ěčín Tomáš Grepl má s vedením klubu nastavenou dlouhodobou spolupráci. „Chceme tým omladit, s tím budou ale muset klesnout nároky na výsledky. Alespoň prozatím,“ zdůraznil v rozhovoru pro Deník.

V Děčíně už jste více než týden. Je to stále hektické, nebo už je větší klid?
Já mám ještě administrativní resty v Německu, takže mě čeká cestování. Klidnější to není, zápasy jdou v rychlém sledu, teď ve středu poslední a důležitý zápas v nadstavbě proti Pardubicím. Toho času na přípravu a vyladění se na zápasy není moc. Ale je důležité, že jsme se vyhnuli předkolu, takže budeme mít více času připravit se na čtvrtfinále.

Dokázal jste už svou filozofii alespoň částečně přenést do týmu?
V ofenzivě jsme se zlepšili, hráči se pohybují v koridorech, které po nich vyžaduji. Chtěl bych změnit nastavení obranných principů. Ale není to jednoduché, hráči tu mají určitě návyky. S některými je to boj. Fungovalo nám to ve Svitavách a doma s Olomouckem. Proti Nymburku to od druhé čtvrtiny nefungovalo vůbec. Ale to pro mě zase nebyla berná mince.

To, jestli budete začínat play-off doma, máte ve svých rukou. Stačí teď porazit Pardubice.
Naším nejbližším cílem je porazit Pardubice a začínat doma. Těžko si pak vybírat soupeře, první šestka má krom Nymburka srovnatelnou kvalitu. Čtvrtfinále pak bude o detailech.

Vždy se říká, že je lepší začínat play-off doma. Souhlasíte?
Mě to je vcelku jedno. Fanoušci si v Děčíně zaslouží, abychom hráli doma. Kolikrát jste ale pod větším tlakem, než kdybyste sérii začínali venku.

Prý jste měl v pátek před prvním tréninkem zpoždění. Co se stalo?
Mé vyvázání ze smlouvy v Německu bylo delší, než jsem čekal. Navíc u Drážďan byla bouračka, chvilku dálnice stála. Ale krom půlhodinového zpoždění se vlastně nic nestalo.

Jak to máte s bydlením? Dojíždíte?
Ne, bydlím v děčínském hotelu. Dojíždět bych nechtěl. Na konci dubna už budeme s klubem řešit stálé bydlení. Chci tu naplno fungovat.

Nabídka z Děčína přiletěla v čase, kdy sezóna vrcholí. Nebál jste se naskočit do rozjetého vlaku?
Rozhodně jsem se nebál, to je ta poslední věc, co by mě měla brzdit. Nabídka mě potěšila, já jsem sám řekl, že na to půjdeme hned, že nebudeme čekat na konec sezóny. Tenhle způsob mi je bližší. Samozřejmě jdu do rizika, že se třeba vypadne ve čtvrtfinále. To se může stát. S vedením jsme se ale shodli, že výsledek není důležitý. Pro mě byl nadplán, že jsme porazili Svitavy a Olomoucko. Podle mě bylo správné rozhodnutí, že jsem přišel teď. A to bych tvrdil, i kdybychom všechny zápasy prohráli.

Na jak dlouho máte nastavenou smlouvu?
My jsme domluveni už na další sezónu. Ta vize by měla být dlouhodobější. Moje angažování má své opodstatnění. Klub chce vsázet na mladší hráče a já s nimi prakticky celou trenérskou kariéru pracuji. Tím nechci říct, že mě veteráni vadí. Naopak. Ale je potřeba najít ten správný mix.

Tím pádem ale bude muset náročný děčínský divák slevit ze svých nároků, ne?
Je možné, že výsledky teď prostě nebudou takové, jako v minulosti. Alespoň prozatím. Pokud bude mít klub nižší rozpočet, nebudu si třeba moct dovolit cizince, nebo hráče středního věku. Pokud tu budeme mít mladší hráče, kteří nebudou mít takovou kvalitu, musejí být nároky na výsledky prostě nižší. Mladí se musí obouchat a postupně dojít na svůj vrchol.

Přijde mi, že už tedy v hlavě máte nějaká jména na další sezónu.
Ano, existuje seznam hráčů, které budeme oslovovat. To ale přijde na řadu samozřejmě po sezóně.

Říkal jste, že klub bude sázet na mladé hráče. Budete jím nabízet dlouhodobé smlouvy, aby vám rychle neutekli?
Konkrétně jsme se s vedením nebavili. Ale pokud budeme chtít přivést mladého hráče, který byl naposledy starší dorostenec, tak by dostal minimálně na tři roky. Mě by se líbilo, kdyby třeba půlka peněz šla hráči a půlka na konto rodičů. A taky, aby mu tady bylo v menze zaplaceno alespoň jedno teplé jídlo denně. Aby to neřešil v bufetu s rohlíkem a vlašákem. Pokud oslovíme hráče a ten bude tyto podmínky akceptovat, je u nás vítán. Pokud s tím bude mít problém, není to hráč pro nás. Ale to jsme si jen tak nastínili, zatím to není doladěné.

Vašim asistentem je Jakub Houška, který měl velmi blízko k odvolanému kouči Budínskému. Jak spolu vycházíte?
Kuba byl prakticky svůj celý sportovní život provázán s Pavlem Budínským. Na jednu stranu je z toho pořád špatný, na druhou stranu neudělal nic, žádné gesto nebo výrok, co by poškodilo tým jako takový. To je jeho obrovská deviza a já bych mu za to chtěl poděkovat. Ne všichni by se takhle zachovali. Kuba je loajální ke klubu, fanoušku a Děčínu jako takovému. Já si jeho loajalitu musím teprve zasloužit. Spolupráce zatím funguje bez problémů.

Zmínil jste se, že jste se s vedením shodli, že není žádný tlak na výsledek v play-off. Děčínská fanouškovská obec by ale chtěla postup do semifinále.
Nedělám si alibi, chceme přejít přes čtvrtfinále. Musíme být ale realisté. Talentově je náš tým pod úrovní Opavy, Pardubic, Svitav nebo Olomoucka. Pro mě osobě mají kluci talent jinde. Mají velký charakter, srdce, jsou podpořeni možná nejlepšími fanoušky v republice. Na tom se dá velmi dobře stavět, ta basketbalová kvalita je horší.

Měl jste čas si projít Děčín, třeba se podívat na zámku?
Na zámku jsem nebyl. Ale vím, kde mají Lidl, abych si tam koupil bezlepkové piškoty (smích). Já Děčín znám, s mládežnickou reprezentací jsme tady odehráli několik zápasů. Je to moc pěkné město.

Co vzkázat fanouškům třeba do nové sezóny?
Prosím je o trpělivost, mladí hráči budou potřebovat čas. Budou dělat chyby, to ale k nabírání zkušeností prostě patří. Věřím, že to bude agresivnější, živelnější, ale také ta celková kvalita může být nižší.