„I kdybychom prohráli, tak musíme být spokojení s druhým poločasem. Byla tam velká energie a intenzita v obraně. To je hra, kterou by se měl Děčín prezentovat. Drbu si ale hlavu, proč máme tak obrovské výpadky. Za ten první poločas jsme si snad ani nezasloužili vyhrát. Jde to za mnou. Hráči ukázali, co v sobě mají. Já to z nich musím dostat,“ řekl děčínský kouč Tomáš Grepl.

K obratu pomohla důrazná domluva v děčínské kabině během poločasové přestávky. „Museli jsme si hodně nahlas říct co máme a nemáme dělat. Všichni si nastavili hlavu na to, aby mohli hrát podobné zápasy. Byla tam děčínská vítězná mentalita. Důležité bylo, že se bodově chytlo více lidí,“ připomněl unavený, ale šťastný Tomáš Pomikálek, zkušený křídelník BK ARMEX Děčín.

Nejlepším střelcem Děčína byl s 26 body tradičně Ondřej Šiška. Přesto mu musí pomoct i další hráči. „Nemůže to táhnout jenom Šíša. Jakmile ho soupeř zavře, je problém. Teď se přidal Filip Kroutil, dobře hrál i David Žikla. Vyšlo to skvěle,“ podotkl Pomikálek.

Právě příspěvek mladších hráčů je pro výsledek Děčína v této sezóně životně důležitý. „Já jim dokola opakuji, že si musí uvědomit, jakou dostali šanci. Každý ví, jaká je tady situace v klubu. Myslím tím složení kádru. Eda Kotásek vyměnil Lukáše Feštra, jinak žádná posila nepřišla. Mladí kluci si musí uvědomit, že to postupně musí vzít na sebe, nesmí se jenom schovávat,“ pokýval Pomikálek hlavou.

Do dobré formy se rozehrál právě David Žikla. Proti Olomoucku dal 21 bodů, Hradci dal 14 bodů. Dokonce trefil dvě trojky s faulem. „David se dostává do role hráče, který už není na lavičce. Je členem základní pětky a soupeř si na něj bude dávat větší pozor. Jsem za Davida rád. Pokud bude mít sebedůvěru, může hrát ještě lépe,“ zdůraznil Grepl.

Na druhou stranu další mladí hráči mají velké rezervy. Někteří se v dramatické koncovce logicky na hřiště nepodívali. Rezervy má i rozehrávač Eduard Kotásek. „Eda je velmi slabý směrem do útoku. Razí myšlenku nejdřív nahrát, potom vystřelit. My jeho agresivitu potřebujeme pod košem. Někteří mladí se na hřiště nedostali. Nemají takovou úroveň, aby mohli pomoct k dotahování výsledku. Na to prostě ještě nemají,“ hlesl kouč Děčína.

Severočeši tak na velmi nepovedené vystoupení proti Kolínu (porážka 75:105) odpověděli tím nejlepším možným způsobem. Následně porazili Olomoucko, naposledy Hradec Králové. „S tím Kolínem nám nevyšlo nic. Naopak jim tam všechno padalo, hráli chytře, my jsme na to neuměli reagovat. Poločas proti Hradci byl podle stejných not. Nechali jsme je dávat jednoduché koše, krásně si procvičili dvojtakty. Ale tady jsme dokázali v obraně zareagovat a vše se obrátilo k lepšímu,“ řekl děčínský hráč s přezdívkou „Pomi.“

V sobotu 12. prosince jede Děčín na půdu letos silného Brna. Je jasné, že na Moravě musí být výkon Válečníků konstantní po celý zápas. „V první půli proti Hradci bylo všechno špatně. Připomínalo to naše tragické vystoupení proti Kolínu. Hořeli jsme na doskoku. Oni navíc trefovali těžké trojky. V obraně jsme nehráli dobře, Hradec si užil dvojtaktové cvičení. Tohle nás dostává do útlumu. Je ale fajn, že jsme se z toho vyhrabali,“ má jasno Pomikálek.

„Chvílemi hrajeme basketbal, na který se dá dívat. Musíme to vydržet celý zápas,“ uzavřel vše Grepl.