Basketbalový Děčín má za sebou nejúspěšnější sezonu v dějinách klubu, v nadcházejícím ročníku však nebude mít na růžích ustláno. Válečníci ze severu se budou muset obejít bez několika pilířů úspěšné sestavy, která obhájila ligový bronz a přidala stříbro v poháru. Elitní český klub se navíc musí vypořádat i se seškrtaným rozpočtem.„Budeme se muset uskromnit," nerad přiznává generální manažer Lukáš Houser. „Je to dané dobou a sport je na tom hodně bitý. Zatím nedokážu říct, jak to bude vypadat. Rozpočet teprve tvoříme."

Horší časy vyhlíží i trenér Pavel Budínský. „Nechci být zlý prognostik, ale mám pocit, že náš tým zaznamená radikální změny. Odchází dvojnásobný Nejužitečnější hráč ligy Pavel Houška, Tomáš Pomikálek, John Boyer a Dwight Burke. Je otázka, jestli budeme schopni tyto hráče nahradit z vlastních zdrojů nebo budeme moci někoho přivést. To nebude jednoduchý úkol. Situace není růžová," uvědomuje si Budínský, který včera přivítal torzo týmu na prvním bloku letní přípravy.

V Děčíně jsou připraveni na to, že větší prostor dostanou talentovaní mladíci jako je Jan Jiříček, osmnáctiletý Jan Bejček či odchovanec Lukáš Bažant, který se vrací z Ústí nad Labem. „Budou se s tím muset poprat. Jiná volba není. Možná ta realita bude až příliš krutá, ale možná ne a bude se nám dařit. Je to radikální řez a lidi po nás nemůžou chtít, abychom navázali na něco, na co se navázat nedá. Bude trvat, než se mladí hráči dostanou na nějakou úroveň."

Budínskému dělá radost alespoň to, že se už podařilo zlanařit rozehrávače Patrika Popea, který patřil v dresu Chomutova k objevům uplynulé sezony. „Patrick Pope by mohl být zajímavým akcelerátorem naší hry na pozici 1 i 2. Z toho mám radost," těší reprezentačního trenéra. „Patrik Pope i Levell Sanders mají ve svém arzenálu hodně tvořivosti a také vůdcovství. Na této pozici silní budeme, ale netuším, co se bude dít na pozicích křídel a pivotů. Po Pavlu Houškovi vzniká obrovská díra a zacelit ji bude extrémně náročné. Ta situace je vážnější, než se zdá."

Zásadním úkolem je sehnat náhradu za reprezentačního pivota Pavla Houšku, který přestoupil do mistrovského Nymburka. „Jednoznačně musí přijít někdo na pozici pivota. Jakou kvalitu bude mít, to nevím. V prvním šuplíku jsou nejlepší hráči, ale ti chtějí hrát Euroligu a brát miliony. My vždycky otevíráme až čtvrtý nebo pátý šuplík, tak tam snad někoho najdeme," krčí rameny trenér Budínský.

„Sháníme, jednáme, ale všechno se bude odvíjet od finanční situace," konstatuje  generální manažer Houser.

Vyhlídky nemají děčínští borci příliš optimistické, v minulosti však už několikrát dokázali, že se umí velkým výzvám postavit čelem a úspěšně jim vzdorovat. Ponese se v tomto duchu i příští sezona?

S Děčínem si zatrénoval i Pomikálek

Basketbalisté Děčína se v pondělí sešli na prvním tréninku. Na palubovce nechyběla kostra týmu, kterou tvoří Miroslav Soukup, Luboš Stria, Admir Alič a kapitán Jakub Houška. Fotbálek si zahrál i Tomáš Pomikálek, který v klubu skončil a momentálně jedná o podmínkách smlouvy pravděpodobně s Nymburkem, kam už zamířil exděčínský pivot Pavel Houška.

„Letní blok bude trvat do konce června, kdy kluci nastupují na měsíční dovolenou. Teď by měli ze sebe dostat stres a únavu ze sezony. Hlavně jde o to, aby se hýbali a zlepšovali po individuální stránce," řekl na srazu generální manažer Lukáš Houser.