V basketbalových baštách na severu Čech panuje v posledních dnech dobrá nálada. V děčínském táboře doznívá radost po zisku druhého prostějovského skalpu v letošní sezoně, ústecké Pandy zase potvrdily formu nedělní hladkou výhrou nad Ostravou.

Už ve středu 11. prosince ale Národní basketbalová liga opět pokračuje a příznivci v regionu budou mít přímo žně. Oba kluby se v rámci 18. kola NBL představí doma. Ústí hostí Pardubice, děčínští Válečníci přivítají Svitavy.

BK Sluneta Ústí prožívá nečekaně úspěšnou sezonu a její generální manažer Tomáš Hrubý musí rázně vyvracet spekulace, že kolem 24letého amerického rozehrávače v ústeckých službách Kwamaina Mitchella už začala svištět přestupová lasa manažérů.

„Samozřejmě na sebe v rámci ligy pozornost poutá, ale není to tak, že by se o něj někdo zajímal. To v tuhle chvíli nepřipadá v úvahu. My tu nemáme smlouvy jako u fotbalu, případné změny přijdou na řadu až po skončení sezony. Opakuji, má u nás platnou smlouvu a vůbec nic kolem něj neřešíme," řekl Tomáš Hrubý. „Chceme navázat na kvalitní výkony. Pardubice považuji za prvotřídní klub, čeká nás těžký zápas," dodal Hrubý s tím, že tým bude kompletní.

„Hra Ústí je hodně založena na výkonech nejlepšího střelce NBL Mitchella (21,62 bodu na zápas). Je komplexní," varuje před hrozbou pardubický trenér  Dušan Bohunický.

Děčín se chce vyvarovat případné třetí domácí ztráty v sezoně. „Doufám, že z minulého týdne ukážeme tu lepší tvář a cennou výhru z Prostějova potvrdíme," přeje si před zápasem proti Turům Pavel Budínský, trenér BK Děčín. Podle jeho slov musí udržet jeho tým koncentraci celých 40 minut.
„Po špatném zápase s Opavou jsme si udělali pořádek v obraně a začali jsme hned v Prostějově. Teď chceme pokračovat.  Myslím to vážně! " slíbil na webu děčínského klubu jeho zkušený křídelník Pavel Bosák.

Vyoral: „Byl to jeden z nejlepších výkonů!"

Rozehrávač Válečníků Tomáš Vyoral nasbíral v nedělním utkání proti Prostějovu 16 bodů. Stal se tak nejlepším střelcem děčínského celku a navíc byl vyhlášen nejlepším hráčem celého utkání. BK Děčín vyhrál 80:76.

Přes osobní ocenění zůstává 21letá děčínská posila nohama na zemi. „Nenazýval bych se hrdinou. Byl to asi jeden z mých nejlepších výkonů. Ale nejdůležitější je, že jsme přivezli z Prostějova velmi důležitou výhru," sdělil Deníku Vyoral.

Tomáši, nedělní úspěch na horké prostějovské palubovce má svou cenu. Jak byste celé utkání ohodnotil?
Souhlasím s vámi, výhra je hodně cenná. Byl to od nás kolektivní výkon, založený na velmi dobré obraně. Celkově se nám zápas prostě vydařil.

Prostějov jste porazili i podruhé v sezoně. Skvělá vizitka Válečníků, nemyslíte?
Určitě. V Prostějově se jen tak vyhrávat nebude. Tedy krom Nymburka. Moc nás těší, že jsme získali už druhý skalp tak silného celku.

Kde byly největší rozdíly oproti domácí porážce s Opavou?
Hlavně v obraně, vždyť Opava nám nastřílela ve druhém poločase přes 50 bodů. Výkon Prostějova byl omezen naší kvalitní defenzivní činností.

Sám jste nasázel 16 bodů a stal se nejlepším střelcem Děčína v celém zápase. Byl to váš nejlepší výkon v sezoně?
Asi tak nějak, byl to asi jeden z mých nejlepších výkonů v sezoně. Na konci jsem to vzal na sebe a padalo to tam. Příště to třeba vyjde na někoho jiného. Hlavně, že jsme vyhráli, to nás všechny zajímá.

Jak vám klape spolupráce s rozehrávačem Matejem Ventou?
Myslím, že to je v pohodě. Na tréninku se hecujeme a v zápase dokážeme zaskočit jeden za druhého. Takže zatím žádné velké problémy.

Dnes vás čeká domácí utkání proti Svitavám. Co od duelu očekáváte?
Rozhodně to nesmíme podcenit. Slabší týmy se u nás chtějí vytáhnout a už jsme tu dvakrát zaváhali. Naše hra musí být plná koncentrace.

Trenér Pavel Budínský skončil u reprezentace. Bude to mít vliv na jeho působení v BK Děčín?
To si nemyslím. Vždyť reprezentace hraje přes léto. Nikdy to tady nikomu nevadilo, takže si myslím, že z hlediska hráčů je to úplně jedno.

Blíží se očekávaný duel proti Nymburku. Jak se na zápas těšíte vy osobně?
Těším se na něj moc, vždyť jsem tam dva roky hrál. Rád bych ukázal, že basketbal umím. A pevně věřím, že dokážeme Nymburk pořádně potrápit.