Zkušený odborník, který od letošní sezony vede rovněž českou basketbalovou reprezentaci, začal v BK Děčín už sedmou sezonu v řadě a dle výsledků v první polovině základní části Národní basketbalové ligy přináší jeho práce ovoce. Opět.

„Náš tým působí mnohem kolektivnějším dojmem, oproti začátku sezony se zlepšil snad ve všem. Můžeme mít velkou radost, máme důvod být hodně spokojení,“ řekl 36letý trenér Pavel Budínský, který děčínskou partu předminulou sezonu dovedl v nejvyšší soutěži k třetímu místu. Před lety postoupil mezi elitu s Chomutovem.

Můžete se za první polovinou základní části sezony ještě trochu poohlédnout, jak si v ní Děčín vedl?

Začali jsme jí skvěle. Měli jsme bilanci osm dva a prohráli jen těsně o pár bodů s Prostějovem a v Novém Jičíně. Podařilo se nám zabudovat do týmu nové tváře. Pochopitelně u Ella Sanderse to bylo jednodušší než u Landy s Doušou. Oba dokázali, že se mohou prosazovat, třebaže u Douši to zejména kvůli zranění mělo nějaká úskalí. Všechna se ale podařilo překonat. A že se daří i hráčům mladší generace, například Pomikálkovi, to je pro nás do další části sezony velká motivace. A šanci dostávají i další, třeba Žampach.

S jakým cílem půjdete do odvet?

Chceme pokračovat v kvalitních výkonech, udržet se v první polovině tabulky a poté hrát skupinu s lepšími kluby soutěže. To může být pro náš tým velký přínos, hráče tato zkušenost opět může posunout někam dál.

Druhou polovinu základní části Národní basketbalové ligy jste zahájili těsnou a smolnou porážkou o dva body v Prostějově (88:90). Jak na nedělní zápas s odstupem času vzpomínáte?

Byl hodně vyrovnaný se šťastným koncem pro domácí. Kdyby dal Hatcher v poslední vteřině trojku, tak jsme vyhráli. Měl to na ruce, bohužel to nevyšlo. Nicméně bych rád vyzdvihl náš týmový výkon. Nebojím se říct, že byl nejlepší v této sezoně. Sehráli jsme se silným soupeřem vyrovnaný zápas do poslední vteřiny a diváky drželi celých čtyřicet minut v napětí. Zápas se jim musel líbit. Mně zase udělal radost Pomikálek, který byl hodně vidět a předvedl dobrý výkon. Celé mužstvo pracovalo dobře a já jsem rád, že je na co navázat.

Minuty už dostává bývalý kapitán pivot Jakub Houška. Jak okomentujete po dlouhé pauze zaviněné mononukleózou jeho návrat do týmu?

Zatím to není na nějaké delší časové úseky, ale postupně se zapojuje a my mu s citem a podle jeho možností minuty navyšujeme. Je dobře, že může naskočit a ulevit Pavlu Houškovi se Soukupem. Nechceme nic uspěchat. Je na něm vidět, že spoustu basketbalových věcí během nucené pauzy nezapomněl, dokáže plnit drobné úkoly, které mu dávám. Může bránit, doskakovat, když přidá body, je to něco navíc. Věříme, že se dostane zpátky, ale bude to po malých doušcích. Nic nechceme pokazit, dáme na rady odborníků.

Už dnes vás čeká zápas proti USK Praha (od 18:00). Před zápasem v Prostějově jste měli výbornou sérii šesti výher. Zahájíte novou řadu úspěchů?

My především chceme navázat na vítězný zápas v Pardubicích a na kvalitní výkon v Prostějově. Po měsíci budeme hrát doma, těšíme se moc. A to i přesto, že víme, jak silný a nebezpečný soupeř, který má ve svém středu řadu talentovaných hráčů, nás čeká. Víme, že se na naší palubovce, v našem bouřlivém prostředí, bude chtít ukázat. Bude hrát uvolněně, bez stresu. Věřím, že roli favorita zvládneme.