Dnešní basketbalová klasika Děčín vs. Ústí už ani nemůže mít větší náboj. V kabině Válečníků je už nějaký ten týden cítit závan pomsty za porážku z úvodního vzájemného klání sezony, ve kterém Pandy dosáhly na velké vítězství v derby po devíti letech. Mezitím se Sluneta dokonce dostala v tabulce NBL před odvěkého rivala.

To už si Ústečané dovolili až příliš, řekli si v Děčíně, kde chtějí nastolit pořádek a vrátit vše do zaběhnutých kolejí. Dnes má družina kouče Budínského tu správnou příležitost. Odveta třaskavé bitvy o krále severu vypukne v Děčíně dnes od 18.00. Zosnují domácí vytoužený revanš? Za výhrou ve šlágru kola je požene jistě vyprodaná hala.

„Rozhodně chceme Ústí vrátit porážku z úvodního utkání, uděláme vše pro to, abychom neprohráli," zavelel děčínský kouč Pavel Budínský, jehož bojovníci se budou snažit odčinit i blamáž z posledního prohraného utkání na půdě posledního Brna. „Tím, že je soutěž vyrovnaná, každé další utkání přináší nové kouzlo, domácí palubovku ale chceme uhájit pokaždé."

Děčínští budou muset uhlídat nejlepšího střelce ligy Mitchella, který průměrně nasází 21,3 bodu. „Není to jen o Mitchellovi. Ústí má celou legii Američanů, kteří jsou nosnými pilíři, a všechno se kolem nich točí. My se ale soustředíme na náš výkon," zdůraznil trenér Budínský.

I v ústeckém táboře se mají před Válečníky na pozoru. Kouč Martin Stavěl si dobře uvědomuje, jak moc velká touha po vendetě požene domácí srdcaře. „Děčín po překvapivé porážce v Brně bude jistě nažhavený a bude nám chtít oplatit porážku. Do utkání musíme nastoupit s velkou obezřetností a koncentrací," varuje Stavěl, jehož parta by se v případě vítězství odpoutala od pátého Děčína.

Aktéři derby se mohou těšit na elektrizující atmosféru, tu nejlepší v lize. „Před bouřlivým publikem očekávám bojovné utkání, my uděláme vše pro to, abychom uspěli," vzkázal ústecký kouč Stavěl.

Jakub Houška: Tentokráte jsme na řadě my!

Kapitán basketbalových Válečníků už netrpělivě vyhlíží derby proti ústecké Slunetě. Oba celky atakují druhé místo v tabulce, první vzájemný zápas patřil jednoznačně Ústí. Jakub Houška věří, že odveta v ČEZ Sportcentru bude úplně jiná. „Musíme zapracovat na obraně, v Brně to nebylo vůbec dobré. Chceme přerušit ústeckou sérii a pevně věřím, že v derby vyhrajeme," razantně tvrdí děčínský harcovník.

V sobotu jste překvapivě padli na půdě posledního Brna. Co se stalo?
Bohužel se nám moc nedařilo v obraně a místo abychom na Brno vlétli, nechali jsme je rozehrát. Také jim zahrál skvěle nový rozehrávač Geiger, ke kterému se posléze přidali i ostatní a my na to  nedokázali najít odpověď.

Chyběl vám Luboš Bartoň?
Nemyslím si. Určitě nám chybí do rotace, ale v tomhle to rozhodně nebylo. I když je mi jasné, že to každého napadlo.

Brno vám dokázalo nastřílet 108 bodů. To je na Děčín hodně vysoké číslo.
Ano, to je obrovské číslo, které se v Děčíně moc nevidí. naše hra se zakládá na obraně a my v ní tentokráte vyhořeli. Musím smeknout před jejich úspěšností střel a to některých hodně těžkých. Přeci jen trefit devět trojek z deseti se u jednoho hráče jen tak nevidí.

Dnes vás čeká ostře sledované derby s Ústím. Jak hodnotíte dosavadní výkony Slunety?
Hrají parádně. Povedli se jim zahraniční posily a ostatní kluci se k nim přidávají. Jak my tady říkáme, my jim to přejeme. Ale upozorňuji, že tento týden je tomu konec. Každý chce vyhrát a doufám, že tentokráte to budeme my.

V prvním vzájemném utkání jste ale v Ústí po devíti letech prohráli. Co jste si z toho vzali za ponaučení?
Osobně mi to sobotní utkání v Brně připomnělo trochu to ústecké. Bylo to velmi podobné. Takže my jsme trénovali na Ústí v sobotu. Jen s tím rozdílem, že Sluneta má ještě kvalitnější tým než Brno. Doufám, že se nám povede v obraně lépe než v sobotu.

Máte na ústecké Pandy nějaký vítězný recept, který bude fungovat?
Recept je a jestli bude vítězný, se ukáže. Někdy po půl osmé večer budeme vědět.

Co je potřeba na vašich výkonech ještě vyladit a zlepšit?
Potřebujeme naše výkony ustálit. Překvapivě vyhráváme a to samé děláme obráceně. Ukazujeme naši skvělou stránku, ale také tu odvrácenou.