Národní basketbalová liga pokračuje v rychlém tempu, pro partu děčínských Válečníků doslova zběsilém. A možná je to dobře. Svěřenci trenéra Pavla Budínského se totiž dostali sérií šesti výher v řadě na vítěznou vlnu, druhé místo tabulky, a formu potvrdili naposledy ve středeční vyhrané bitvě se silným Prostějovem (91:75). V pátek ji budou chtít potvrdit v dohrávce 6. kola proti favoritu největšímu – mistrovskému Nymburku.

Druhá část trilogie, kdy Děčín hostí během šesti dnů všechny tři medailisty loňské sezony, začne ve Sportcentru v Maroldově ulici v 18:00. A zatímco Válečníci vyhrávají, úřadující šampioni a lídři NBL musejí před cestou na sever Čech skousnout nemilou čtvrteční eurocupovou porážku 71:84 v Oldenburgu.

„Dnes máme druhý těžký zápas během tří dnů – a zrovna s mistrem. Určitě to nebude lehké utkání, ale doma prohrávat nechceme. Nymburk už letos padl s Prostějovem (111:101) a ani s Pardubicemi to neměl lehké, vyhrál o bod (86:85). Věřím, že pokud budeme hrát disciplinovaně a aktivně, jako jsme to už doma ukázali, tak zápas dotáhneme do šťastného konce," věří Jiří Jelínek, 27letý děčínský hráč na pozice čtyři či pět.

Děčínští fanoušci mají před sebou další šlágr (pozn.: ten další je čeká hned v pondělí proti „bronzové" Opavě), jehož atraktivitu umocňuje i chvilkový návrat jejich bývalých hvězd, nyní opor Nymburka. Luboš Bartoň,českolipský odchovanec, nastartoval hvězdnou kariéru právě v Děčíně, pivot Pavel Houška a křídelník Tomáš Pomikálek tam zanechali významnou stopu a odrazili se z děčínského angažmá až do reprezentace!

Je ale otázkou, nakolik se děčínští borci v dnešním duelu nakonec opravdu ukáží. „Ano, je otázka, v jakém složení soupeř nastoupí. Zda ponechá odpočívat vytěžované hráče či nastoupí v kompletní sestavě. To ukáže až samotné utkání," nemá jasno Pavel Budínský, trenér BK Děčín.

Luboš Stria: Recept na Nymburk? Mít štěstí a všechno trefovat

Basketbalový Děčín se utápí v euforii. Místní Válečníci v hitu 16. kola NBL porazili Prostějov 91:75, vyhráli šesté utkání v řadě a potvrdili aktuální druhé místo v tabulce.

A v pátek se parta trenéra Pavla Budínského na domácí palubovce potká s mistrovským Nymburkem. „Zatím si vše užíváme. Chceme být nahoře, je to odměna za tvrdou dřinu na tréninku," má jasno děčínský křídelník Luboš Stria.

Šestnáctibodová výhra nad silným Prostějovem se určitě počítá, viďte?
Jasně, jsme hodně spokojení. Prostějov nás doma porazil o 15 bodů, my jsme jim to v Děčíně sportovně vrátili. Asi jsme měli větší energii. Musíme také poděkovat našim skvělým fanouškům, v takové atmosféře se krásně hraje.

Kde byly podle vás rozdílové faktory, které určily výsledek?
Zase jsme měli širší rotaci. Když se podíváte na výsledkovou tabuli, máme několik střelců přes deset bodů. Můžeme se spolehnout na více střelců. A mám pocit, že jsme předvedli větší týmový výkon.

Pomohl vám i fakt, že jste po dobu celého zápasu byli bodově o krok napřed?
Určitě, jinak by to bylo hodně těžké. Prostějov je velmi útočně laděný a my ho stále drželi bodově pod sebou. Nakonec tady nastřílel pouze 75 bodů. To je naše dobrá obranná vizitka.

Posedmé jste hráli doma a opět vyhráli. V čem je vaše letošní síla na vlastní palubovce?
Těžko říci. Ale pořád je to jen začátek, ještě jsme tady neodehráli plné kvantum těžkých zápasů. Je to také hodně o hlavě. Hodně si doma věříme, fanoušci nás ženou dopředu. Teď nás čeká Nymburk, to bude ta nejtěžší prověrka.

V sezóně se vám zatím vyhýbají těžká zranění, vy jste například měl jen lehčí problémy s kotníkem.
Musíme zaklepat, to je hodně důležité. Máme pak širokou rotaci, tu pro naši hru nutně potřebujeme. Ve druhém poločase tak můžeme navyšovat tempo. Hráči soupeře odpadnou, my naopak máme hodně síly.

Váš těžký trojboj jste začali úspěšně. To by vám do utkání 
s Nymburkem a Opavou mělo hodně pomoct, nemyslíte?
Jednoznačně. Kdybychom tenhle zápas prohráli, mohli jsme mít hlavy dole. Naopak to je všechno v pohodě a my můžeme jít na Nymburk se vztyčenou hlavou.

Jak si zatím užíváte dobře rozehranou sezónu a druhé místo v tabulce?
Hodně. Ale proto to přece hrajete, abyste byli nahoře. A to my v Děčíně chceme! Je to odměna za tvrdou práci na tréninku.

Nyní  na vás čeká mistrovský Nymburk. Ten už v sezóně jednou prohrál. Jaký na něj vymyslíte recept?
To je jednoduché. Musíte mít obrovské štěstí a všechno trefovat.