Tabulce Mattoni NBL vévodí po polovině sezony Nymburk (bilance 19/1) a na 2. místě je Nový Jičín (16/4). Na chvostu tabulky se drží Kolín, který zvítězil čtyřikrát a šestnáctkrát odešel poražen.

Děčínský celek vstoupil do sezony 3 vítězstvími nad Pardubicemi, Poděbrady a Ostravou, ale poté byly jeho výkony jako na houpačce, když mnoho zápasů ztratil vlastní vinou např. nezvládnutá koncovka zápasu s Prostějovem atd. Obrat přineslo 17. kolo, po němž si připsal 5 vítězství v řadě v lize (den před Silvestrem dokonce porazil mistrovský Nymburk po euforickém výkonu 86:78) + pohárové v Ústí nad Labem a pevně se usadil na současném 3. místě tabulky.

Během vánočních svátků došlo v hráčském kádru ke změně na pozici pivota: kvůli problémům s kloubní chrupavkou v koleni rozvázalo po dohodě vedení smlouvu s pivotem Johnem Ofoegbu a na jeho místo přišel děčínským divákům dobře známý „letec“ Tarvis Williams.

Po vítězném utkání s Libercem navíc vedení klubu prodloužilo smlouvu s trenérem Pavlem Budínským o 2 roky, tedy do konce sezony 2010/2011. Generální manažer BK Děčín Lukáš Houser tento krok okomentoval takto: „Trenér Budínský odvádí v Děčíně dobrou práci a vedení klubu je přesvědčeno, že toto je ten správný krok. Navíc si myslím, že touto zprávou potěšíme všechny fanoušky děčínského basketbalu.“

Hlavními tahouny děčínského BK v první polovině sezony byli především rozehrávač William Hatcher – tento hráč je často srovnáván s dlouholetou děčínskou ikonou Ellem Sandersem, i když i on sám se tomuto tvrzení brání a říká, že Ell je hodně zkušený hráč a že například koncovky zápasů zvládá bravurně, kdežto Will je ještě poměrně mladý hráč a musí teprve „dozrát“, i když předpoklady má určitě výtečné. Ve srovnání s loňským rozehrávačem Ricem Grierem se mu daří o poznání lépe a je také týmovějším hráčem.

Výtečnou sezonu prožívá pivot Pavel Houška, který výkonnostně roste zápas od zápasu a trenér Budínský přiznal, že je na něm z celého týmu nejvíce vidět píle a snaha o stálé zlepšování, čímž na sebe jistě upozorní jak skauty předních evropských klubů, tak i trenéra reprezentace Michala Ježdíka a cestu do reprezentace má „Houšman“ jistě otevřenou.

Nejlepší střelci Děčína po polovině soutěže:

William Hatcher – 15,9 bodu a 4,8 asistence (celkově 4. v Mattoni NBL) na utkání
Tarvis Willams – 14,0 bodu na utkání (má však odehrány pouze 2 zápasy)
Pavel Houška – 12,1 bodu a 5,2 doskoku na utkání
Nejvytíženějším hráčem celku Pavla Budínského je William Hatcher, který odehraje průměrně 33,5 minuty na utkání.

(zdroj: www.bkdecin.cz)