Od pátku do neděle se v Děčíně konal finálový turnaj VIVIDBOOKS Národní Finále U13 chlapců. Celkem se v ARMEX Sportcentru, Křešické Aréně a na ZŠ Vrchlického odehrálo 12 nejlepších týmu z celé České republiky 30 skvělých utkání a mladí Válečníci z Děčína se po zisku dvou medailí v kategoriích U15 a U12 dokázali dostat i do svého třetího finále! To vše pod vedením Radka Kroupy a Jakuba Houšky.

Prvním soupeřem domácích byli kluci z Basketbalové akademie Nymburk. V tomto zápase se projevila vyšší kvalita a vyhranost mladých Válečníků, díky tomu si připsali první výhru v turnaji 91:33. Ve druhém odpoledním zápase se domácí střetli s jedním z favoritů turnaje, týmem NH Ostrava. První polovina utkání byla ve všech ohledech vyrovnaná, do druhého poločasu domácí trenéři pozměnili sestavy, čehož Ostrava využila a vybudovala si náskok 25 bodů. Válečníci se nevzdali a snažili se náskok soupeře smazat, což se podařilo a Ostrava nakonec vyhrála těsným rozdílem 56:48.

V sobotu dopoledne čekalo kluky čtvrtfinále s dalším severomoravským týmem Snakes Ostrava. Do tohoto duelu vstoupili děčínští se správnou bojovností a nasazením. Díky vysoké aktivitě na obou polovinách hřiště a zejména v obraně si kluci došli pro pohodové vítězství 64:27 a postup do semifinále.

Poslední utkání sobotního programu patřilo semifinálovému boji mezi Děčínem a USK Praha. Zástupci pražských Sov měli výškovou převahu, kterou domácí vyrovnávali, stejně jako ve čtvrtfinále, bojovností a aktivitou. V pěkném utkání Děčín vyhrál tři čtvrtiny ze čtyř, celkově 66:50 a mohl se tak těšit na parádní finálovou účast.

Poslední utkání, opět proti NH Ostrava, bylo vyvrcholením celého třídenního turnaje. „Tento zápas sledovalo zaplněné hlediště a bouřlivá atmosféra se dala přirovnat k utkání děčínského A-týmu," řekl trenér Radek Kroupa.

Domácí hráči nezachytili začátek utkání, nechyběla bojovnost a nasazení, ale silná Nová Huť byla přece jen o něco lepší. Už během prvního poločasu si Ostrava vybudovala vedení 32:16. Válečníci ale nesložili zbraně a po poločasové poradě v šatně naběhli na palubovku s velkým odhodláním. Třetí čtvrtinu domácí hráči vyhráli 18:9 a do čtvrté čtvrtiny se šlo s deficitem pouhých sedmi bodů. V poslední části hry se dokonce Děčín dotáhl na tři body, ale do vedení se už nedostal, a Ostrava nakonec uhájila výhru 59:49.

„Kluci tak skončili druzí v republice, za což jim patří obrovská pochvala a poděkovaní, protože tím udělali radost nejen sobě, týmu, klubu a rodičům, ale také výborně reprezentovali město Děčín a Ústecký kraj," dodal Kroupa.