Jen krůček od finále. Ten poslední mohou udělat děčínští Válečníci v pátek na domácí palubovce (18.00). V semifinále Národní basketbalové ligy vedou po úterní výhře ve Svitavách 79:73 tři dva na zápasy.

„Měli jsme obrovskou porci štěstí, protože zápas mohli domácí otočit. Jsme vděční, že jsme zde dokázali vyhrát. Uvidíme, co páteční zápas u nás v Děčíně přinese,“ řekl děčínský trenér Tomáš Grepl.

„V pátek musíme nastoupit na domácí palubovce s větší pokorou, než to bylo ve třetím zápase, a snažit se to ukončit doma,“ uvedl zkušený děčínský pivota opora Jakub Krakovič.

„Do Děčína pojedeme s chladnou hlavou a pokusíme se udělat maximum, abychom dovedli sérii k sedmému zápasu zase k nám do Svitav,“ slíbil svitavský trenér Lubomír Růžička, jehož tým skončil před play off v tabulce druhý a logicky je tak v sérii hrané na čtyři vítězství favoritem.

Více energie, aktivity, skvělá obrana se ziskem 12 míčů, výborný doskok. To byly důvody, proč bitvu číslo pět ovládla parta ze severu Čech. „Dnes se nám dařilo téměř na sto procent plnit náš plán a předváděli jsme skvělou obranu. Udržet Svitavy na jejich palubovce na sedmatřiceti bodech je skvělý obranný výkon. Sice nás zlobil Aiken, ale zbytek hráčů domácích jsme udrželi pod jejich bodovými průměry,“ chválil na klubovém webu své hráče Grepl.

Kouč utkání označil za obrovsky kvalitní. „My jsme do něj vstoupili dobře, drželi jsme se a byli jsme na dostřel. Postupem času se nám podařilo trošku odskočit, takže první poločas jsme byli nahoře o devět bodů. Ve druhém se nám nepovedl vstup, pravděpodobně jsme byli uspokojeni. Domácí se vrátili do zápasu, pak jsme opět trošku odskočili. Koncovka byla hektická, tam se Svitavští zbláznili a fanoušci je hnali.“

V táboře domácích zavládl smutek. „V utkání rozhodly dvě pasáže. Na konci druhé čtvrtiny, kdy jsme prohráli poslední pětiminutovku 7:14, a tuším konec třetí čtvrtiny, kdy jsme prohráli 6:15. To jsou dvě šňůry, které Děčín uklidnily a dostaly ho na koně,“ měl jasno trenér poražených Růžička.

„Nemůžeme hrát basket jen posledních pět minut. Prvních třicet pět minut jsme hráli profesorsky, bylo to pomalejší. Kdybychom hráli tak jako posledních pět minut alespoň patnáct minut, určitě bychom vyhráli,“ uvedl exděčínský pivot ve svitavských službách bojovník Jiří Jelínek.