Mládež jim jenom kvete, ve svých řadách mají i dívčí týmy. Basketbalový klub BK ARMEX Děčín postupnými kroky vylepšuje svou mládežnickou základnu. Mládež jim jenom kvete, ve svých řadách mají i dívčí týmy. Basketbalový klub BK ARMEX Děčín postupnými kroky vylepšuje svou mládežnickou základnu. Severočeský tým navíc bude organizovat na děčínské palubovce Národní finále mladších minižáků U12. „I když jsme už pořádali větší mládežnické akce, tak Národní finále je ještě o stupeň náročnější,“ přiznal Jakub Důra, který si k mnoha klubovým povinnostem u Válečníků přidal právě organizace finálových bojů mladších minižáků.Nedávno byla zveřejněna slušná čísla děčínské mládeže.

Kde se vzalo v Děčíně tolik mladých baskeťaček a baskeťáků?

Bude to znít jako klišé, ale za stávajícím stavem je ohromný kus práce. Když si porovnáme čísla ze sezóny 2008/2009, tak se nám podařilo ztrojnásobit počet týmů hrajících oficiální soutěže, téměř ztrojnásobit počet trenérek a trenérů a především ztrojnásobit počet sportujících dětí! Z toho mám já osobně největší radost a na prvním místě bych chtěl moc poděkovat všem trenérům, kteří se dětem a mládeži věnují. Najít v sobě a předávat dál energii je velmi náročné, obzvlášť po svém zaměstnání. Trenéři jsou tím hlavním motorem a děkuji jim za celý klub. Jejich práce si opravdu vážíme.

Jak se podařilo nalákat více dětí? Je lákadlem fakt, že Děčín hraje nejvyšší basketbalovou soutěž?

Vždy jde o soubor aktivit, projektů, činností, akcí. Je třeba říct, že nezastupitelnou roli hraje mužský tým a jeho působení v Kooperativa NBL. Jednak jsou kluci nepřehlédnutelní (smích), jedná se o dlouhodobě špičkový tým v rámci celé republiky bojující o medaile, ale především jde o zapojení samotných aktivních hráčů do tréninkového procesu. Občasné návštěvy jsou super, ale někteří borci mají na starost komplet tým jako hlavní trenéři. Když jsem přišel, byli to Míra Soukup a Tonda Pištěcký. Teď je to Robert Landa a Kuba Krakovič, navíc Jakub „Kouba“ Houška byl v té roli ještě vloni a jako trenér pokračuje i dál. To je hodně podstatné, ale samo o sobě by to nestačilo. 

JAKUB DŮRA - BK ARMEX Děčín.Zdroj: Zdroj: www.bkdecin.czCo jsou tedy ty „další věci“?

První věcí jsou nábory, dáváme rodičům informaci, jak se dětem věnujeme. Naším prvotním cílem je vést děti ke sportu a zdravému pohybu. Do haly dochází několik mateřských škol na Pohybové hry s BK Děčín, kde dělají různé opičí dráhy, hry, zkoušejí různé prvky z gymnastiky, míčových her, zkrátka základní pohybovou průpravu. 

Spolupracujete s nějakou děčínskou základní školou?

Navázali jsme užší spolupráci se ZŠ Komenského, kde naši trenéři vedou projekt Sportuj ve škole, bývalá Hodina pohybu navíc. To náplní volně navazuje na Pohybové hry. Tady patří velký dík trenérům Koutovi a Kroupovi. Dále jsme vytvořili systém přípravek, které sdružují děti pravidelně sportující zhruba od 5 do 10 let, jsou rozdělené podle věku a pohybové vybavenosti. A pak navazují týmy nastupující v oficiálních soutěžích, což se týká hráček a hráčů od 10 let. 

Co je tedy v tomto ohledu vaším cílem?

Naším cílem je mít celkovou návaznost od nejmenších po dospělé v chlapecké i dívčí složce. U kluků se nám to již podařilo a u ročníků 2003 a mladší můžeme být s počtem sportujících spokojeni. Na regionální úrovni máme tři mužské celky a uvažujeme o dalším. U dívek jsme dosáhli návaznosti ve dvouročníkových intervalech, což je velký úspěch, neboť ženská složka byla ještě před 8 lety zastoupená jedním týmem minižaček. I tam jsme v kontaktu s oblastní federací při obnovení severočeského přeboru žen a rádi bychom, aby tam měl Děčín zastoupení. 

Tohle všechno musí být finančně náročné, ne?

Je třeba říct, že celkově je sport u nás podhodnocený. Stejně jako chceme mít dobré učitele, ale jejich ohodnocení a společenské postavení není nejlepší, tak by každý rodič chtěl, aby právě jeho potomka vedl skvělý trenér, aby měl moderní vybavení, aby hrál v novém pěkném prostředí. A zrovna sportoviště jsou celorepublikově v zoufalém stavu. Řeší to snad všechny sporty ve všech městech. Naše mládež v současnosti plně vytěžuje všechny odpolední všední časy ve dvou tělocvičnách a pro tréninky využívá další čtyři. Je zajímavé třeba popřemýšlet o tom, kolik hal či prostorných tělocvičen, z našeho pohledu s plnohodnotným basketbalovým hřištěm, přibylo za posledních 40 let.

A kde vy konkrétně sháníte peníze na fungování mládeže?

Naše finanční zdroje jdou z velké části z municipalit, Ústecký kraj nás podporuje svou Koncepcí, město Děčín přispívá také významně. V těchto dnech jsme dostali pozitivní informaci o podpoře ze strany MŠMT. Stále nezanedbatelnou položkou jsou příspěvky od rodičů sportujících dětí, jimž patří ohromný dík za podporu svých potomků a vedení ke správnému životnímu stylu.

JAKUB DŮRA - BK ARMEX Děčín.Zdroj: Zdroj: www.bkdecin.czDá se v mladých Válečnících najít nějaký adept do nejvyšší mužské, ale i ženské basketbalové ligy?

Velmi těžko se dá odhadovat vývoj jednotlivých holek a kluků. Z minulosti se několik talentů dostalo až do nejvyšší soutěže a každý takový příklad je skvělý. V současnosti jsou v NBL aktivními děčínskými odchovanci Filip Kroutil a Lukáš Bažant. V dívčí sekci se podařilo Elišce Štěbetákové nakouknout do ŽBL v dresu Trutnova a nyní si plní sny v USA. Cesta do nejvyšších pater je trnitá a stojí hodně práce, záleží na každém zvlášť, jak se svým potenciálem naloží.

Na jaké největší úspěchy dosáhla děčínská mládež v nedávné době?

Pro mne je největším úspěchem počet sportujících dětí. Ten nárůst je enormní a moc nás těší. Také se tím zvyšuje počet výjimečných sportovců. Zatím se to ukázalo vloni na jaře, kdy jsme se dostali na čtyři vrcholné turnaje. U kluků především mladší žáci U 14 na Mistrovství ČR, kde skončili na sedmém místě a nejmladší minižáci U 11, kteří na Národním finále skončili šestí. Mladší U12 a starší minižáci U13 se účastnili Festivalů a obsadili osmé, respektive šesté místo. Když to shrnu, tak jsme na jaře 2018 měli chlapecká družstva těchto čtyř kategorií v TOP 20 ve svých ročnících v celorepublikovém srovnání. Uvidíme, co přinese konec této sezóny.

Už jsou jasné plány do budoucna?

Nejdůležitější náš úkol je teď udržet vysoko nastavenou laťku práce s těmi nejmenšími, tam chceme držet těžiště. Rádi bychom navýšili počty v dívčí složce, abychom rozvíjeli návaznost. Chceme také více zapojovat další oblasti rozvoje mladých sportovců, už nyní máme hodiny jógy, chodíme s dětmi plavat, jsme aktivní v získávání nových rozhodčích z řad mládeže, vytipováváme a zapracováváme juniorky a juniory na trenérských pozicích. Ale samozřejmě je zde ještě velký prostor na rozvoj.

A co je konkrétně nejbližší největší akcí?

Dostali jsme organizaci Národního finále mladších minižáků U12. Získali jsme pro akci podporu lokální firmy SANEX CZ s.r.o., která je titulárním partnerem. Na začátku května se tak bude konat v Děčíně třídenní turnaj pro 12 nejlepších týmů dané kategorie. Přijede více než 200 účastníků, s velkou částí celků jejich rodiče a příznivci.

V Děčíně už se zajímavé mládežnické turnaje konaly, takže už víte, co vás čeká, ne?

I když jsme už pořádali větší mládežnické akce, jako Turnaj o pohár ministra školství SLZŠ a nebo turnaje Jr.NBA, tak Národní finále je ještě o stupeň náročnější. Na akci se moc těšíme a rádi bychom do Děčína podobné akce opakovaně dostávali. S uspořádáním je hromada práce, věřím však, že budeme naše město a kraj dobře reprezentovat nejen sportovně, ale také organizačně.