„Nikdo nezapírá, že tady začíná nová etapa. Šanci dostanou mladí kluci, kteří na sobě musí strašně moc pracovat a ani to nedává jistotu, že nahradí ostřílené borce kalibru Pracha, Miloše či Williamse, kteří kádr opustili. Pro naše mladé nováčky se jedná o skok do jiného světa, doslova přestup na jiný level,“ nezastírá Pavel Budínský, kouč BK Děčín.

Zdá se, že po historickém úspěchu máte práce jako na kostele…

Věděli jsme, do čeho jdeme. Vzhledem k ekonomickým možnostem jsme tým museli omladit, okysličit a začali budovat něco nového. To chvíli potrvá. Přišli k nám kluci, kteří se začínají učit, co je to profesionální basketbal. Například Smeták hrál nedávno třetí ligu v Liberci, v úterý nastoupil proti mistrovskému Nymburku, a to je skutečně rozdíl pěti tříd. Proti hráčům, které sledoval jen v televizi, si nyní zahrál. Je to o trpělivosti, vysvětlování, opravování, naslouchání.

Jak se nováčci, kteří snad až na exlibereckého Pomikálka s NBL žádné zkušenosti nemají, s novou úlohou srovnávají?

Bolí je to hodně, neodpustím jim nic, ať je příprava tvrdá. Musí být. Dostali se do nové životní situace, musí se za pochodu učit, což je v kvapíkovém tempu dost složité. Předpoklady mají, povahové a charakterové vlastnosti také. A i já sestavování nového týmu považuji za velkou osobní výzvu.

Dost se čeká od cizinců, tedy i amerického křídelníka Fendersona. Naplňuje očekávání?

Zrovna za sebou máme větší rozhovor. Ani pro něj není situace jednoduchá. Poprvé se vydal do Evropy, poznává novou kulturu, životní styl, kariéru profesionálního sportovce. Je mu 23 let, je jasné, že si bude muset zvyknout na tlak, který na univerzitě zažít nemohl. Ale je pracovitý, přístup má k basketbalu dobrý a myslím, že pro nás bude platným hráčem.

Nakolik vám přípravu komplikuje zranění slovenské posily Červenky, jenž laboruje s nataženým stehenním svalem?

To je asi největší potíž, brzdí naše plány. Při druhém tréninku se zranil, takže se věnuje rehabilitaci, chodí na masáže, jezdí na kole a plní individuální tréninkový plán. Poslali jsme ho na sono do nemocnice, alespoň je pozitivní, že žádnou další komplikaci neodhalilo. Snad už od pondělí bude Andrej trénovat na sto procent.

Sehráli jste čtyři zápasy, dva vyhráli i prohráli. Jakou váhu výsledkům přikládáte?

Nechci dělat žádné závěry. Je pro mě důležité, že všichni hráči mají za sebou podobnou odehranou minutáž, snažili se hrát v tempu. Zejména v útoku dostali dost volnosti, nebyli svázaní žádnými systémy. Jsem rád, že máme kvalitní soupeře. Například utkání s Nymburkem bylo pro naše hráče svátkem, školou, podobných potřebujeme více. V plné nahotě se ještě ukázaly naše nedostatky.

Ve čtvrtek hrajete proti Chomutovu, na co se zaměříte v další přípravě?

Na útočné kombinace. Chceme najít herní styl, který bude mít hlavu a patu, který bude fungovat v celé základní části NBL.

Nymburk - Děčín 87:73

Čtvrtiny: 23:19, 51:34, 69:58. Body: Lewis 16, Benda 13, Sokolovský 11, Nečas 10, Slezák a Hanavan 9, Lee 7, Hunter 6, Pumprla 4, Valc 2 – Hatcher 16, Fohler 9, Alič, Soukup a P. Houška 8, Balík a Pištěcký 7, Fenderson a Pomikálek 4, J. Houška 2. Fauly: 21:21. TH: 25/20:24/17. Střelba za 2 body: 45/29:51:22. Trojky: 18/3 :11/4. Doskoky: 26:23. Ztráty: 23:25. Diváků: 500.