Přestupová bomba, ve které figuruje Pavel Houška, je na světě!

Reprezentační pivot, který byl podruhé v řadě zvolen Nejužitečnějším hráčem Mattoni NBL, opouští po šesti letech Děčín a míří za nejlepšími borci v lize do mistrovského Nymburka. „Hned po konci sezony v Děčíně jsme se domluvili na přestupu do Nymburka. Je to jeden z mých největších kroků v kariéře," říká v rozhovoru pro Deník osmadvacetiletý rodák z Ústí.

Jak se váš přestup zrodil? Co vás vedlo ke změně působiště?

S Nymburkem jsem byl v kontaktu už delší dobu a záleželo na mně, jak se rozhodnu. Řekl jsem si, že už nejsem nejmladší a po sezoně jsem se rozhodl pro změnu. Chtěl bych zkusit něco jiného. Děčín patří k top týmům v Mattonce, ale já si chci zahrát v týmu, který hraje i evropské soutěže.

Jak na vaše rozhodnutí reagovali v Děčíně? Určitě vám to přejí, ale na druhou stranu přicházejí o nejlepšího hráče ligy…

Byli jsme na tom domluveni s prezidentem Chrastným a generálním manažerem Houserem. Rozcházíme se v dobrém, což je pro mě  hodně důležité. Uvidíme, jak se mi povede. Nikde není napsáno, že bych se nemohl vrátit.

Přemýšlel jste nad tím, jak vás přijmou fanoušci v Děčíně, až tam přijedete s Nymburkem?

Bude to hodně zajímavé. Schválně jsem si zkoušel zavzpomínat na to, jaké to bylo, když jsem přijel s Děčínem do rodného Ústí. Ale jedná se jen o ten první zápas. Možná ze začátku budu trochu nervózní, ale pak už ne. Děčínští fanoušci jsou skvělí a myslím si, že žádný problém nebude. Pro Děčín jsem se snažil odvést maximum a snad mi lidi nebudou zazlívat, že jsem odešel. Já budu na Děčín vzpomínat jen v dobrém a doufám, že i fanoušci na mě.

V Nymburku je obrovská konkurence.  Jste připravený i na to, že budete vysedávat na lavičce?

Je jasné, že moje role bude jiná než v Děčíně. Ale s hráči z Nymburka jsem měl možnost hrát v reprezentaci, takže přibližně vím, do čeho jdu. Neznámá je pro mě nový trenér Ginzburg. Dostanu určitou roli a když ji budu plnit, tak si myslím, že hrát budu. Tím, že Nymburk hraje tři soutěže, tak bych měl dostat dost prostoru, ale musí se brát v potaz i to, že podle nových pravidel může být v týmu víc cizinců. Nedá se tedy dopředu říct, jak to bude. Už jen to, že budu moct trénovat s těmi nejlepšími, je velká devíza.

Prosadit se v nejlepším českém klubu, to je velká výzva, co?

Samozřejmě. Člověka láká zahrát si v týmu, který porazil CSKA Moskva a v Evropě má zvuk. Tomuhle lákadlu jsem podlehl i já.

Je pro vás větším lákadlem konfrontace s nejlepšími evropskými kluby a hráči nebo to, že máte téměř stoprocentní jistotu, že poprvé v kariéře vyhrajete mistrovský titul?

Těším se na obojí (úsměv). Chtěl bych vyhrát Mattonku a těším se i na mezinárodní srovnání. Měl jsem možnost k tomu přičichnout s reprezentací a bylo to něco fantastického. Je skvělé, že budu moct hrát evropské soutěže po celou sezonu. Zkušenosti se nejlépe získají hraním a když jsou to mezinárodní zápasy, tak o to je to lepší. Můžu se posunout zase někam dál.

Je pro vás Nymburk i jako mezistupínek k zahraničnímu angažmá?

To je zajímavá otázka. Může to být mezistupínek mezi zahraničím anebo taky mezi pracákem (smích). Bude záležet na zdraví a dalších okolnostech. Bude záležet, jak se chytnu, jakou budu mít roli a jak ji budu naplňovat. Když se mi bude dařit, tak si řeknu, že to byl dobrý krok, ale taky se může stát, že se mi dařit nebude.  Nechci předjímat.

Jakou roli hrály ve vašem přestupu peníze? Dostal jste pohádkovou smlouvu?

Peníze jsou důležité, ale přímo peněz se to netýkalo. Nebudu zastírat, že nový kontrakt je lepší než jaký jsem měl v Děčíně, ale prioritou pro mě byla hráčská motivace. To je nejdůležitější.

Kdy se připojíte k novému týmu, který ještě hraje finálovou sérii?

Dneska nastupuji na operaci vyhřezlé ploténky, která mě trápila skoro celou sezonu. Občas jsem trénoval, občas ne a problém se zády už jsem potřeboval vyřešit. Po zákroku budu rehabilitovat a celé léto se budu dávat dohromady. Pak nastoupím do přípravy v Nymburku.

Takže přijdete o kvalifikaci ME, která proběhne v srpnu a září v Chomutově?

To mě mrzí. Ale když jsem nad tím přemýšlel, tak tři roky funguji nonstop a už se to podepsalo na zdraví. Záda vysadila, chce to oddech. Zdraví je nejdůležitější a já se potřebuji dát do pořádku a připravit se na novou sezonu.

Čeká vás stěhování do Nymburka nebo tam budete dojíždět?

S rodinou se budeme stěhovat do Nymburka nebo do Poděbrad. Nedávno jsem se stěhoval  do nového bytu a maloval jsem, takže to mám natrénované (smích). Není to jen o mně, klíčový byl názor rodiny. Manželka je na mateřské, takže to stěhování takový problém není. Řekli jsme si, že by teď bylo dobré zkusit nějakou změnu a i proto jsem se rozhodl pro ten přestup.

Ohlédněte se ještě za letošní sezonou, která byla pro Děčín nejúspěšnější v dějinách klubu.

Co se týče mě osobně, tak by to mohlo být o trošku lepší, ještě mám co zlepšovat. Ale v klubu jsme všichni spokojení. Obhájili jsme bronzovou medaili v Mattonce a k tomu jsme skončili stříbrní v poháru. Pro Děčín je to historický úspěch, takže to byla povedená sezona. Po odchodu Hatchera se nám moc šancí nedávalo, my jsme ale hráli opravdu dobře. Akorát tomu chyběla ta třešnička na dortu – finále. Ale asi bychom toho chtěli moc, musí se jít krůček po krůčku.

Byla to i pro vás osobně nejlepší sezona v kariéře?

Kromě týmových úspěchů jsem obhájil ocenění MVP, takže to byla zatím nejpovedenější sezona.

Nechybělo moc a mohli jste si zahrát o ligový titul…

Semifinále s Prostějovem se zlomilo ve třetím utkání, které jsme prohráli o bod, když jsme ztratili vedení až v závěru. Sérii jsme pak dotáhli do rozhodujícího pátého utkání, ale v něm jsme tahali za kratší konec. Zahrát si finále by bylo něco fantastického. Když si představím, že bych hrál finále před děčínskými fanoušky, tak mě mrazí v zádech.

Děčín jste táhl celou sezonu, ale v play off už jste tolik nezářil. Vaše body týmu chyběly…

Přesně tak. Chtělo to, abych víc přidal. Hlavně v tom posledním utkání se mi nedařilo střelecky a bylo to hodně znát. Kdyby mi to tam víc padalo, tak to mohlo být o něčem jiném. To k tomu prostě patří,    tak to beru. Nemůže pokaždé svítit sluníčko, taky musí někdy zapršet. Hodně mě to mrzí, protože to přišlo zrovna v play off. Člověk se na to těší celou sezonu a když to přijde a nedaří se mu, tak je akorát naštvaný. Ale nedá se nic dělat, prostě se to stalo. Aspoň vím, že musím na sobě makat, aby to bylo příště lepší.

Co se s vámi stalo?

Chytil jsem angínu a poslední utkání jsem hrál pod antibiotiky, bylo to na krev.

Letos jste obhájil titul Nejužitečnější hráč ligy, který je největším individuálním oceněním. Co to pro vás znamená?

Že musím zaplatit do společné kasy (smích). Pro mě to má velkou váhu, jsem za to moc vděčný. Je to ocenění mé práce, za to, jak jsem celou sezonu makal. Je to sice individuální cena, ale podle mě je to ocenění pro celý tým, protože ten mi k tomu pomohl. V Mattonce je spousta kvalitních hráčů a aspirantů na MVP a o to víc si toho cením. Po pravdě jsem moc nečekal, že bych to mohl obhájit, protože plno hráčů mělo skvělou sezonu. Byl jsem v očekávání, kdo by to mohl získat, a sobě jsem moc  šancí nedával.