Basketbalový Děčín si opravdu potrpí na infarktové koncovky. Poslední případ je ze sobotního utkání v Jindřichově Hradci. Svěřenci Pavla Budínského díky trefě Luboše Strii vyhráli 83:81 a nadále drží v tabulce stříbrnou pozici.

„Ale sami víme, že jsme první poločas neodehráli dobře. Pak by ani na tak vypjatou koncovku nemuselo dojít," měl jasno Luboš Stria, zkušené křídlo BK Děčín.

Luboši, jak jste viděl zajímavý duel na půdě Jindřichova Hradce?

První půle byla hodně útočná, moc se nebránilo. A upřímně, my jsme v defenzivě nehráli dobře. Za poločas nám domácí nastříleli hrozivých 51 bodů. O přestávce nás trenér hodně pokáral. Po změně stran se naše hra zlepšila. Ani jeden z týmů nešel do bodového trháku, takže se rozhodlo v posledních vteřinách.

Tu rozhodující trefu jste měl na svědomí vy. Jak se to celé seběhlo?

My jsme ztratili míč a domácí šli do útoku. Jenže jim to díky naší obraně nevyšlo. Pak trenér namaloval akci, na jejímž konci jsem byl já. A ono to perfektně vyšlo. Měl jsem dvě vteřiny, otevřel se mi prostor a já to trefil. Co se mi nepodařilo v Ústí, podařilo se nyní.

Ale s fanoušky takové závěry zápasů musí pořádně cloumat, nemyslíte?

Je pravda, že fanoušky pořádně zkoušíme, co všechno vydrží. Ale ani pro nás to není žádná paráda. Šli jsme do koncovky a cítili, že k tomu nemuselo dojít. Kdybychom v první půli lépe bránili, mohlo to být úplně jiné. Bylo to velké štěstí, domácí mohli rozhodnout. Ale my to nakonec přežili a vyhráli.

Máte za sebou čtyři venkovní zápasy, z toho jste tři vyhráli. Jste s touto bilancí spokojený?

Taková bilance vypadá dobře. Ale mě osobně mrzel zápas v Ústí nad Labem. Takhle laxně prohrát derby, vždyť jsme vedli už o 16 bodů. To si musíme pohlídat. Na druhou stranu to byla pořádná sportovní facka. Poté jsme se trochu zmobilizovali. Základní část je v poslední čtvrtině a my nechceme přijít o naší výbornou výchozí pozici.

Třetí Prostějov na vás ztrácí tři výhry. Cítíte, že druhé místo po základní části je velmi blízko?

Nebudeme alibističtí. Druhé místo prostě chceme udržet. Nebudeme se toho zříkat. Máme určitý náskok a ten chceme udržet.

Tak to vás určitě potěšila zpráva, že Prostějov o víkendu prohrál v Praze z USK. Sledujete výsledky Prostějova, respektive Pardubic?

Všichni samozřejmě komplexně sledujeme, jak se soutěž vyvíjí. Ale víme, že to všechno máme ve své moci. Přehnaně nefandíme soupeřům Prostějova a Pardubic. Koukáme na své zápasy a věříme ve vlastní sílu.

O víkendu vás čeká finálový turnaj tuzemského poháru, jeden z vrcholů sezóny. V pátek se vám do cesty postaví Pardubice…

Musíme si popravdě říci, že Pardubice mají po krizi a nyní hrají výborně. Dávají hodně bodů a mají vysoké procento úspěšnosti střelby. Každý chce ten pohár vyhrát. I domácí Brno dokáže potrápit favority. Očekávám, že to budou bitvy na ostří nože. Semifinále s Pardubicemi bude těžké, šance jsou padesát na padesát.

Víkendové FinalFour mně tak trochu připomíná play-off. Máte podobný názor?

Určitě. Když prostě prohrajeme, tak druhou šanci nedostaneme. Musíme si nastavit hlavu a dát do toho úplně všechno. Není cesty zpět, i proto to má nádech play-off. Musíme minimálně chybovat a dát do toho vše, co umíme. Musíme také více bojovat než v předchozích zápasech. Bude to daleko náročnější na psychiku. Všichni to chceme vyhrát. Já, ale i celý klub tuší, že tohle se už nemusí nikdy podařit.

Kuba Houška říkal, že je jeho snem vyhrát, přijet do Děčína a slavit před halou s fanoušky. Máte podobné představy?

Abych pravdu řekl, tak já si to takhle nepřipravuji. Nedávám si dopředu žádnou režii, žiji přítomností. Je to sice hezká vize, ale pak může být člověk hrozně zklamaný. Já zůstávám pokorný, uvidíme, co nám ten víkend přinese. Ale když vyhrajeme, budeme si to hrozně moc užívat.