Národní basketbalová liga nabírá po víkendovém zahajovacím dějství plné obrátky, ve středu se domácí premiéry dočkají i fanoušci ústecké Slunety, která se poměří se silným sokem – BK Olomoucko. Děčín naopak čeká první cesta za soupeřem, a to do Kolína. Oba zástupci severu Čech zahajovací duely vyhráli po prodloužení. Pokračovat bude rovněž nejvyšší soutěž žen.

ÚSTÍ N. L. – OLOMOUCKO

Sluneta bude usilovat už o čtvrtou výhru v řadě, když před NBL stihla ještě odehrát dvě utkání Alpe Adria Cupu – v prvním domácím zápase si poradila s Osijekem a v druhém pak zaskočila Válečníky v Děčíně. Domácí soutěž pak zahájila zmiňovanou těsnou výhrou v Brně (91:88).

„V prvním utkání ligy se nám sice podařilo získat na palubovce Brna dva body, ale naše hra neodpovídala zdaleka našim možnostem. Proti Olomoucku musíme předvést značně lepší výkon,“ řekl bez servítek ústecký trenér Antonín Pištěcký.

Olomoucko bylo v loňské sezóně 2018/19 bronzové, když si v sérii o 3. místo poradilo právě s ústeckým přemožitelem v play off Svitavami. Navíc se mu podařilo udržet střelce Douglese, jenž se prezentoval na domácí palubovce v rámci prvního kola proti Sokolům 18 body a 21 doskoky. 

Za hosty z Hané nastoupí i reprezentant Lukáš Palyza, který se účastnil nedávného světového šampionátu.

„Náš středeční soupeř se může i letos pyšnit velkou útočnou silou. Není možné se soustředit pouze na pár jedinců. V první řadě musíme zastavit přechod do rychlého protiútoku. V postupném útoku pak eliminovat výhodu z kombinace pick and roll a pohlídat si obranný doskok. Věřím, že první domácí utkání naplní halu a my naše fanoušky odměníme kvalitním výkonem,“ prohlásil Pištěcký.

„Olomoucko má obrovský útočný potenciál, takže to bude o naší obraně,“ přidal ústecký pivot Ladislav Pecka.

KOLÍN – DĚČÍN

Svitavy, Kolín, Opava. Děčínští Válečníci mají na úvod sezony zajímavý los. Dnes se představí na palubovce středočeského rivala. Ten v posledním předkole play off vyzval ústeckou Slunetu, ale ta byla nad jeho síly, vyhrála totiž 2:1 na zápasy. 

„V Kolíně očekáváme těžký venkovní zápas. Měli bychom byt kompletní a připraveni bojovat o cenné vítězství,“ uvedl Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín. „Čeká nás zápas na velice nepříjemné palubovce kolínských medvědů, jejichž páteř týmu jako každým rokem představují cizinci doplnění o mladý český talent. I přesto, že Kolínským nevyšel úvodní zápas sezóny s naším sobotním soupeřem Opavou, nemůže nic podcenit a hrát naprosto koncentrované a bojovně,“ uvedl pro klubový web děčínský křídelník Filip Kroutil.

„Vstup do nové sezóny se nám nepovedl, ovšem v dalším utkání se chceme poučit z chyb, které jsme produkovali v zápase s Opavou a předvést se v co možná nejlepším světle domácím fanouškům. Děčínu se povedlo stabilizovat kádr a především udržet obě posily ze zámoří, právě na tuto dvojici se bude naše obrana výhradně zaměřovat, nesmíme ovšem opomíjet ani ostatní Válečníky, všichni hráči Děčína mají na hřišti vždy svou roli a plní ji na sto procent,“ řekl na klubovém portálu kolínský asistent kouče Filip Krytina.

„Po porážce od Opavy v 1. kole opět očekáváme těžké utkání a to proti favorizovanému týmu Děčína. Je pouze na nás, jak se poučíme z chyb z minulého utkání, já věřím, že budeme Děčínu vyrovnaným soupeřem,“ dodal kolínský hráč Luka Igrutinović.

BRNO – CHOMUTOV

Ženská basketbalová liga má na programu už 4. kolo, ale na chomutovské Levhartice čeká po výhrách nad Slavií a Slovankou teprve zápas číslo tři. Utkání ve Strakonicích bylo totiž odloženo.  „Jsme rádi za povedený vstup do sezony, ale teď nás čekají hodně silné soupeřky,“ uvedl před odjezdem na palubovku brněnských Žabin chomutovský trenér Tomáš Eisner.