Děčínský pivot Miroslav Soukup však po minulé sezóně ohlásil konec v BK Děčín. Z klubu však neodchází, stane se profesionálním šéftrenérem mládeže. „Chtěli bychom stavět tým na vlastních odchovancích. To je náš cíl. Ale je to běh, na dlouho trať," má jasno Miroslav Soukup, který oblékal dres Děčína od roku 2000.

Před začátkem letní přípravy BK Děčín se provalilo, že po 14 letech končíte v BK Děčín. Co vás k tomu vedlo?
Už před minulou sezónou jsem se rozhodoval, co dál. Ale celý rok jsem nakonec odehrál. Společně s klubem jsme se domluvili, že skončím a budu se naplno věnovat mládežnickým celkům v Děčíně.

Jaké ale byly vlastně důvody vašeho ukončení angažmá v BK Děčín?
Zdravotní, ale i časové. Už toho bylo na mne hodně, naplno se věnovat A týmu a mládeži (přemýšlí)… to bylo velké časové vytížení.

V děčínském dresu jste odehrál celkem 14 let. Jak na vaši kariéru vzpomínáte?
Čtrnáct let je opravdu dlouhá doba. Nyní mám dobrou pozici a těším se na ni. Snad mne po měsíci nevyhodí (smích). Teď vážně. Prožil jsem v Děčíně krásná léta, nikde jinde jsem vlastně nehrál. Neměnil bych to, jsou tady ti nejlepší fanoušci v republice. Perfektní byli i spoluhráči a také realizační tým společně s vedením klubu.

Nepřemlouvali vás vaši současní spoluhráči, abyste ještě jednu sezónu hrál?
Jasně, že mě přemlouvali (smích). Ale já jsem s nimi i nadále v kontaktu, neopustil jsem je. Stále budu absolvovat nějaké tréninky, uvidíme se v šatně. Takže o mne kluci nepřijdou (smích).

Ve vaší poslední sezóně jste skončili v prvním kole play-off. Vaše série s Opavou však byla úchvatná a patřila k ozdobám vyřazovacích bojů. Jak byste poslední rok v děčínském dresu hodnotil?
Celkově to bylo takové bláznivé, bylo tam i dost zranění. Nakonec jsme prohráli ve čtvrtfinále s Opavou v rozhodujícím pátém duelu. Myslím si, že jsme Opavu mohli uhrát, ta nakonec uhrála bronzové medaile. Ale jinak to byla velmi dobrá sezóna. Kádr se hodně obměnil a nikdo moc nepočítal, že budeme hrát v první čtyřce.

Pamatujete si vůbec na první zápas v BK Děčín?
Pamatuji, to se mi i docela dařilo. Zažil jsem několik basketbalových legend. Například Zalužanský, Janouch nebo Formánek. Na to se vzpomíná opravdu pěkně.

Vedení klubu potvrdilo, že budete v případě nouze Pavlu Budínskému k dispozici. Ale intenzita tréninků se asi sníží, ne?
Určitě, nebude toho tolik. Už jsem se domluvil s Litoměřicemi, že tam můžu trénovat a hrát, abych si udržel herní praxi. Pokud by se Děčínu zranili pivoti, byl bych k dispozici.

Nyní vás čeká práce s mládeži. To je pěkná, ale zavazující práce. Jak se na ni těšíte?
Já už vlastně šest let trénuji děčínskou mládež. Týmy U 17 a U 19 se dostaly do kvalifikace o extraligu. Bohužel to nevyšlo, rádi bychom se tam ale v dalších letech propracovali. Potenciál, posunout vše výš, tady je. Taky by bylo dobré, kdyby se naše juniorka posunula do druhé, nebo první ligy. To bych se nezlobil. Ale všechno je běh na dlouho trať.

Vsadím se, že vaším dalším cílem je to, aby se v budoucnu mohl A tým spoléhat na odchovance z vlastní mládežnické líhně. Je to tak?
Cíl to určitě je, to nezastírám. Někteří talentovanější odchovanci se už s A týmem připravují. Bylo by nádherné, kdybychom nemuseli kupovat hráče, ale sahali do vlastních zdrojů. Ale jak už jsem říkal, půjde o dlouhodobou práci.

MIROSLAV SOUKUP:

Přezdívka: Sokol, Soky
Narozen: 6. 3. 1982
Váha a výška: 108 kg a 200 cm
Post: pivot
Odchovanec: Jaroměř
Kariéra: Jaroměř, od 2000 BK Děčín
Sportovní úspěchy: 3. místo v Mattoni NBL 2008/2009
Sportovní cíle: hrát co nejdéle MNBL
Rodinný stav: ženatý
Počet dětí: syn Matyáš
Oblíbené jídlo: rajská omáčka
Oblíbené pití: malinová šťáva, pivo
Zájmy: rybaření, akvaristika, ostatní sporty
Plány po kariéře: trénování, učení ve sportovní třídě