Basketbaloví Orli zvládli svůj první zápas života a smrti. Prostějov doma porazil Děčín a vynutil si tak pátou semifinálovou bitvu. Čtvrteční výhra Hanáků se však nerodila hladce a značně jí pomohla dvojice Tomanec, Šteffel.

„My jsme rádi, že jsme to zvládli hlavně psychicky. Cítíme se líp v domácím prostředí, rychle jsme zapomněli na tu krutou porážku z Děčína," oddechl si prostějovský lodivod Zbyněk Choleva.

Kvalitu domácí hry uznal po zápase také děčínský kouč Pavel Budínský: „Určitě zasloužené vítězství, protože od začátku do konce jsme nebyli schopni srovnat skóre nebo jít do vedení."

Především začátek zápasu se povedl domácím Orlům, kteří si okamžitě vybudovali čtyřbodový náskok. Ten však Hanákům vzal Houška a poslal Děčín do vedení 9:8. Poté zaúřadoval hráč zápasu David Šteffel a odstartoval prostějovský únik. Po prvních deseti minutách tak vedl Cholevův celek o dvanáct bodů.

Válečníky poslaly do kolen také fauly. Na začátku druhé čtvrtiny měli tři na svém kontě Jelínek a Bosák. Budínského výběr přesto mohl srovnat krok se soupeřem. Prostějov totiž nebyl schopný v úvodních třech minutách skórovat. Hosté toho však nevyužili a do šaten odcházeli za stavu 35:24.

„Bohužel nám vyhořela střelba hlavně u hráčů, o které jsme se chtěli opřít, a to především na perimetru. Nedostali jsme se do rytmu, i když jsme dřeli a bojovali," kroutil hlavou Pavel Budínský.

„Hráli jsme velmi dobře v obraně, Děčín neskóroval z pod koše, spíš to odstřeloval z dálky a nepadalo jim to. Což nám taky ne, v prvním poločase jsme nedali žádnou trojku," připomněl Zbyněk Choleva.

Po změně stran se však Hanákům začalo dařit i z dálky trojku si připsal Marko i Slezák, to už Orli vedli 43:29. Děčín se však zvedl a zásluhou Strii snížil své manko jen na šest bodů. Do poslední desetiminutovky se nakonec nastupovalo za stavu 50:42 pro Prostějov a vše bylo i nadále otevřené.

Šance Děčínu na úspěch vzal však Jan Tomanec, který zamezil jakékoliv revoltě dvěma přesnými trojkami. Válečníci pak záhy kvůli faulům přišli o Jelínka a Houšku. Samotný závěr zápasu už si pohlídal výborně hrající David Šteffel a zajistil tak Orlům výhru 73:58 a srovnání semifinálové série na 2:2.

„Nemyslím, že bychom měli být zklamaní z výkonu ani z výsledku. Bylo to lepší utkání než to předchozí tady. Chtěli jsme se v druhém poločase zvednout, ale Tomanec nás dvěma trojkami vrátil zpátky do modu, že to nepůjde. Nejsem naštvaný na hráče, makali, bojovali. Musíme se nyní připravit a odpočinout si na zápas číslo pět," uzavřel své hodnocení děčínský kouč Budínský.

„Po přestávce jsme pokračovali v dobré obraně a pomohla nám série trojek ve třetí a čtvrté čtvrtině. Vedení deseti bodů jsme pak v domácím prostředí drželi. Jsem rád, že jsme měli čtyři dvojciferné střelce. Všichni hráli velmi dobře a odvážně. Snad si to odvezeme i do Děčína," doufá Zbyněk Choleva.

Semifinále play off basketbalové ligy mužů – 4. zápas:

Prostějov – Děčín 73:58 (23:11, 35:24, 50:42)

Nejvíce bodů: Šteffel 15, Slezák 14, Marko a Tomanec po 13 – Stria 13, J. Houška 12, Vyoral 11. Fauly: 20:23. Trestné hody: 20/12 – 13/10. Trojky: 5:4. Doskoky: 38:38. Stav série: 2:2.