Válečníci se tak hned v úvodu sérii dostali pod mírný tlak. Navíc prohráli páté soutěžní utkání v řadě. Klíčem k neúspěchu byla úvodní desetiminutovka. Parta trenéra Budínského poprvé rozvlnila síťku v koši až po pěti minutách, v průběhu první čtvrtky prohrávala až o osmnáct bodů (2:20!).

„Pokud si beru druhý oddechový čas v první čtvrtině za stavu 2:20, tak je asi něco špatně. Takhle se v play-off nehraje. Úvod jsme nezvládli, jako by na hráče působila tíha okamžiku. Na začátku jsme hráli hodně naivně v obraně,“ posteskl si děčínský trenér Pavel Budínský.

„Jednoznačně rozhodl úvodu utkání. Přijeli jsme do Děčína dříve, abychom si správně nastavili hlavy. Nastoupili jsme soustředěně, podržela nás naše obrana, dařila se nám střelba za tři body. Vyrovnali jsme se Děčínu v doskoku,“ lebedil si svitavský kouč Lubomír Růžička.

Děčínští basketbalisté se snažili čtrnáctibodové manko postupně smazat. Ale Svitavy je na dostřel prakticky nepouštěli. Vedení si uhlídali až do samotného konce. K nelibosti domácího publika.

„Velký rozdíl byl ve hře rozehrávačů. Hru soupeře bezvadně řídil Roman Marko. Dal hodně bodů a dobře připravoval střelecké pozice. Když jsme vyšponovali obranu, tak přišly fauly,“ kroutil hlavou Pavel Budínský.

Papírově nejvyrovnanější sérii tak Děčín odstartoval mizerně. Dnes od 18 má šanci na domácí reparát. „Sice jsme první zápas vyhráli, ale nesmíme to přeceňovat. Ta série může být hodně dlouhá,“ varuje Růžička. „My se musíme na druhý zápas úplně jinak vyspat. A musíme předvést úplně jinou hru,“ zdůraznil Budínský.

„Pevně věřím, že ta nervozita z některých našich hráčů spadne. Musíme to do dalšího utkání zlepšit. V úterý musíme hrát úplně jinak,“ má jasno děčínský pivot Pavel Houška, který byl s 18 body nejlepší domácí střelec. „Jak odehrát druhý zápas? Tak nějak podobně, jako ten pondělní,“ dodal svitavský Jiří Jelínek.

ARMEX Děčín – DEKSTONE Tuři Svitavy 80:92 (13:27, 33:49, 60:72)

Nejvíce bodů: P. Houška 18, Feštr 16, Šiška a Pomikálek 10 – Jelínek 18, Marko 17, Slezák a Kerr 12. Trojky: 28/7 – 25/13. TH: 22/17 – 27/19. Doskoky: 36:36. Fauly: 26:21. Diváci: 951. Stav série: 0:1.