Nekompletní první polovina základní části Mattoni Národní basketbalové ligy potvrdila předsezónní prognózy. Oba nováčci ze severu Čech, tedy Chomutov i Ústí nad Labem, jsou pro nejvyšší soutěž oživením, prim z regionálního trojlístku dle očekávání dál hraje Děčín.

„Fanoušci by rádi viděli bilanci 12 nebo 13/0. My ji máme aktivní 8/4, jsme v popředí tabulky, můžeme být spokojeni,“ řekl Pavel Budínský, trenér BK Děčín a pátého celku neúplné tabulky.

Přeci ale – v minulé sezoně jste ligu odstartovali ještě o něco lépe…

Neříkám, že je vše báječné, že můžeme radostí skákat. Dívám se na věc reálně, z pozice člověka, který zná různé okolnosti. Jsou kolem nás protivníci, kteří mají evropské ambice a s nimi jsme prostě prohráli. Na druhou stranu jsme hráli osm zápasů venku a já situaci nevidím tragicky. Naopak. Jsem rád, že vyhráváme před vlastními fanoušky, doma jsme neprohráli.

Udělal vám rovněž radost návrat Tarvise Williamse, amerického skokana a letce na pozici čtyři či pět?

Při dlouhodobých potížích pivota Soukupa za něj musel alternovat Alič. Chci věřit, že nám Tarvis v akceleraci pod košem pomůže. Na druhou stranu je s námi jen deset dní.

Můžete z pozice trenéra českého národního týmu zhodnotit přínos slovenských „hostů“ ?

V Levicích je basket sport číslo jedna, je tam fantastická atmosféra, Inter má zase historii a jméno. Řekl bych, že oba týmy přinesly něco atraktivního. Na druhou stranu je na objektivní hodnocení strašně moc brzy.

Po pěti výhrách nasbírali i oba nováčci z regionu – Chomutov a Ústí…

Ze severočeského pohledu je pozitivní, že v MNBL dokáží držet v kontaktu s pelotonem. Jejich výkony jsou sympatické a pro nás je lepší jezdit k derby než na sever Moravy. Jen si přeji, aby všem vydržel dech a po roční anabázi nebylo všechno zase jinak. Ale i tady je na hodnocení ještě čas.