odhodláni udělat maximum," dodal.

V pátek jsou na programu semifinále, v sobotu pak zápas o 3. místo a od 17.45 finále. Vítěz získá prémii 100 tisíc korun.