Výkony ústeckých Pand jsou v poslední době jako na houpačce – po výhře v derby s Děčínem přišlo zaváhání ve Svitavách. Poslední vzájemné střetnutí Slunety a Prostějova bylo velmi napínavé, Ústečtí do zápasu šli bez zraněného Claytona Vetteho, a i přes absenci nejlepšího podkošového hráče dokázali v Prostějově vzdorovat domácím a dotáhnout zápas do napínavé koncovky (86:92, Pandy s Orly padly i předtím v listopadu doma a to 87:100).

„Čeká nás jeden z favoritů soutěže, který je v kompletní sestavě, navíc posílený o výborného podkošového hráče Švrdlíka. Prostějov má obrovskou útočnou sílu a oproti nám také mnohem širší rotaci hráčů. Před zápasovou pauzou musíme posbírat zbytky sil a pokusit se favorita překvapit," řekl ústecký trenér Martin Stavěl, jehož tým dnes nastoupí kompletní.

„Dobrou zprávou pro Orly a špatnou pro jejich soupeře je zmiňovaný návrat Kamila Švrdlíka, který je už zpět z angažmá v Turecku. Kamil nastoupil poprvé v tomto ročníku za Prostějov v posledním zápase s Kolínem, které Orli jasně vyhráli 87:60," připomněl ústecký hrající manažer Vladimír Hejl.

V hale na Klíši se po vyprodaném vítězném derby s Děčínem (75:74) čeká na třetí tým tabulky NBL opět velká návštěva příznivců, proto si pro ně domácí pořadatelé připravili celou plejádu doprovodných akcí: Soutěž o nejhlučnějšího fanouška, vystoupení Biketrial Show, další kolo losování finalistů soutěže s Březňákem (kde je hlavní cenou odvoz limuzínou do pivovaru na exkurzi, ochutnávka, občerstvení a sud piva na cestu domů), během utkání vystoupí i Basta Cheerleaders.

BK Děčín se vrátil na vítěznou vlnu na pražské Folimance (74:64) a formu by rád potvrdil v sérii rychle po sobě jdoucích střetnutí rovněž dnes na palubovce Brna. Po předposledních vysokoškolácích se tedy Válečníci poměří s posledním týmem tabulky, který má pasivní bilanci výher a proher v lize – 5:26.

Odpadlíkovi nejvyšší soutěže by však měl pomoci americký rozehrávač Steve Bennett, jenž si za čtyři odehrané zápasy drží znamenitý průměr 17,75 bodu na utkání.

„Je to klasický americký hráč, který se nebojí to vzít na sebe a hrát jeden na jednoho. Je mu jedno, jestli proměňuje, nebo ne – prostě střílí," přiblížil 170 centimetrů nevysokou posilu brněnský trenér Vladimir Paunovič: „Je nízký, ale díky rychlosti si dokáže udělat prostor. Je tady jenom týden a půl, takže se s kluky teprve seznamuje, ale mělo by to být každý zápas lepší a lepší. Potřebujeme, aby líp rozehrával akce a byl schopný vidět Jardu Prášila na trojce nebo dostat míč k našim podkošovým hráčům. Ale je šikovný a klukům předává větší sebevědomí."

Pro Děčín má zápas v Brně podle trenéra Pavla Budínského speciální náboj. „Neboť první vzájemné utkání letošního ročníku jsme zde prohráli a tato událost je nám často kdekým připomínána. Proto není potřeba v tomto kontextu zdůrazňovat, jaký význam pro nás toto utkání má. Brno posílením na pozici rozehrávače dává soupeřům signál, že nehodlá v závěrečné části KNBL být pouze do počtu. Věřím, že výhra na USK nám pomohla z hlediska mentálního, a tudíž všichni členové našeho týmu jsou odhodlaní v Brně tuto tezi potvrdit," uvedl děčínský trenér.

Svému mužstvu věří i jeho kapitán Jakub Houška. „Po výhře v Praze, kde jsme se vrátili k naší hře, zajíždíme do Brna, které nám již jednou letos ukázalo, že se u nich nehraje vůbec dobře. Věřím ale našemu týmu, že se stejná situace nebude opakovat dvakrát a potvrdíme tak roli favorita, kterou bez pochybností přijímáme. Je to další zápas venku a my se na něj musíme dobře připravit, především v hlavě," dodal pivot Houška.

Už v 18.00 začne v hale Slunety na Klíši utkání Ústí nad Labem – Prostějov, úplně poslední střetnutí 33. kola NBL, avšak rovněž se severočeskou účastí, Brno – Děčín bude rozehráno o půl hodiny později.