Velká basketbalová bitva se rozhoří ve Sportcentru Sluneta v Ústí nad Labem v úterý 16. prosince. Dostaveníčko si tam dají ústečtí a děčínští hráči v rámci třetího kola pohárové soutěže.

Kdo ale očekává nelítostný souboj na život a na smrt, ten bude nejspíše z ústecké haly odcházet zklamaný.

Severočeské derby dvou tradičních sousedů už totiž dávno nepatří k vyhecovaným a nenávistivým soubojům Davida s Goliášem. „Dá se říct, že je to kamarádské derby. Spousta hráčů působila v obou klubech a všichni se mezi sebou znají. Určitě to nebude vyhecovaný zápas o všechno,“ říká trenér ústeckého týmu Dominik Feštr.

Jeho slova potvrzuje i mladík Adam Žampach, který v táboře Děčína hostuje. „Určitě to nebude žádný vražedný souboj. Přesto ale chceme vyhrát,“ dodává jedním dechem odchovanec Ústí.

„My do Ústí jedeme s cílem zvítězit, nic jiného si ani nepřipouštíme,“ říká pivot Děčína Pavel Houška, který dříve oblékal právě dres Ústečanů. Žádnou speciální prémii proti svému bývalému zaměstanavateli ale v kabině nevypsal. „Beru to jako každé jiné utkání, nebyl důvod pro prémii,“ směje se Houška.

To Adam Žampach má o motivaci na zápas dvou severočeských týmů postaráno. Je sice hráčem Ústí, ale v Děčíně trénuje a nastupuje za něj i v Mattoni NBL. „Chci se ukázat. Když se mi zápas povede, dokážu tím, že mám na to hrát v nejvyšší soutěži,“ má talentovaný mladík jasno.

A hecování? „Zatím nic neproběhlo, ale určitě ještě něco těsně před zápasem vymyslím,“ slibuje a dodává: „Moc se na ten zápas těším, vždyť si zahraju proti klukům, se kterými trénuju.“

A na co si Ústečané musí dát největší pozor? „S Děčínem jsme hráli už v přípravě a tři čtvrtiny zápasu jsme s nimi dokázali držet krok. Pak jsme ale začali prohrávat souboje pod košem. Nemáme klasického pivota, zatímco Houška a Ofoegbu z Děčína jsou hodně dobří a silní pod košem. V tom je momentálně největší rozdíl mezi oběma kluby a budeme si to muset pohlídat,“ má jasno Feštr. „Snad vyhrajeme,“ přeje si Žampach.

Bitva kamarádů vypukne v úterý v 18 hodin. „Věřím, že nás podpoří diváci, a že bude v hale pěkná atmosféra,“ uzavírá Feštr.