Poslední dubnový týden nemusí dva do školy a navíc si zahrají basketbal. Ve dvou děčínských sportovních halách (Maroldovka, Vrchlického) se totiž uskuteční 25. – 26. dubna republikové finále v basketbalistu šesti nejlepších chlapeckých a dívčích družstev základních škol v zemi.

Domácí Děčín bude mít na palubovce své želízko v ohni. V chlapecké kategorii budou bojovat hoši ze ZŠ Komenského. „Kluci už se na turnaj těší a možná jim ani nedochází, o jak velkou a prestižní akci se jedná,“ pravil trenér školního mužstva a tělocvikář Jan Mareš.

FANOUŠCI Z OPAVY

Na turnaji by jednoznačně měla zavládnout skvělá atmosféra. Vždyť i ředitelka z téměř 500 km vzdálené opavské školy se rozhodla, že k jejich reprezentačnímu mužstvu posadí do vlaku také „tým“ dvanácti fanoušků, kteří jsou spolužáky hráčů a zároveň basketbaloví nadšenci. „Každé družstvo potřebuje diváckou podporu, a tak jsme se rozhodli do Děčína vyslat vlastní fanoušky. Přijedeme v jednotných tričkách s nápisem školy a přivezeme také transparenty. Rozhodně budeme připraveni,“ říká Ivana Lexová, ředitelka ZŠ Opava, Boženy Němcové.

Chlapecký tým z Moravskoslezského kraje nastoupí do závěrečného turnaje po třech letech. I v roce 2015 ho na republikovém finále v Jindřichově Hradci podporovali vlastní fanoušci. Výsledek? Úžasné 2. místo!

DVA PATRONI

Už od prvního ročníku Sportovní ligy základních škol se osvědčilo aktivní zapojení současných i bývalých úspěšných českých sportovců a reprezentantů. Basketbal tentokrát získal dva slavné patrony, kteří školáky a školačky budou inspirovat příkladem i radami, a také se zúčastní závěrečných akcí. Při republikovém finále budou hráče a hráčky povzbuzovat česká reprezentantka a mistryně světa v basketbalu 3x3 Tereza Vorlová a pivot BK ARMEX Děčín Robert Landa.

Domácí chlapecký tým ze ZŠ Komenského je tak složen ze současných i bývalých svěřenců Roberta Landy. Atmosféru školního republikového finále zažijí místní chlapci vůbec poprvé. Jinak zkušení hráči budou ale čelit věkové nevýhodě – patřit totiž budou mezi nejmladší ročníky.

„Nyní to pro ně bude především zkušenost, aby za rok či za dva do závěrečného turnaje nastoupili v plné síle,“ plánuje děčínský basketbalista.

Basketbalové finále SLZŠ

Středa 25. dubna

Sportovní hala Vrchlického – dívky
12.30 ZŠ Litoměřice – ZŠ Javorník, 13.30 FZŠ Praha – ZŠ Tišnov, 14.30 ZŠ Brandýs – ZŠ Litoměřice, 15.30 ZŠ Strakonice – FZŠ Praha, 16.30 ZŠ Javorník – ZŠ Brandýs, 17.30 ZŠ Tišnov – ZŠ Strakonice

Sportovní hala „Maroldovka“ – chlapci
12.00 ZŠ Děčín – ZŠ Opava, 13.00 ZŠ Praha – ZŠ Pelhřimov, 14.00 G Nymburk – ZŠ Děčín, 15.00 ZŠ Plzeň – ZŠ Praha, 16.00 ZŠ Opava – G Nymburk, 17.00 ZŠ Pelhřimov – ZŠ Plzeň
20.00 – 21.00 All Stars game

Čtvrtek 26. dubna

Sportovní hala Vrchlického
8.00 semifinále dívky, 9.00 semifinále dívky, 10.00 o 5. místo dívky, 11.00 o 5. místo chlapci

Sportovní hala „Maroldovka“
8.00 semifinále chlapci, 9.00 semifinále chlapci, 10.00 o 3. místo chlapci, 11.00 o 3. místo dívky, 12.00 finále dívky, 13.00 finále chlapci, 14.00 nástup družstev, slavnostní zakončení, odjezd družstev.

Tomáš Randýsek: Bude to těžké, konkurence je silná

Děčín – Patří do kádru BK ARMEX Děčín, když nastupuje v kategorii U 14. Nedávno se zúčastnil výběrového Kempu basketbalových nadějí v Nymburce. Tomáš Randýsek bude v dresu ZŠ Komenského bojovat v Děčíně ve finále Sportovní ligy základních škol.

„Jsem rád, že můžu za svou školu hrát. Je fajn, když vás povzbuzují spolužáci a učitelé. Na turnaji budou hrát i starší hráči, takže to bude těžké. Chtěli bychom uspět, ale to se teprve uvidí. Konkurence je vysoká,“ přiznal.

Tomáš má sportování v krvi, jeho rodiče byli vrcholoví sportovci. „Máma hrála volejbal a dokonce dokázala vyhrát mistrovský titul. Byla i v širší reprezentaci. Táta hrál basket za Děčín a byl členem týmu, který dokázal získat třetí místo v lize,“ připomněl sportovní minulost svého otce a matky.

Mladý děčínský basketbalista se nedávno zúčastnil výběrového Kempu basketbalových nadějí v Nymburce. „Byla to pro mě další basketbalová zkušenost. Setkal jsem se tam s mnoha hráči z celé republiky, které jsem dříve neznal. Kemp se kromě basketu věnoval i potřebné rehabilitaci a protahování. Kempu se účastnil i trenér japonské reprezentace a ten mluvil pouze anglicky, takže to byla dobrá zkušenost. Myslím si, že kemp byl pro mě přínosem a jsem rád, že jsem tam mohl být,“ zdůraznil.

K basketbalu se Tomáš dostal v devíti letech. „Zkusil jsem ve škole basketbalový trénink, který u nás pořádali hráči BK Děčín a moc se mi to líbilo. Navíc táta také hraje basket a chtěl jsem si to také vyzkoušet. Přihlásil jsem se tedy do basketbalové přípravky,“ podotkl.

Děčínský basketbal už není jen záležitost mužského týmu. Mládežnické kolektivy jsou v poslední době na vzestupu. „Musím říct, že máme v týmu dobrý kolektiv. Každý rok jsme postoupili až na republikové mistrovství nebo na festival. Nejlepší výsledek jsme dosáhli minulý rok, kdy jsme skončili na čtvrtém místě. I tento rok jsme postoupili v kategorii na mistrovství republiky, které se bude hrát v Kralupech nad Vltavou,“ dodal Randýsek.