Děčín měl výborný první poločas, a jednoduchou kolektivní hrou se dokonce dostal do vedení. „Jsme spokojeni s druhým poločasem. Jsme velice rádi, že je to jedna nula a teď musíme k tomu v Děčíně přistoupit stejně, ne-li ještě lépe,“ řekl Jaromír Bohačík, hráč Nymburka.

Úvodní pasáže byly v režii domácích. Nymburk si rychle vypracoval dvouciferné vedení, hlavně zásluhou přesně střílejícího Vojty Hrubana, a zdálo se, že bude svého soka ždímat od samého začátku. Jenže Válečníci se rychle rozkoukali a především chytli střeleckou slinu. Začali pálit zpoza trojkového oblouku a domácí trenér Oren Amiel se snažil míchat se sestavou, aby našel tu, která zastaví děčínský nápor.

Proti rozjetému soupeři to ale neměli domácí jednoduché. V největším rozletu byli Válečníci vpředu až o sedm bodů. Získat vyšší vedení jim bránily nepřesnosti v útoku a také velký počet týmových faulů, který posílal nymburské basketbalisty na čáru trestného hodu. Dokud se ale mohli Válečníci spolehnout na střelbu z dálky, drželi se vpředu. Jenže pak jim zvlhl střelecký prach. Navíc začaly fungovat zónové obrany na obou stranách. Šňůra 7:0 v závěru poločasu přece jen dostala Nymburk do vedení.

Nymburk měl drtivý vstup do druhé půle. Byli to domácí, kdo zpřesnil mušku z dlouhé vzdálenosti. Naopak Válečníci svou formu z úvodu utkání hledali. Jejich první koš zaznamenal až po třech minutách Autrey.

Jakmile se rozdíl ve skóre přehoupl přes dvacet bodů, dali oba trenéři příležitost i dalším hráčům. Děčínská lavička si ještě ve třetí čtvrtině vykoledovala dvě technické chyby. Nymburští nepolevovali ani s jasným vítězstvím v řadě. Svými kousky se snažili bavit diváky. Také Děčín nic nezabalil a svou tvrdostí dával Nymburku najevo, že série ještě zdaleka neskončila.

Magická stobodová hranice byla prolomena tři a půl minuty před koncem. Exkluzivním způsobem se o to postaral Alex Davis, který zpět do koše zasmečoval neúspěšný trestný hod Vyorala. Vzápětí dostal technickou chybu děčínský Šiška, a protože dnes měl i nesportovní faul, musel zápas opustit. Aby toho nebylo málo, technickou chybu si vykoledoval i Davis.
Nic to ale nemění na tom, že série se stěhuje do Děčína za stavu 1:0 pro Nymburk. Pokračovat bude v neděli od 17.15 hodin.

"Očekávali jsme takový zápas. Musím říct, že Děčín hraje v posledních dvou měsících velmi dobře. Taky jsme ale věděli, že hrají hodně fyzický basketbal a tak bránili v prvním poločase. Pochopil jsem, jaký mají pro tento zápas plán. Museli jsme na to zareagovat ve druhém poločase. Jsem rád, že jsme si tak fyzický zápas mohli zahrát,“ uvedl nymburský kouč Oren Amiel.

Nymburk pak rozhodl ve třetí čtvrtině, kdy zlepšil hru v obraně i útoku. Hostům navíc docházely síly. „Po pomalejším startu jsme udělali rozhodující trhák. Museli jsme to odběhat ,“ uvedl nymburský pivot Vojtěch Hruban.

„Nymburk hrál od začátku agresivně. Ve druhém poločase ještě přitvrdil a když se přidal náš problém na doskoku, vznikl problém. Musíme hrát tvrdě a bojovně čtyřicet minut, ne pouze dvacet,“ řekl děčínský rozehrávač Lukáš Feštr.

NBL, 1. finále:

Nymburk – Děčín 105:65 (45:42) 

Nejvíce bodů: Hruban 23, Bohačík 17, Wright 12, Peterka 11 – Pomikálek 12, Feštr 9, Carlson, Kroutil a Autrey 8. Doskoky: 50:25. Diváků: 1020. Stav série: 1:0.