Národní basketbalová liga zažije jeden z vrcholů základní části, šlágrem dnešního 31. kola je severočeské derby, Ústí přivítá ve své hale Slunety od 18.00 Děčín. Favoritem budou hostující Válečníci, kteří jsou úspěšnější historicky i v této sezoně, kdy už vyhráli dva ligové a jeden vzájemný pohárový zápas.

„Favoritem je sice Děčín, ale jak se říká, derby nemá favorita, takže vše je otevřené a věříme, že nám naši fanoušci pomohou," řekl ústecký hrající manažer Vladimír Hejl.

Podobný názor má i ústecký trenér Martin Stavěl. „Děčín k nám přijede potvrdit roli favorita. Jediná cesta k případnému vítězství vede přes maximální agresivitu a tvrdost, se kterou Děčín válcuje své soupeře. Určitým faktorem také může být to, jakým způsobem se k zápasu postaví rozhodčí, co hráčům dovolí a co ne," zamyslel se před zápasem ústecký kouč Stavěl.

Jeho děčínský kolega Pavel Budínský se role favorita nevzdává, ale… „Letošní vzájemná bilance s Ústím nad Labem prozatím hovoří jasně pro nás, to však neznamená, že nás čeká jednoduché utkání. Od posledního duelu se v ústeckém kádru událo několik personálních změn, od kterých si dle mediálních vyjádření soupeř slibuje zlepšenou hru a výkony. Obecně platí, že odchodem a příchodem většího počtu hráčů se mění identita a charakter hry, na to se musíme dobře připravit," uvedl Budínský.

„Soupeř se opírá o hru podkošového hráče Vetteho a rozehrávače Laroche. Myslím si, že ale záleží více na naší hře a na tom, co ústeckým basketbalistům dovolíme. Pokud budeme hrát agresivní obranu s rychlým protiútokem a budeme si půjčovat balon z ruky, tak nás Ústí nemůže zastavit," prohlásil děčínský rozehrávač Tomáš Vyoral.

Derby bude specifické v neposlední řadě startem Jana Jiříčka (203 cm, 87 kg), křídelníka, jenž nedávno po čtyřech letech opustil tábor Válečníků a přešel k Pandám.

„Děčín má skvělou formu, fandím mu, ale ve středu ho budu chtít porazit! Určitě to bude zvláštní pocit, ale na zápas se moc těším, určitě to bude pěkné utkání se skvělou atmosférou," uvedl před prvním zápasem proti svému bývalému klubu 24letý Jiříček.

NBL: Forma před bitvou rivalů graduje. Vyhrát chtějí oba

S Pandami se děčínská družina střetla letos již třikrát. Dvakrát v Národní basketbalové lize a jednou v poháru, kde Válečníci soupeři vystavili stopku. Zatím vždy odcházeli ze hřiště spokojenější. Dokáží tedy svěřenci trenéra Budínského protáhnout svou vítěznou derby šňůru již na čtyři výhry i v hale Slunety na Klíši, nebo se bude tradice sezony měnit? To se ukáže večer.

Hráči Děčína jdou do dnešního klání z druhé příčky tabulky, kde mají aktuálně bilanci 23 výher a pouhých pět porážek, Ústí je momentálně také na pozicích zajišťujících postup do vyřazovacích bojů, konkrétně na sedmém místě díky třinácti výhrám ku šestnácti porážkám.

Pandy byly na přelomu loňského a letošního kalendářního roku v hluboké výsledkové i herní krizi, která vyvrcholila odchodem tří hráčů a posílením kádru o dva nové borce. Nový impuls jako by Ústeckým opravdu prospěl a v rozmezí od 11. do 26. ledna zvítězili v domácím prostředí třikrát za sebou (nad USK Praha, Brnem a Jindřichovým Hradcem); v derniéře před derby ale Pandy odjely s prázdnou v sobotu z Pardubic, kde prohrály 82:98 (Vette dal 22 bodů, Laroche 17, Jiříček 16).

Válečníci do roku 2015 vstoupili ve velkým stylu a zvítězili již v osmi soutěžních kláních v řadě! V předminulém utkání uspěli v rámci Kooperativa NBL v Opavě 77:73 (Tucker 18, Jelínek 12, Houška 11) a minulou středu rozdrtili v Českém poháru v domácí hale Kolín 96:63 (Vyoral 20, Landa 13, Bosák 12), čímž si zajistili postup do Hyundai Final Four Českého poháru. V něm se v semifinále střetnou s Pardubicemi.

Z pohledu do historie vyplývá, že ústecké Pandy naposledy Děčín porazily v loňské sezoně, v době jejich domácí vítězné šňůry, během které Ústečtí dokázali porazit i jiné favority, jako například Prostějov či Pardubice. Paradoxně vítěznou sérii Pand následně uťali právě Válečníci a to při druhém střetnutí v hale Slunety.

Začátek je ve středu 4. února  v 18.00.