Tento problém vznikl vlastně díky dvěma statusům na sociální síti. Jak jsme v Deníku informovali, tak vedení BK SLUNETA Ústí nad Labem se rozloučilo s Janem Jiříčkem.

Ex-děčínský hráč ovšem vydal své prohlášení. A díky tomu vznikla slovní přestřelka mezi ním a ústeckým generálním manažerem Tomášem Hrubým.

„Samozřejmě, že šlo o peníze. Honza v Ústí uzavřel účelovou, jednostrannou smlouvu, kde klub může vše, a to kdykoli a z mnoha důvodů, hráč žádná práva nemá. Dohodli jsme se s Honzou, že nebude, kromě první reakce, nic psát a na nic reagovat. Jednak to považuji za rozumné a zároveň to již teď vyvrací první účelové tvrzení GM, že „rozpoutal válku na internetu". Trochu Hrubé tvrzení," zdůraznil Tomáš Mareš, který je Jiříčkův nevlastní otec a vlastně trenér, který ho vše naučil.

NAPSALI JSME: Ex-děčínský Jiříček končí v Ústí. Za hektických okolností!

Prostor pro vyjádření na tento rozhovor dostal právě Tomáš Hrubý. Na e-mail naší redakce ale doposud neodpověděl…

Honzův odchod z Ústí byl poměrně hektický. Jaké důvody tam hrály svou roli?

Samozřejmě, že šlo o peníze. V Ústí uzavřel účelovou, jednostrannou smlouvu, kde klub může vše, a to kdykoli a z mnoha důvodů, hráč žádná práva nemá. Ostatně na to jsem GM upozorňoval již při podpisu. Placen je pouze devět měsíců, čtvrt roku je bez práce a místo odpočinku chodí dělat. Průměrný hrubý měsíční příjem za dvanáct měsíců je pod dvacet tisíc. Prvního května vyfasuje opičku na rameno, flašinet a může jít zpívat kuplety na Mariánský most.

Nesouhlasili jste se statusem ústeckého vedení na sociální síti. Co vás naštvalo?

Pokud GM tvrdí, že rozhodnutí všechny překvapilo a přitom půl roku slibuje, že s tím něco udělá a nejenom, že to nesplní, ale nechá hráče zahájit sezónu a nic nevyřeší, nahnat ho do kouta a časové tísně, to chce již talent pro hodně necitlivý a neprofesionální přístup. Ale „slibem nezarmoutíš!". Když jsem si přečetl stať GM o jednáních a co vše chtěl pro Honzu „udělat", na chvíli jsem se vyděsil, zda ve Vatikánu něco neprošvihli, když ho před dvěma týdny nekanonizovali spolu s Matkou Terezou!

Jaký vztah jste tedy měli k vedení ústeckého basketbalu, potažmo přímo k Tomáši Hrubému?

Toto nechám bez odpovědi. Pouze bych poprosil, aby se příště GM vyvaroval termínu „špatný morální kredit". Z jeho úst je to „nabírání kapky rosy na vidle".

Vedení prý také nebylo spokojené s výkony, které Honza odváděl. Souhlasíte?

Pouze krátce. Viděl jsem většinu zápasů. Honza do Ústí nepřišel jako hotový hráč. Jeho hra zpočátku byla jako „na houpačce". Ale přinesl do týmu něco nového, a to více obrany, bojovnost a srdce. To si, chvála Bohu, přinesl z minulého působiště. Druhý rok se hra zlepšovala, přišly i dvacetibodové zápasy, troufám si říci, že rozhodl zápas v Brně. Nepopírám, že jeho výkony stále trochu kolísaly. Problém byl ale jinde. Poměrně nešťastný výběr amerických hráčů, sice dobře technicky vybavených, ale hamounů, kteří míč raději sežerou, než by ho přihráli. Tým se lépe tvoří z průměrných hráčů než sedmi hvězd. Záhadou ale zůstává, proč mu Tomáš Hrubý nabízel na jaře prodloužení smlouvy na další tři roky.

Myslíte si, že se dala celá situace vyřešit jiným způsobem?

Celá situace se dala vyřešit hlavně dříve. Před novou sezónou. Kdyby GM již na jaře místo úsměvů a větiček: „Neboj, něco s tím uděláme a užívej léto…" jednal profesionálně, měl by za něj již v týmu hráče. Zvenčí. Z Čech se nikdo nehrne.

Jak je na tom Honza aktuálně? Prý si minimálně na rok bude muset najít civilní zaměstnání.

Samozřejmě, že bude pracovat, nakonec pracoval od května čtvrt roku na stavbách a pingloval. Kuba Houška je mu svědkem. Pak ještě odmakal srpen v Ústí, aby ho nakonec nedostal zaplacený. Podle mého názoru měl sezónu dohrát. S tím se netajím a řekl jsem mu to snad stokrát.

Houška: Vše bylo zbytečné

Jakub Houška, kapitán děčínských basketbalistů, samozřejmě Jana Jiříčka moc dobře zná. A nejen z palubovky, když spolu nastupovali ve stejném dresu. „Moc se mi k tomu nechce vyjadřovat, protože mi přijde, že to všechno je zbytečně nafouknutá bublina. Nemuselo se to řešit v novinách nebo někde na sociálních sítích. Řeknu asi jediné. Vím, že Honza basketbalem prostě žije, proto pro něj takové rozhodnutí rozhodně nebylo jednoduché. Každopádně hádat se přes noviny či facebook je naprosto zbytečné. I když věřím, že pro někoho to může být určitě zajímavé," sdělil zkušený hráč Děčínskému deníku.