Tomáš Vyoral. Pavlové Houška a Prach. Marek Balík. Miroslav Soukup. Luboš Stria. Admir Alič. Co jméno, to basketbalový pojem. Ti se spolu s dalšími přijdou rozloučit s hráčem Jakubem Houškou.

„Vůbec jsem nepřemýšlel o tom, jestli přijdu. To je přeci jasné. Navíc to není o hraní, ale o tom, že se sejdou kamarádi, se kterými jsme hráli. “ měl jasno bývalý pivot Válečníků Miroslav Soukup, který v mnoha zápasech tvořil s Houškou podkošovou dvojici.

„Když končí někdo jako je Kouba, tak je to pro obě strany změna. A určitě jsme se s ním chtěli rozloučit. Přišel s tím Kuba hned po konci sezóny a my jsme mu s pořádáním byli nápomocní,“ říká generální manažer BK Armex Děčín Lukáš Houser. Právě od něj před lety Jakub Houška převzal kapitánskou pásku děčínských Válečníků.

Spolu se znovu potkají na hřišti právě v sobotu. „Hřiště snad dvakrát ještě přeběhnu,“ dodává se smíchem Houser. Rozhodnutí skončit padlo po minulé sezóně. Podle Houšky bylo nejhorší říct o konci hráčské kariéry v Děčíně synu Markovi.

„Ten to asi nesl ze všech lidí kolem mne nejhůř. Dva dny brečel. Trošku se uklidnil, když jsme mu řekli, že třeba ještě nastoupím, když se někdo zraní, stejně jako to měl kdysi dnešní manažer klubu Lukáš Houser. Ale nesl to opravdu těžce, je to srdcař,“ řekl dnes již bývalý kapitán a čerstvý asistent trenéra Válečníků Pavla Budínského Houška.

Kouba, jak Houškovi jinak basketbaloví fanoušci neřeknou, připravil spolu s basketbalovým klubem, ve kterém strávil čtrnáct let, na svou rozlučku pestrý program. Ten začne již ve 14 hodin na prostranství před basketbalovou halou zábavným programem. Příchozí budou moci zkusit basket, hokej nebo atletiku, ti menší zaskákat v hradu.

Samotné utkání začne v Armex Sportcentru v Maroldově ulici v 16 hodin. Vstupenky je možné za 100 korun koupit přímo v hale. Stejně jako při jiných akcích, které Houška pořádá pod hlavičkou své projektu Koubasket, i tentokrát poputuje výtěžek na dobročinné účely.

„Rozhodli jsme se podpořit Valinku Cíchovou, která jde od září do speciální školy do Ústí nad Labem a bude potřebovat nový vozík. Vlastně téměř ze všeho, co si na této akci zakoupíte, půjdou kačky právě pro ni a my budeme rádi, když nám i v tomto směru pomůžete,“ říká Jakub Houška.

Utkáním ale kapitánova rozlučka nekončí, pokračovat bude v děčínském kempu, kde zazpívá a zahraje například vítězka Superstar Sabina Křováková nebo Černý pepr.

Děčínská Maroldovka je během léta vyhlášená nesnesitelným vedrem. Toho se ale návštěvníci Koubovy rozlučky bát nemusí. „Od pátku v hale větráme. Navíc by se venku mělo výrazně ochladit, takže se není čeho bát,“ ujišťuje Jakub Houška.

Z kapitánovy rozlučky si budou moci všichni její účastníci odnést upomínky. Na všechny příchozí budou čekat balónky, koupit si bude možné speciální rozlučková trika od Koubasketu nebo si nechat natočit pivo Kapitán do speciálního zálohovaného kelímku.

„První důvodem je památka, kterou chceme, aby si lidé odnesli. Dalším důvodem jsou plasty, které zatěžují naše životy. A tak chceme trošičku naší přírodě ulevit,“ vysvětluje Kouba, proč se rozhodl pro zálohované kelímky.