„Měli jsme těžkou sezonu a nedosáhli jsme všeho, čeho jsme chtěli. Všichni čekali, že ligu vyhrajeme, bylo dost tlaku, ale zvládli jsme to. Máme titul a to je hlavní," řekl trenér Nymburku Kestutis Kemzura. „Děčín si zasloužil hrát ve finále, měli jsme důstojného soupeře a museli jsme hrát naplno. Když se někdo podívá na skóre, řekne si, že to bylo snadné, ale snadné jsme si to udělali svým výkonem," dodal.

Nymburk se v sérii opíral hlavně o kvalitní obranu, kterou ve třetím duelu ještě vylepšil. Děčín se velmi těžko prosazoval. V úvodu ho sice držel ve formě hrající Tomáš Vyoral, který dal prvních osm bodů Válečníků, ovšem sám na vše nestačil. Až v závěru první čtvrtiny se k němu přidal Jiří Jelínek, ale to už měl Nymburk náskok, o který se postaralo šest různých střelců.

Děčín sice bojoval, ale byla na něm patrná únava z pondělního duelu. Agresivní obrana domácích nutila soupeře k chybám už při rozehrávce, ze které pramenily snadné nymburské koše. „Mrzí mě, že jsme nebyli v dnešním utkání týmem, který by držel Nymburk více ve střehu. Doplatili jsme na to, že klíčoví hráči mleli z posledního, neměli v nádrži benzín," řekl trenér Děčína Pavel Budínský.

Navíc se dařilo nymburským veteránům, skvělý zápas hrál zejména Jiří Welsch, který dal už do poločasu 11 bodů. Velkou oporou byl i Luboš Bartoň, jenž v pětatřiceti letech získal první český titul, jelikož většinu kariéry strávil v zahraničí. „Chtěl jsem to vyhrát, jinak už bych skončil. Tenhle titul mi do sbírky chyběl a jsem rád, že ho mám. Rozhodně ho oslavím," řekl Bartoň.

Nymburk tak už v poločase vedl o 22 bodů a ani po pauze nepolevoval. Naopak ještě stupňoval tempo, hrál rychle dopředu a Děčín nedostal šanci duel alespoň zdramatizovat. Naopak rozdíl ve skóre narostl na 35 bodů a Nymburk si mohl dovolit hrát i pro diváky.

Děčín však i přes jasnou finálovou porážku dosáhl na nejlepší umístění v historii. Navíc se mu povedlo při domácím duelu přilákat na finále 4850 diváků a tím vytvořil ligový rekord.

„Tohle utkání nemůže zkreslit celou sezonu, ve které jsme byli dvakrát ve finále. V lize i v poháru. To je naprosto dobré. Jak říkal Jaromír Jágr, medaile jsou ve vitrínách a zapadnou prachem, ale prožitky, které si odnášíme, jsou zcela jiná věc. Rád bych věřil tomu, že to budeme schopni napodobit," dodal Budínský.

Nymburk se dvanáctým triumfem přiblížil výkonu basketbalistek Brna, které mezi lety 1996 a 2008 získaly třináct titulů v řadě. „Není to úplně nejlepší pro ligu, že vládne jeden klub. Ale tady v Nymburku je touha hrát první housle v Evropě, alespoň v Eurocupu. Tomu odpovídá kvalita. Zatím nevidím v lize klub, který by se Nymburku mohl přiblížit. Ten rozdíl tam prostě je," dodal Bartoň.

NOVÁ TROFEJ

Basketbalisté Nymburku převzali zcela novou trofej pro mistry Kooperativa NBL. Česká basketbalová federace nechala vzhledem ke změně generálního partnera vytvořit nový pohár, který boří představu o konvenční podobě ceny pro šampiony. Válcovitá trofej se dvěma basketbalovými míči je především širší než vyšší.

„Mým záměrem bylo, aby s pohárem mohla manipulovat širší část týmu. Proto jsem zvolil horizontální formu," vysvětlil autor návrhu Vojta Adamec, student Akademie výtvarných umění v Praze.

Trofej váží 22 kilogramů, většinu tvoří vlastní válcový pohár, vyrobený z niklované mosazi. Plastové polokoule, znázorňující míče, spojuje rotační osmistěn, který je připraven pro štítky se jmény vítězů.

„Výroba byla technologicky hodně náročná. Museli jsme řadu věcí vymýšlet a přijít na know-how, aby vše mělo parametry hmotnostní, praktické a také dobře vypadalo a hlavně se to dalo vyrobit," dodal Adamec.

Autor počítal i s tím, že při oslavách dostává pohár pořádně zabrat a často dochází k poškození. „Nedělám si zkreslený obrázek, že se při oslavách pohár nepoškodí. Vymysleli jsme to ale tak, aby byl pohár odolný a zároveň byly všechny komponenty demontovatelné a daly se opravit či vyrobit znovu," řekl Adamec.

Kromě trofeje dnes proběhlo představení nové hymny soutěže pro příští ročník. Jejím autorem je DJ Wich, přední postava česko-slovenské hip-hopové scény. Nechal se při ní inspirovat typickými basketbalovými zvuky – driblinkem a pískáním bot při pohybu na palubovce.

Finále play off ligy basketbalistů – 3. zápas:

Nymburk – Děčín 96:59 (20:11, 44:22, 71:36)

Nejvíce bodů: Welsch 13, Burns 12, Raivio 11, Kříž a Simmons po 10 – Vyoral 17, Kaša 9, Jelínek 8, Bosák 7. Fauly: 10:19. Trestné hody: 17/12 – 4/4. Trojky: 12:9. Doskoky: 32:29. Konečný stav série: 3:0.

Konečné pořadí sezony 2014/15:

1. Nymburk, 2. Děčín, 3. Prostějov, 4. Opava, 5. Pardubice, 6. Ústí nad Labem, 7. Ostrava, 8. Jindřichův Hradec, 9. Svitavy, 10. Kolín, 11. USK Praha, 12. MMCITÉ Brno.