Vše nakonec skončilo fantastickým tažením v play-off a stříbrnými medailemi. Čtvrtými, za posledních pět let. „Co nám sezona přinesla? Určitě to, že jsme si na sebe upletli bič do té další,“ usmíval se Lukáš Houser v rozhovoru pro Deník.

Pár dní uběhlo od finále a zisku stříbrných medailí pro Děčín. Jaké jsou pocity?
Určitě pozitivní, byla to vydařená sezona. Víme, co jsme letos všechno zažili. Myslím si, že série proti Opavě a Svitavám byly nádherné. Druhé místo je odměnou za to, jak jsme zvládli závěrečnou část celé sezony.

Ve finále jste Nymburk dokázali potrápit doma, ve venkovních zápasech už jste ale byli bez šance.
Je pravda, že doma jsme Nymburk možná mohli porazit. Ve čtvrté čtvrtině jsme se dotáhli opravdu blízko. Nás hnalo fantastické publikum. Kdy by se nám povedlo ještě jednou Nymburk ubránit. Soupeř ale dostal dva trestné hody, které proměnil, a to ho uklidnilo.

Lize to asi opět moc neprospívá. Už před finále se říkalo, že „vítězem“ ligy je vlastně Děčín.
Je pravda, že pro ligu to není dobře. Ale takhle to neberu. Vítězem je Nymburk. A není to tak, že je to chyba Nymburku. Dělají, co umí. A ostatní kluby taky. Bohužel to zatím nestačí. A v dalších letech to asi bude podobné. Nymburk neprohrál za celou ligovou sezonu ani jeden zápas. Pokud ho pak máte ve finále, hraje se na tři vítězné zápasy a dva hrajete venku, je to procento úspěchu maličké. Tak to prostě je. Ale i když jsem si to užil, špatně vnímám fakt, že se po finále radují oba týmy. Jeden by měl být vždy zklamaný.

Nyní se zdá, že výměna trenérů byla nakonec dobrým krokem. Jak to vidíte vy?
Nespekuluji, jak by to dopadlo, kdyby tu zůstal Pavel Budínský. Tomáš Grepl už ale mužstvu vtiskl svůj rukopis a v play-off jsme to skvěle zvládli. Z tohoto pohledu můžu říct, že výměna trenéra nebyla špatným krokem.

Dá se z vašeho druhého místa něco získat? Mám na mysli třeba více financí.
Z vlastní zkušenosti už vím, že jsme si na sebe v první řadě upletli bič do další sezony. Druhým místem je laťka opět vysoko a očekávání jakbysmet. A finance? Budeme pracovat, aby nám to přineslo nové partnery a více financí. Například po prvním finále v roce 2015 jsme získali generálního partnera ARMEX. Získávat nové partnery je ve všech sportech v České republice velice složité. Zatím se sezona tím, jak byla dlouhá, spíš prodražila.

Příští rok končí pětiletá smlouva s firmou ARMEX, která je generálním sponzorem. Jednali jste už o nové?
Ano, společnost ARMEX nám sdělila, že je spokojená s naší prací a má zájem o další spolupráci. Jsme moc rádi, že bude spojení děčínského basketbalu a děčínské společnosti pokračovat i v dalších letech. Je to pro nás zásadní spolupráce.

Jaké jsou vaše vztahy s městem? Při odvolání trenéra Budínského se město k vašemu rozhodnutí postavilo negativně.
Máme s městem korektní vztahy, situaci kolem výměny trenéra jsme si vyříkali. Pevně věřím, že naše dlouhodobé vztahy to nenarušilo.

Je finanční podpora od města dostačující?
Víme, že některé kluby z naší soutěže mají ve svých městech a krajích větší podporu. A pokud chceme být konkurenceschopní s nejlepšími, tak jako doposud, bez pomoci města to nepůjde. Ústecký kraj nás podporuje především v mládeži. Stejně jako město. Pokud ale chceme mít ve městě špičkový basketbal, bez téhle podpory to prostě v současné době nemůže fungovat.

Můžete prozradit, jak to aktuálně vypadá s kádrem?
Předem musím říct, že jsme podepsali dvouletou smlouvu s trenérem Tomášem Greplem. A také většina českých hráčů má smlouvy i na další sezonu. Smlouvy skončily Šimonu Ježkovi a Robertu Landovi. Oba podepsali nové. Aktuálně jednáme s Jakubem Krakovičem a také s oběma cizinci – Lambem Autreyem a Klintem Carlsonem. Stojíme o to, aby tady tito hráči zůstali. Na druhou stranu je to v první řadě otázka peněz. Tak jako vždy a všude. Troufám si říct, že pokud hráči bez smluv dostanou podobné nebo o něco vyšší nabídky, zůstanou u nás. Pokud ale budou výrazně vyšší, neudržíme je. A hráčům se nikdo nemůže divit. Profesionální život sportovce je krátký.

Neříkejte, že na Lamba Autreyho vám nepřistála nějaká nabídka od jiných klubů?
Nic konkrétního. Spíše to byly jen nějaké spekulace. Lamb je tady spokojený a rád by tu zůstal. Věřím, že se domluvíme. Na druhou stranu Lambovi skončila smlouva, takže se nás nikdo ptát nemusí.

Takže radikálních změn v kádru se nemusíme obávat?
To ne, chceme, aby kádr zůstal co nejvíce pohromadě. Na hřišti to fungovalo.

Díky druhému místu máte právo startovat v kvalifikaci o Ligu mistrů. Půjdete do toho?
Rádi bychom do toho šli. Ale narážíme na tři faktory, které jsou proti. Prvním jsou finance, FIBA vám za účast a případné vítězství nedává finanční bonusy, jako je to ve fotbalových pohárech. Všechno platíte. A bavíme se řádově v milionech. I když Liga mistrů něco ano, ale to náklady nepokryje. Dalším faktorem je hala, Maroldovka bohužel nesplňuje parametry na tuto soutěž. Budeme zjišťovat, jestli je možná nějaká výjimka. Moc tomu ale nevěřím. A třetím faktorem je kádr. Abyste mohl hrát Ligu mistrů, nebo FIBA Europe Cup a mělo to smysl, musíte mít odpovídající kvalitu. Každopádně to předložím vedení. Ale šance, že bychom do toho šli, kvůli výše zmíněným skutečnostem, není příliš vysoká. Přihlásíme se do Alpe Adria Cupu, pokud vedení usoudí, že poháry FIBA ne. To je mnohem levnější varianta s šancí na úspěch.

Děčín se dostává více do povědomí díky pořádání různých akcí. Třeba letošní Národní finále kategorie U12 se opravdu povedlo.
Na to jsme náležitě hrdí! Národní finále U12 si drtivá většina lidí pochvalovala. Trenéři, kteří už těch finále zažili hodně, říkali, že tohle bylo jedno z nejlepších. V tom chceme určitě pokračovat. Už tradičně k nám také jezdí mládežnické reprezentační výběry a do budoucna bychom rádi do Děčína dostali třeba mládežnické mistrovství Evropy. Máme tady už sehraný tým lidí, kteří to dělají s nadšením a srdcem. A to se vždy vrátí.

Dočká se Děčín v blízké budoucnosti třeba pohárového Final Four?
To bychom byli moc rádi. I když teď se ten systém změní. Pokud se finále poháru nebude konat v neligovém městě, jako letos v Novém Jičíně, bude místo konání na půdě jednoho ze čtyř finalistů. Pokud bychom se do Final Four dostali, určitě budeme bojovat o to, aby se to hrálo u nás v Děčíně.