Zatímco ústecké Pandy mají pondělní domácí předehrávku 15. kola s Nymburkem za sebou (podlehly 54:99), děčínští Válečníci se na sobotní premiéru Národní basketbalové ligy teprve chystají. Chomutov, třetí tradiční klub ze severu Čech do party, se kvůli nedostatku peněz do NBL nepřihlásil a hrát ji nebude.

BK Děčín čeká nová éra. Časy bez amerických šikulů a až na slovinskou jedničku Mateje Ventu i bez zahraničních posil.

„Ale nebudeme jediným týmem bez cizinců. Budeme se bez nich muset obejít, hrát s tím, co máme. Ze stínu Sanderse, Hatchera a Wiliamse se budou muset vydat naši mladší hráči, kterým šanci a minuty dát chceme. Vzhledem k jinému modelu soutěže budou mít prostoru hodně, budeme s nimi pracovat a věřím, že se budou zlepšovat," řekl Pavel Budínský, trenér BK Děčín.

Psal se 7. únor roku 2002: „Nastoupil na dva zápasy a dvakrát vyprodal halu. Je prvním americkým košíkářem v mužstvu prvoligového Děčína. 26letý odchovanec Northeastern University Rah-Shun Roberts…" Ano, už je to dlouhá řada let.

„Teď je doba jiná… I já si Robertse pamatuji, to tým vedl ještě Zdeněk Hummel," zavzpomínal trenér Budínský a pro jistotu se v děčínské hale podíval na tehdejší fotografii mužstva, kde se první posila z USA tradičně usmívala.

Příprava děčínských Válečníků na novou sezonu byla jako každý rok specifická, neboť si trenér plnil povinnosti u národního týmu. „Myslím, že jsme obstojně připraveni. Díky mému pozdějšímu příchodu nám chybí spousta společné práce, kterou budeme muset dohánět za pochodu. Na druhou stranu mužstvo, vzhledem k tomu, jaká spousta hráčů se v něm vyměnila, vypadá slušně," uvedl kouč po vítězné úterní generálce nad USK Praha (70:63) .

Mnohem víc ho mrzí ztráta kapitána a klíčového pivota Jakuba Houšky, jenž sobotní premiéru s Pardubicemi nestihne. „Vrátil se mu zápal plic, dostal na deset dní antibiotika," litoval Budínský.

Ústí nad Labem čeká po pondělní „mistrovské předehrávce" cesta k druhému finalistovi loňské sezony, jede do Prostějova. Těžká mise…